Praktycznie każdy uczeń szkoły zawodowej, technikum lub szkoły policealnej, a także uczelni wyższej, jest zobowiązany do odbycia praktyk, które wdrożą go w realia wykonywanego zawodu. Główny cel praktyk to przede wszystkim przekazanie uczniom i studentom możliwości wykorzystania zdobytej w trakcie kształcenia wiedzy w praktyce. Jeżeli ukończyliśmy praktyki, to warto wpisać je do CV, zwłaszcza na początku kariery zawodowej. Jest to sygnał dla potencjalnego pracodawcy, że poczyniliśmy wszelkie starania, aby zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy.
Praktyki zawodowe – przepisy
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 roku podaje, że „praktyczna nauka zawodu jest organizowana przez szkołę”. Praktyki uczniowskie są wymagane do ukończenia szkoły lub konkretnego kursu (np. praktyki nauczycielskie w przypadku kursu pedagogicznego). Według powyższej ustawy o praktykach, mogą się one odbywać także w okresie letniej przerwy wakacyjnej. Należy pamiętać, że w każdym przypadku, do zaliczenia praktyk wymagany jest tak zwany dziennik praktyk, niezależnie od tego, czy będzie to dziennik praktyk fizjoterapii czy kosmetologii. Dziennik praktyk uczniowskich musi być rzetelnie uzupełniony, ponieważ stanowi on podstawę do ich zaliczenia i wystawienia pozytywnej opinii o praktykancie.
Praktyki są traktowane często jak praca, dlatego pod żadnym pozorem nie można w nich uczestniczyć w stanie nietrzeźwym. Nie można także opuszczać zajęć bez późniejszego usprawiedliwienia nieobecności. W przypadku kształcenia zawodowego, praktyki są koniecznością do uzyskania promocji do następnej klasy. Obecnie można zauważyć duży spadek specjalistów, którzy ukończyli zasadnicze szkoły zawodowe. Coraz częściej brakuje też miejsc, w których uczniowie mogą odbywać praktyczną naukę zawodu.
Bardzo często na praktyki uczniowskie są zatrudniani pracownicy młodociani. Należy tutaj podkreślić, że obecnie pracownik młodociany to osoba, która znajduje się w przedziale wiekowym 15-18 lat. W takim przypadku potrzebne będzie zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do podjęcia obowiązków.
Podanie o praktyki zawodowe
W niektórych przypadkach uczeń bądź student może sam ubiegać się o przyjecie na praktyki do konkretnej firmy. Warto wtedy złożyć odpowiednie podanie o praktyki zawodowe, w którym poprosimy pracodawcę o udzielenie nam takiej możliwości. W podaniu powinny być zawarte dane osobowe kandydata oraz dane firmy, do której chcemy złożyć podanie. Warto takie podanie zacząć od zdania „Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mnie na praktyki zawodowe w Państwa firmie”. Oczywiście firma, którą sobie wybraliśmy musi odpowiadać kierunkowi naszej edukacji.
Czy praktyki zawodowe są płatne
Nie każda praktyka jest płatna. Niektóre firmy organizują bezpłatne praktyki, chociaż coraz częściej pozyskanie praktykanta na bezpłatny staż jest trudne, dlatego przedsiębiorstwa oferują minimalne wynagrodzenie. W szkołach zawodowych, gdzie praktyki są podstawą do zaliczenia procesu kształcenia, wynagrodzenie oblicza się procentowo w stosunku do miesięcznej pensji na danym stanowisku.