Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Prezes zarządu – obowiązki, zadania, odpowiedzialność

Prezes zarządu – obowiązki, zadania, odpowiedzialność

 
Prezes zarządu – obowiązki, zadania, odpowiedzialność

Prezes zarządu


Prezes zarządu pracuje głównie w spółkach kapitałowych. Osoba na tym stanowisku stoi na czele zarządu. Zarząd natomiast odpowiada przed właścicielami firmy. Warto tutaj dodać, że w przypadku spółek osobowych nie ma stanowiska prezesa zarządu, ponieważ firma jest zarządzana bezpośrednio przez właścicieli. Funkcja prezesa zarządu opiera się głównie na reprezentowaniu firmy w przypadku czynności sądowych i pozasądowych oraz dbaniu o dobro firmy. Troska o rozwój firmy oraz nadzór nad finansami to główne zadania, jakie musi wypełniać każdy prezes spółki.

 

Obowiązki prezesa zarządu


Jakie są zatem podstawowe obowiązki prezesa zarządu? Przede wszystkim prezes zarządu kontroluje całokształt działalności zarządu spółki. Obowiązki prezesa zarządu to między innymi wdrażanie planów i strategii, sprawne i prawidłowe gospodarowanie majątkiem, współpraca z radą nadzorczą oraz reprezentowanie spółki na zewnątrz. Prezes zarządu musi posiadać umiejętności w zakresie kierowania ludźmi, dlatego ważną cechą może okazać się komunikatywność. Najczęściej na tym stanowisku wymagane jest wyższe wykształcenie oraz biegła znajomość co najmniej jednego języka obcego. Wymagane też jest doświadczenie na kierowniczym stanowisku. Ważne są także umiejętności interpersonalne, odporność na stres, umiejętność pracy pod presją czasu.

 

Prezes zarządu – zadania


Głównym zadaniem prezesa zarządu jest kontrolowanie poczynań całego zarządu. Oprócz tego prezes zarządu musi reprezentować spółkę na zewnątrz oraz dbać o jej interesy. Dlatego ważna jest także w tym przypadku znajomość danej branży.
Prezes zarządu przygotowuje także plany rozwoju spółki oraz stara się je wdrażać, mając przy tym  zgodę całego zarządu. W pracy prezesa zarządu bardzo ważna jest komunikatywność oraz doświadczenie w zarządzaniu ludźmi.

 

Odpowiedzialność prezesa zarządu

 

Praca prezesa zarządu wiąże się z dość dużym stresem oraz niewymiarowym czasem pracy. Zarobki prezesa zarządu są całkiem duże (wahają się od 10 tysięcy złotych do 12 tysięcy, w skrajnych przypadkach mogą to być jeszcze wyższe kwoty), jednak wiąże się to też z dużą odpowiedzialnością. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że to właśnie prezes zarządu odpowiada za właściwe funkcjonowanie firmy. Jest to odpowiedzialność materialna np. za działanie na szkodę spółki. Prezes zarządu może ryzykować swoim prywatnym majątkiem w przypadku niewypłacalności firmy. Jeżeli w takiej sytuacji prezes firmy za późno złoży wniosek do sądu o upadłość spółki, to może ponieść odpowiedzialność finansową. 

 

Dyrektor zarządzający a prezes zarządu


Czasami możemy spotkać się z drugą nazwą, jaką jest dyrektor zarządzający. Jest to odpowiednik naszego prezesa zarządu. Nazwa ta jest częściej stosowana w Stanach Zjednoczonych niż w Polsce. Zadania dyrektora zarządu są takie same, jak w przypadku prezesa zarządu. Oba stanowiska wiążą się funkcjami decyzyjnymi w spółce oraz z bardzo dużą odpowiedzialnością.

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca "KOMUNIKACJA AUTOBUSOWA" Sp.z o.o.

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.