Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pracownicy 50+

Pracownicy 50+

 
Pracownicy 50+

Generacja pracowników 50+ stanowi coraz liczniejszą grupę zawodową w Polsce. Czy przekroczenie magicznego progu 50. roku życia to także schyłek życia zawodowego, czy początek nowych możliwości? Zatrudnianie osób 50+ może przynieść realne korzyści zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

 

Pracownik 50+. Przełamywanie barier na rynku pracy

 

Do momentu wejścia Polski do UE osoby 50+ stanowiły część społeczeństwa zawodowo nieaktywnego. Od kilku lat mamy rzeczywiście do czynienia ze zwiększającą się liczbą osób zatrudnionych w tym przedziale wiekowym. Dużym plusem były i są programy aktywizacyjne wspierające osoby po 50. roku życia dotowane przez Unię Europejską, państwo i urzędy pracy. Dzięki nim osoby starsze mogą uzupełnić i poszerzyć swoją wiedzę zawodową, umiejętności, a także nabyć zupełnie nowe kompetencje. Takie inicjatywy ukazują wartość dojrzałych pracowników i pokazują korzyść płynącą z ich zatrudniania.

 

Coraz więcej pracowników po 50. roku życia

 

Populacja kobiet i mężczyzn powyżej 50. roku życia w Polsce nieustannie się powiększa. Mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem. Niski przyrost naturalny sprawia, że przybywa osób w wieku dojrzałym. Według szacunku GUS, do 2050 roku odsetek osób w wieku 65+ wyniesie około 33% populacji. Zwiększone zapotrzebowanie na doświadczonego pracownika już teraz sprzyja zatrudnianiu pracowników po 50., aczkolwiek wskaźnik zatrudnienia w tej grupie pozostaje nadal stosunkowo niski.

 

Kodeks pracy zakazuje dyskryminacji ze względu na jego wiek. Osoby generacji 50+ mają trudniejszą sytuację na rynku pracy niż ich młodsi koledzy, jednak z drugiej strony pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę, że seniorzy mogą być cennymi pracownikami.

 

Dlaczego? Umiejętności, kompetencje i doświadczenie osób starszych i młodszych uzupełniają się na wielu polach. Przykładowo młodzi pracownicy skoncentrowani są na technologiach, starsi wolą bezpośrednią rozmowę, co przekłada się na łatwe nawiązywanie kontaktów, a to z kolei duży plus np. dla handlowca.

 

Stereotypy kontra realia

 

Stereotypy bywają krzywdzące, a te odnoszące się do osób starszych nie mają korzystnego wpływu na postrzeganie ich na rynku pracy. Umiejętności generacji 50+ w tym kontekście uważane są niejednokrotnie jako niższe niż u osób młodszych. Dojrzali podwładni oceniani są jako mniej wydajni, słabsi, czy pozbawieni umiejętności kreatywnych.

 

Tymczasem zdarza się, że pomimo formalnie słabszego wykształcenia, osoby 50+ mają te kompetencje, których brakuje obecnym absolwentom i specjalistom młodego pokolenia. Generacja 50+ to ludzie doświadczeni zawodowo i życiowo, którzy często łatwiej radzą sobie z przeciwnościami losu i potrafią znaleźć odpowiednie rozwiązanie bez zbędnej paniki.

 

Mają autorytet, wiedzę i cierpliwość, której niekiedy brakuje millenialsom.

 

Warto zwrócić uwagę, że starszy pracownik to często gwarancja lojalności, ogromnej wiedzy i bogatego doświadczenia. W obliczu niskiego bezrobocia i coraz większych trudności z zatrudnieniem wykwalifikowanych specjalistów, pracodawcy muszą rozważyć kandydaturę osób starszych. Jeśli będą w stanie także zainwestować w dojrzałego pracownika, on chętnie się przekwalifikuje i dostosuje do wymogów firmy i rynku.

 

Korzyści wynikające z zatrudnienia pracownika 50+

 

W Polsce od kilku lat panuje kult wyższego wykształcenia, w efekcie którego zaczęło brakować osób wyspecjalizowanych w określonych pracach fizycznych, np. lakierników, tynkarzy czy kierowców. Generacja 50+ dysponuje także takim kapitałem.

 

Ponadto pracodawcy zatrudniający pracowników 50+ mogą uzyskać dodatkowe korzyści jak dofinansowanie miejsc pracy z urzędu pracy. Może ono objąć:

12 miesięcy – gdy pracodawca zatrudni skierowanego przez urząd bezrobotnego, który ukończył 50 lat, ale nie skończył 60 lat.
24 miesięcy – kiedy firma zatrudni skierowanego bezrobotnego, który ukończył 60 lat.

 

Istotne jest tutaj, że to urząd pracy wyznacza osobę, z którą pracodawca podpisze umowę – firma nie może jej dowolnie wybrać. Dofinansowanie pokrywa część wydatków na wynagrodzenie, składki ubezpieczeniowe i ewentualne nagrody dla pracujących seniorów. Po okresie refundacji przedsiębiorstwo jest zobowiązane do dalszego zatrudniania pracownika 50+ przez okres 6 lub 12 miesięcy.

 

Firma może też skorzystać ze zwolnienia z niektórych składek, między innymi:

„1.Pracodawca (…) nie opłaca składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za osoby zatrudnione, które ukończyły 50 rok życia iw okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy.


2. Pracodawca (...) nie opłaca składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za pracowników, którzy osiągnęli wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn” (art. 18. Ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw). Analogiczna zasada dotyczy składek na Fundusz Pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą trans.eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Brukarz

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Opis stanowiska: Praca przy układaniu kostki granitowej, marmurów i krawężników.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?