W ostatnich kilkunastu latach możemy zaobserwować duży wzrost międzynarodowych korporacji na terenie całej Polski. Dla niektórych jest to świetny sposób, aby rozpocząć karierę w firmie dającej poczucie stabilności zatrudnienia. Dla innych korporacje to wielkie machiny, w których zwykły szary pracownik jest tylko trybikiem, niemającym wpływu na jej funkcjonowanie. Jak zatem wygląda praca w korporacji i jakie wymagania powinien spełniać kandydat, aby rozpocząć pracę w jednej z nich?
Spis treści
Pracownik korporacji – wymagania
Jak już zostało wspomniane, większość firm tego typu to organizacje międzynarodowe, w których pracują ludzie ze wszystkich zakątków świata. W korporacjach możemy rozróżnić wiele działów, dlatego będą tam poszukiwani ludzie z najróżniejszym wykształceniem, od specjalistów public relations, po księgowych oraz programistów.
W wielu przypadkach zatrudniani są absolwenci bardzo różnych kierunków humanistycznych, takich jak kulturoznawstwo, filozofia, historia, czy polonistyka, którzy mogą poszczycić się biegłą znajomością kilku języków obcych. Bardzo często poszukiwani są młodzi ludzie będący stanie rozmawiać w mniej popularnych językach jak szwedzki, węgierski, duński, holenderski czy nawet japoński. Sam angielski może nie być już wystarczający. W większości przypadków znajomość specjalistycznych programów np. księgowych nie jest wymagana, ponieważ korporacje organizują szkolenia swoich pracowników.
Pracownik korporacji – kompetencje
Bardzo ważna w przypadku pracy w korporacji jest obsługa komputera oraz znajomość podstawowego oprogramowania. Chodzi tutaj głównie o programie Excel, który bardzo ułatwi wykonywanie korporacyjnych obowiązków.
Oprócz tego cenione są tak zwane kompetencje miękkie. Zaliczyć można do nich komunikatywność, umiejętność pracy w grupie. Większość zadań w korporacji opiera się na realizowaniu części procesu przy ścisłej współpracy z członkami różnych zespołów. Pracownicy dużych firm powinni też umieć określić swoją ścieżkę rozwoju, dzięki czemu będą mogli szybko awansować i wspinać się po szczeblach kariery. Poszukiwane cechy to szybkość w działaniu, otwartość na nowe pomysły oraz wyzwania. Elastyczność i umiejętność szybkiego dostosowywania się także są cechami dobrego pracownika.
Należy jednak pamiętać, że praca w korporacji wiąże się z dość sztywnymi regułami podporządkowania swoich działań procedurom. Z tej przyczyny osoba, która lubi niezależność i dużą swobodę działania, może poczuć się w korporacji niekomfortowo. Dlatego bardziej artystyczne dusze na dłuższą metę nie sprawdzą się w roli korposzczurów.
Korposzczur
Wielu ludzi na określenie pracowników korporacji używa nazwy korposzczur. Nie da się ukryć, że wokół tych wielkich firm i ich pracowników powstało sporo mitów i legend. Sama nazwa jest nawiązaniem do sformułowania „wyścig szczurów”, które ma oznaczać pogoń za dobrami materialnymi, awansami. Taki korposzczur ma właśnie dążyć do awansu za wszelką cenę, kosztem swojego zdrowia czy życia osobistego. Być może jest to faktycznie związane z tym, że bardzo często w korporacjach pracownicy zostają w pracy po godzinach i to nawet z własnej woli. Dodatkowo chęć szybkiego rozwoju sprawia, że starają się wymyślić jak najwięcej tak zwanych innowacji, które tylko pozornie wnoszą coś do funkcjonowania firmy. Można powiedzieć, że praca jest dla nich wszystkim. Dzięki temu, że znaleźli zatrudnienie w wielkich międzynarodowych korporacjach, mają dostęp do wielu pozapłacowych benefitów, z których najczęściej i tak nie mają czasu korzystać.
Tacy pracownicy faktycznie się zdarzają, jednak część osób nie traktuje tej pracy aż tak poważnie. Są też ludzie, którzy starają się sumiennie wykonywać swoje obowiązki, a jednocześnie poświęcają czas na rozwój swoich pasji czy spędzanie czasu z rodziną. Dla nich praca w korporacji daje bezpieczeństwo finansowe oraz stabilizacje, dzięki czemu mogą zająć się tym, co jest dla nich najważniejsze.
Praca w korporacji a wypalenie zawodowe
Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego człowieka. Część pracowników korporacji po jakimś czasie jest znużona powtarzalnością zadań, które muszą wykonywać. Dlatego w takich firmach pracownicy bardzo często zmieniają działy, głównie po to, by nie wpaść w rutynę. Jeżeli nasza praca polega na nudnym wprowadzaniu faktur do komputera, to w efekcie możemy w pewnym momencie poczuć się sfrustrowani. Dlatego warto wtedy zastanowić się, czy nie jest to czas na zmianę pracy bądź dłuższy urlop. Jeżeli uczucie wypalenia zawodowego nasila się i nie można sobie z nim poradzić, to warto udać się po pomoc do specjalisty.
Warto na koniec zaznaczyć, że korporacje różnią się od siebie, dlatego decydując się na taką pracę, można poszukać w Internecie opinii o danej firmie i znaleźć tą, która będzie nam najbardziej odpowiadała.