Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia – pozew, konsekwencje

Pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia – pozew, konsekwencje

 
Pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia – pozew, konsekwencje

Pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia


Jednym z podstawowych obowiązków każdego przedsiębiorcy jest terminowe i regularne wypłacanie pensji. Wynagrodzenie jest tutaj rozumiane jako okresowe świadczenie majątkowe, które przysługuje za pracę świadczoną na podstawie zawartej wcześniej umowy.
Zdarzają się nieprzyjemne sytuacje, kiedy przełożony nie uregulował kwestii naszej wypłaty. Jest to jedno z najpoważniejszych naruszeń praw pracowniczych, które może spowodować pewne konsekwencje.
Zatrudniony, który po raz kolejny nie otrzymał pieniędzy, ma kilka możliwości dochodzenia swoich praw. Są to między innymi:

    • zawiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy;
    • zgłoszenie się do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
    • droga sądowa;
    • odszkodowanie za wyrządzoną szkodę;
    • rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia.

 

Pracodawca nie płaci wynagrodzenia – pozew


Jeżeli pracodawca nie płaci podwładnemu za rzetelnie wykonane zadania, to należy go pisemnie wezwać do zapłaty. Załóżmy, że nasz szef dalej nie wywiązuje się ze swojego obowiązku. W takiej sytuacji kolejnym krokiem jest złożenie pozwu do sądu. Taki pozew powinien przede wszystkim zawierać wysokość niewypłaconego wynagrodzenia. Zawarcie kwoty roszczenia jest o tyle ważne, że jej wysokość wpływa na możliwe opłaty sądowe. Jeżeli przedsiębiorca jest nam winny sumę, która nie przekracza 50 000 zł, to jesteśmy zwolnieni z opłat sądowych. W przeciwnym razie osoba składająca pozew musi uiścić opłatę w wysokości 5% dochodzonego roszczenia.

Skargę należy zaadresować do odpowiedniego sądu oraz podać w niej swoje dane osobowe (imię nazwisko, PESEL, adres) oraz dane strony pozwanej (w tym wypadku będą to dane firmy). W dokumencie należy napisać, że domagamy się wypłaty zaległego wynagrodzenia wraz z odsetkami. W tym samym podaniu można od razu wnieść o pokrycie kosztów postępowania przez pozwanego, przeprowadzenie rozprawy bez obecności powoda oraz nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności.
Cały komplet dokumentów (wraz z kopią umowy) trzeba przygotować w trzech egzemplarzach: dla siebie, sądu oraz dla osoby oskarżonej. Nie możemy zapominać o dowodach, które potwierdzą nasze roszczenia (np. wyciągi bankowe).
Warto tutaj zaznaczyć, że złożenie pozwu nie jest równoznaczne ze złożeniem wypowiedzenia. Pracodawca nie może w takiej sytuacji traktować podwładnego, który walczy o swoje prawa, gorzej niż innych zatrudnionych.

 

Pracodawca spóźnia się z wypłatą


Jak już było wspomniane wcześniej, wynagrodzenie musi być regularne. Pracownik może się także domagać przestrzegania dat, które zostały określone w podpisanej umowie. Pensja powinna być wypłacana raz w miesiącu, najpóźniej do 10 dnia każdego miesiąca kalendarzowego.

Jeżeli nasz szef po raz kolejny nie wywiązał się z tego obowiązku w terminie, to można ubiegać się o uregulowanie płatności. Za każdą zwłokę podwładnemu przysługują odsetki, które wynoszą 8% wypłaty.

 

Niewypłacenie wynagrodzenia w terminie – konsekwencje


Statystyki pokazują, że zaleganie z wypłatami pensji pracownikom zdarza się dość często.  Przedsiębiorcy powinni jednak liczyć się z wieloma konsekwencjami, jakie niesie ze sobą takie postępowanie. Przede wszystkim wiąże się to z wypłaceniem zaległego wynagrodzenia wraz z odsetkami. Dodatkowo sąd może obciążyć niesubordynowanego przedsiębiorcę kosztami postępowania sądowego.
Podwładny, który otrzymał wyrok sądu na swoją korzyść i oczekuje na wypłatę zaległych należności finansowych, może także przekazać informację o zadłużeniu do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, co powoduje uznanie przełożonego za dłużnika.

Jeżeli pracownik zgłosił fakt niewypłacenia pensji do PIP, to pracodawca może spodziewać się kontroli, która ma ustalić, czy w danej firmie dochodziło wcześniej do naruszeń praw pracowniczych. W takiej sytuacji trzeba się liczyć z nałożeniem dość wysokich kar finansowych.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.