Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pracodawca nie przestrzega przepisów – co zrobić, gdzie zgłosić

Pracodawca nie przestrzega przepisów – co zrobić, gdzie zgłosić

 
Pracodawca nie przestrzega przepisów – co zrobić, gdzie zgłosić

Kiedy pracodawca łamie przepisy – wyniki kontroli PIP 2018


PIP przedstawiła sprawozdanie z wyników kontroli przeprowadzonych w 2018 r. Wynika z niego, że inspektorzy pracy przeprowadzili 80,2 tys kontroli. Odwiedzili ponad 63 tys. podmiotów, które łącznie zatrudniają 3,8 mln osób. Warto zaznaczyć, że PIP sprawdza pracodawców zgodnie z przyjętym harmonogramem działań oraz w następstwie przyjmowanych skarg. Kontrole wynikające z tego drugiego powodu stanowiły w 2018 roku 36% całości.  

Inspektorzy wykazali uchybienia m.in. w kwestiach zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi, nieprzestrzegania przepisów dotyczących czasu pracy oraz wynagrodzeń. Jak wynika ze sprawozdania Państwowej Inspekcji Pracy, 14,6 tys. osób, które były zatrudniane na umowę cywilnoprawną lub pracowały bez umowy, po kontrolach uzyskało umowy o pracę. W co czwartym przedsiębiorstwie wykryto nierzetelność w prowadzeniu ewidencji czasu pracy (bądź też brak ewidencji), a w co ósmym nieprawidłowości w zakresie wypłacania wynagrodzenia za pracę.

Liczba ogółu wykroczeń przeciwko prawom pracownika wyniosła 60,8 tys. Największą liczbę naruszeń stwierdzono w zakresie wypłacania wynagrodzenia za pracę i czasu pracy. W konsekwencji inspektorzy pracy nałożyli 14,8 tys. mandatów na łączną kwotę 17,9 mln zł.

PIP skontrolowała też firmy, w których doszło do wypadków przy pracy oraz podmioty z branż, gdzie ryzyko utraty zdrowia i zagrożenia życia jest szczególnie wysokie, czyli m.in. budownictwo, leśnictwo i przemysł. Pod lupę została wzięta również legalność zatrudnienia cudzoziemców. Nieprawidłowości wykryto w co trzeciej firmie, a nielegalną pracę najczęściej powierzano obywatelom Ukrainy.

 

Pracodawca nie przestrzega przepisów – co robić?

 

Z Kodeksu pracy jasno wynika, że każda firma ma obowiązek zapewnić osobom zatrudnionym bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Jeżeli pracodawca nie przestrzega przepisów BHP, podlega karze. Podobnie, jeśli zalega z wynagrodzeniem, nie płaci za nadgodziny, a praca ponad normę to dla zatrudnionych codzienność. W takich sytuacjach mogą oni zareagować i zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Choć skarga nie jest anonimowa, to osoba składająca wniosek może zastrzec, że nie życzy sobie ujawnienia w kontrolowanej firmie informacji, że wizyta inspektora jest następstwem złożonej skargi.

 

Gdzie zgłosić, jeśli pracodawca łamie przepisy


Jeżeli pracownik uzna, że pracodawca nie przestrzega przepisów BHP, ma możliwość złożyć skargę osobiście, wybierając się do placówki PIP, której podlega firma. W Polsce funkcjonuje 16 Okręgowych Inspektoratów. Mieszczą się w:
    • Białymstoku,
    • Bydgoszczy,
    • Gdańsku,
    • Katowicach,
    • Kielcach,
    • Krakowie,
    • Lublinie,
    • Łodzi,
    • Olsztynie,
    • Opolu,
    • Poznaniu,
    • Rzeszowie,
    • Szczecinie,
    • Warszawie,
    • Wrocławiu,
    • Zielonej Górze.


To nie jedyna opcja powiadomienia inspektorów o łamaniu prawa. Za pośrednictwem strony internetowej Państwowej Inspekcji Pracy można złożyć e-skargę. Wystarczy wybrać odpowiedni inspektorat, wypełnić i wysłać wniosek, w razie potrzeby załączając dokumenty, które potwierdzą nieprawidłowości. Niezależnie od drogi kontaktu, należy pamiętać, że PIP nie rozpatruje anonimowych wniosków, dlatego obligatoryjnie należy podać imię, nazwisko, adres kontaktowy, a także wskazać firmę, której dotyczy skarga.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?