Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Premia - komu przysługuje, zasady

Premia - komu przysługuje, zasady

 
Premia - komu przysługuje, zasady

Premia uznaniowa a premia regulaminowa. Zasady i systemy premiowania pracowników. Wszystko, co o premiach powinien wiedzieć pracownik i pracodawca. 

 

Premia - co to jest?

 

Premia to świadczenie będące składnikiem wynagrodzenia i stanowiące uzupełnienie płacy. Najczęściej ma formę pieniężną, ale może być też wypłacona np. w formie bonów. Premiowanie pracowników ma na celu uznanie ich zasług w rozwoju firmy i wypełnianiu obowiązków oraz ma znaczenie motywacyjne - ma zachęcać pracowników do bardziej wydajnej, efektywnej pracy.

 

Premie pracownicze - rodzaje

 

Premia regulaminowa to taki rodzaj premii, która się należy pracownikowi, po spełnieniu przez niego określonych warunków. Kryteria przyznawania premii regulaminowej powinny uwzględniać takie zmienne jak: regularność jej przyznawania (np. premie miesięczne, kwartalne), zakres pracowników uprawnionych do jej otrzymania (np. premia indywidualna, premia działowa), tryb przyznawania premii, jej forma i wysokość, obiektywne i sprawdzalne warunki, w jakich pracownik nabywa do niej prawa, opis sytuacji, w jakich pracownik traci prawo do premii.


Premia uznaniowa - o jej przyznaniu decyduje pracodawca. Pracownik nie może domagać się jej wypłaty, a jedyne roszczenia są możliwe wtedy, kiedy premia została oficjalnie przyznana, ale nie została wypłacona. W praktyce,premia uznaniowa to nagroda uznaniowa (zgodna z art. 105. Kodeksu pracy).


Poza podziałem na te dwa typy premii spotyka się również innego rodzaju nomenklaturę:


Premia zadaniowa - jest to premia dla pracownika, której przyznanie jest uzależnione od tego, czy pracownik zrealizuje określone zadania w odpowiedni sposób. Może być też premią zbiorową – dla całego działu za zrealizowanie określonego planu. Tak naprawdę chodzi tu zatem o premię regulaminową.


Premia motywacyjna - nie jest precyzyjnie określona w Kodeksie Pracy czy innych przepisach z obszaru prawa pracy. Jest to premia, której celem jest zmotywowanie pracowników do wydajnej pracy. Definicja premii motywacyjnej nie precyzuje czy premia ta ma mieć charakter premii regulaminowej, czy też może być premią uznaniową. W efekcie w różnych firmach premia motywacyjna zasady przyznawania może mieć różne. Przedmiotem sporów wielu specjalistów zarządzania jest temat „premia motywacyjna a uznaniowa”, czyli czy za pomocą premii, której kryteria nie są jasne i zależą w dużej mierze od decyzji przełożonego, można w ogóle mówić o skutecznym motywowaniu.

 

Premia - komu przysługuje?

 

Co do zasady, premię może otrzymać każdy pracownik niezależnie od stażu pracy, wymiaru pracy czy stanowiska, jakie zajmuje. (Pracownik, czyli osoba zatrudniona w formie umowy o pracę). Przy umowie-zlecenie, premia nie przysługuje, choć w umowie można zawrzeć stosowne zapisy, które pozwolą na wypłatę wyższego wynagrodzenia np. w przypadku szybszego wykonania zlecenia. Jeśli jednak zakład pracy zatrudnia osoby na umowę o pracę oraz na inne formy współpracy (np. umowę-zlecenie czy B2B) to naliczanie premii będzie dotyczyć jedynie osób zatrudnionych na umowę o pracę.

 

Premiowanie pracowników - zasady

 

W każdej firmie system premiowania pracowników może mieć nieco inne zasady i inne mogą być kryteria premiowania. Co do zasady premia regulaminowa musi być wyraźnie opisana w regulaminie wynagradzania, bądź innym dokumencie, jeśli firma regulaminu wynagradzania nie tworzy. Aby otrzymać premię regulaminową, pracownik nie musi składać żadnych podań - wystarczy, że wypełni warunki konieczne do uzyskania premii i nabywa do niej prawa automatycznie.

 

Nieco inaczej jest z premią uznaniową. Prawa do niej pracownik w zasadzie nie nabywa. To przełożony decyduje o tym, kiedy i ile premii wypłaci. W niektórych firmach może istnieć zasada, że pracownik musi złożyć podanie o premię uznaniową, aby móc ją otrzymać. Znacznie częściej jednak bonus premiowy w formie uznaniowej jest przydzielany przez przełożonego w zależności od jego własnych kryteriów.

 

Premia w umowie o pracę

Czy premia pracownicza musi być ujęta w umowie o pracę? Jeśli pracodawca chce, może umieścić w umowie o pracę informacje o pozostałych składnikach wynagrodzenia, które, poza pensją, przysługują pracownikowi. Nie ma jednak takiego obowiązku.

 

Premia uznaniowa w umowie o pracę
Informacji o premii uznaniowej najczęściej się w umowie o pracę nie wpisuje. Przesłanki do jej otrzymania wynikają bowiem i tak z art. 105. Kodeksu pracy. Jeśli jednak pracodawca chce, może informację o prawie do premii uznaniowej umieścić w umowie o pracę.

 

Regulamin premiowania

 

Zgodnie z art. 77. kp, warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą (czyli również premii) ustalają układy zbiorowe pracy, a pracodawca, który zatrudnia co najmniej 50 pracowników nieobjętych układem zbiorowym, tworzy regulamin wynagradzania. W efekcie, zasady przyznawania premii w firmie zatrudniającej powyżej 50 pracowników mogą znaleźć się w:
• regulaminie wynagradzania,
• regulaminie premiowania,
• układzie zbiorowym pracy.

 

Pracodawca zatrudniający mniejszą liczbę pracowników może taki regulamin wynagradzania stworzyć (ale nie musi). W ramach regulaminu wynagradzania można uwzględnić również sposoby premiowania pracowników. Regulamin premiowania ustala rodzaje premii i zasady premiowania obowiązujące w danej firmie.

 

W każdej firmie regulamin premii może wyglądać inaczej - inne będą rodzaje przyznawanych premii, inne kwoty, zasady. Na przykład, regulamin premiowania pracowników produkcji może obejmować takie zmienne jak wielkość strat na materiałach, wypadkowość, wydajność, ale już premie w dziale handlowym będą uzależnione przede wszystkim od wyników sprzedażowych (choć mogą również obejmować takie zmienne jak utrata leadów).

 

Regulamin premiowania i premia uznaniowa - mimo braku twardych kryteriów w przyznawaniu premii uznaniowych, informacja o niej może znaleźć się w regulaminie premiowania, choć tak naprawdę nie ma ani takiej potrzeby, ani wskazań. Wyrok Sądu Najwyższego z 9 lipca 2009 roku (II PK 232/08) również potwierdził zbędność umieszczania informacji o premii uznaniowej w regulaminie. Uznaje się nawet, że umieszczenie informacji i premii uznaniowej w regulaminie wynagradzania może stanowić przesłankę do uznania jej za premię regulaminową, której pracownik może się domagać.

 

Regulamin premii motywacyjnej - w tym przypadku wszystko zależy od tego, czy premia motywacyjna będzie premią regulaminową, czyli czy będą istniały konkretne, określone warunki, jakie muszą zostać spełnione przez pracownika, by otrzymać premię. Jeśli tak jest, to w firmach zatrudniających powyżej 50 pracowników warunki otrzymania takiej premii trzeba umieścić w regulaminie. Powinien on określać również kwoty otrzymywane przez pracownika oraz zasady, na jakich tworzony jest fundusz premiowy.

 

Premia - jaki podatek?

 

Premia pieniężna stanowi przychód pracownika, podlega zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Każda premia, jako składnik wynagrodzenia musi zostać również objęta składkami ZUS. Dzieje się tak niezależnie od rodzaju premii i jej wysokości. Wysokość podatku od premii wynosi 18% (chyba że pracownik zgłosił już wniosek o potrącanie zaliczki na podatek w wysokości 32%, wtedy od premii również potrącony zostanie podatek dochodowy 32%).

 

Premiowanie pracowników

 

W każdej firmie stosuje się nieco inne zasady premiowania pracowników. Najczęściej, premie łączy się z wynikami firmy oraz najbardziej palącymi problemami, jakie się w niej pojawiają. Przykładowo, jeśli w firmie problemem bywają nagłe nieobecności pracowników, które zaburzają rytm pracy, dobrym rozwiązaniem może być premia absencyjna, która nagradza pracowników za obecność w pracy.

 

Systemy premiowania i ich charakterystyka

 

Do najczęściej stosowanych systemów premiowych należą:
Premia indywidualna i zespołowa - premia może być przyznawana jednostce bądź całemu zespołowi (wtedy podlega podziałowi na poszczególnych członków zespołu, co do zasady jednak każdy otrzymuje taką samą, bądź wcześniej ustaloną wartość procentową całości premii, niezależnie od rzeczywistego wkładu indywidualnego).
Premia prowizyjna i rozdzielcza - pierwsza, uzależniona od przychodu, jaki wygenerował pracownik. (Najczęściej występuje w zespołach handlowych, ale bywa też elementem wynagradzania innych grup pracowniczych). Drugi system premiowy wiąże pracę indywidualną z zespołową.
Premia wynikowa - jej osiągnięcie jest związane z uzyskaniem odpowiednich wskaźników (np. poziomem realizacji celów indywidualnych).

 

Aby stworzyć dobry system premiowy dla pracowników, trzeba bardzo dokładanie przeanalizować sposób wykonywania obowiązków służbowych przez pracowników i powiązać go z efektywnością wykonywanych działań oraz celami firmy. Zasady premiowania powinny być też odporne na manipulację i możliwości „oszukiwania systemu”.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystent / Stażysta w dziale kadr i płac

    Fresenius   Poznań    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie
    16 godz.
    Zadania, jakie Ci proponujemy: przygotowanie korespondencji wychodzącej odbieranie poczty przychodzącej skanowanie dokumentów wpinanie dokumentów do teczek osobowych przygotowanie dokumentów do archiwizacji inne administracyjne zadania w dziale kadr i płac W zamian oczekujemy: studenta /...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Specjalista ds. Sprzedaży Produktów Medycznych

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie Obowiązki: Budowa i pielęgnacja relacji z klientami; Demonstracja oraz szkolenie z zakresu produktów medycznych; Realizacja założonych celów sprzedażowych; Analiza rynku i identyfikacja nowych szans rynkowych; Reprezentowanie firmy...
  • Market Interfaces Solution Architect

    Aon   Kraków    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Aon is in the business of better decisions At Aon, we shape decisions for the better to protect and enrich the lives of people around the world. As an organization, we are united through trust as one inclusive, diverse team, and we are passionate about helping our colleagues and clients succeed....
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Myślenice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Oświęcim    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?