Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Prezes zarządu – obowiązki, zadania, odpowiedzialność

Prezes zarządu – obowiązki, zadania, odpowiedzialność

 
Prezes zarządu – obowiązki, zadania, odpowiedzialność

Prezes zarządu


Prezes zarządu pracuje głównie w spółkach kapitałowych. Osoba na tym stanowisku stoi na czele zarządu. Zarząd natomiast odpowiada przed właścicielami firmy. Warto tutaj dodać, że w przypadku spółek osobowych nie ma stanowiska prezesa zarządu, ponieważ firma jest zarządzana bezpośrednio przez właścicieli. Funkcja prezesa zarządu opiera się głównie na reprezentowaniu firmy w przypadku czynności sądowych i pozasądowych oraz dbaniu o dobro firmy. Troska o rozwój firmy oraz nadzór nad finansami to główne zadania, jakie musi wypełniać każdy prezes spółki.

 

Obowiązki prezesa zarządu


Jakie są zatem podstawowe obowiązki prezesa zarządu? Przede wszystkim prezes zarządu kontroluje całokształt działalności zarządu spółki. Obowiązki prezesa zarządu to między innymi wdrażanie planów i strategii, sprawne i prawidłowe gospodarowanie majątkiem, współpraca z radą nadzorczą oraz reprezentowanie spółki na zewnątrz. Prezes zarządu musi posiadać umiejętności w zakresie kierowania ludźmi, dlatego ważną cechą może okazać się komunikatywność. Najczęściej na tym stanowisku wymagane jest wyższe wykształcenie oraz biegła znajomość co najmniej jednego języka obcego. Wymagane też jest doświadczenie na kierowniczym stanowisku. Ważne są także umiejętności interpersonalne, odporność na stres, umiejętność pracy pod presją czasu.

 

Prezes zarządu – zadania


Głównym zadaniem prezesa zarządu jest kontrolowanie poczynań całego zarządu. Oprócz tego prezes zarządu musi reprezentować spółkę na zewnątrz oraz dbać o jej interesy. Dlatego ważna jest także w tym przypadku znajomość danej branży.
Prezes zarządu przygotowuje także plany rozwoju spółki oraz stara się je wdrażać, mając przy tym  zgodę całego zarządu. W pracy prezesa zarządu bardzo ważna jest komunikatywność oraz doświadczenie w zarządzaniu ludźmi.

 

Odpowiedzialność prezesa zarządu

 

Praca prezesa zarządu wiąże się z dość dużym stresem oraz niewymiarowym czasem pracy. Zarobki prezesa zarządu są całkiem duże (wahają się od 10 tysięcy złotych do 12 tysięcy, w skrajnych przypadkach mogą to być jeszcze wyższe kwoty), jednak wiąże się to też z dużą odpowiedzialnością. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że to właśnie prezes zarządu odpowiada za właściwe funkcjonowanie firmy. Jest to odpowiedzialność materialna np. za działanie na szkodę spółki. Prezes zarządu może ryzykować swoim prywatnym majątkiem w przypadku niewypłacalności firmy. Jeżeli w takiej sytuacji prezes firmy za późno złoży wniosek do sądu o upadłość spółki, to może ponieść odpowiedzialność finansową. 

 

Dyrektor zarządzający a prezes zarządu


Czasami możemy spotkać się z drugą nazwą, jaką jest dyrektor zarządzający. Jest to odpowiednik naszego prezesa zarządu. Nazwa ta jest częściej stosowana w Stanach Zjednoczonych niż w Polsce. Zadania dyrektora zarządu są takie same, jak w przypadku prezesa zarządu. Oba stanowiska wiążą się funkcjami decyzyjnymi w spółce oraz z bardzo dużą odpowiedzialnością.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!