Jak zostać prokuratorem
Prokurator traktowany jest jako jeden z zawodów zaufania publicznego. Po raz pierwszy profesja ta pojawiła się w XIX. Wtedy zostały wprowadzone regulacje prawne. Osoby, które chcą rozpocząć karierę na tym stanowisku, muszą spełnić szereg wymagań. Jak zostać prokuratorem?
Należy zacząć od ukończenia studiów wyższych na wydziale prawa. Trwają one 5 lat. Powszechnie uważa się, że jest to dość trudny kierunek. Nie odstrasza to jednak maturzystów, którzy chętnie składają podania właśnie na prawo. Dlatego już na początku trzeba wykazać się wysokimi wynikami z egzaminu dojrzałości.
Studia prawnicze nie są dwustopniowe. Nauka przebiega w trybie jednolitym i nie ma podziału na część licencjacką lub magisterską. Po 5 latach nauki studenci bronią pracy magisterskiej. Następny krok to egzamin aplikacyjny, który pozwoli na udział w aplikacji prokuratorskiej, trwającej 36 miesięcy. W trakcie aplikacji słuchacze mają nie tylko zajęcia teoretyczne, ale również praktyki w sądach.
Aplikacja prokuratorska kończy się egzaminem pisemnym oraz ustnym. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku przyszli prokuratorzy dostają od Ministerstwa Sprawiedliwości oferty pracy na stanowiska asesorów.
Uprawnienia prokuratora
Aby zostać prokuratorem, należy pracować przez co najmniej rok jako asesor. Według ustawy Prawo o prokuraturze z dnia 28 stycznia 2016 roku prokuratorzy powszechni są powoływani przez Prokuratora Generalnego na wniosek Prokuratora Krajowego. W trakcie rozpraw sądowych prokuratorzy pełnią rolę oskarżycieli publicznych. Warto podkreślić, że osoby na tym stanowisku same muszą przestrzegać prawa. Złamanie jakichkolwiek zasad bądź przyjmowanie łapówek może skutkować odebraniem uprawnień.
Zadania prokuratora
Do zadań prokuratora należą przede wszystkim:
• nadzór nad postępowaniem karnym,
• tworzenie aktów oskarżenia, wniosków o aresztowanie,
• koordynacja działań związanych ze ściganiem przestępców,
• prowadzenie spraw i oskarżanie,
• nakładanie kar pieniężnych dla osób, które nie przybyły na rozprawy sądowe,
• decyzja o przyznaniu ochrony,
• przeprowadzanie przesłuchań,
• poszukiwanie podejrzanych oraz świadków,
• składanie wniosków o włączenie w postępowanie zeznań świadków koronnych.
Cechy prokuratora
Prokuratorzy pełnią ważną funkcję w procesach sądowych. Dlatego też muszą być obdarzeni pewnymi cechami. Ważne są między innymi komunikatywność oraz umiejętność perswazji. To prokurator często musi przekonać świadków lub podejrzanych, aby zdecydowali się na złożenie zeznań. Oprócz tego liczą się także stanowczość, precyzja, umiejętność logicznego myślenia. Prokuratorzy powinni być odporni na stres, który w tej pracy często się zdarza.
Prokurator – zarobki
Wymagania wobec prokuratorów są dość wysokie. Jak zatem wyglądają zarobki prokuratorów? Pensje zaczynają się od 7 000 brutto. Najlepiej opłacalna grupa osób na tym stanowisku zarabia ponad 12 000 zł brutto. Wszystko zależy głównie od miejsca zatrudnienia oraz doświadczenia. Warto zaznaczyć, że edukacja w tym zawodzie nie kończy się zdobyciu uprawnień. Należy cały czas być na bieżąco ze zmieniającym się prawem.