Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca wyjścia prywatne – konsekwencje, odpracowanie, przepustka, ewidencja

Praca wyjścia prywatne – konsekwencje, odpracowanie, przepustka, ewidencja

 
Praca wyjścia prywatne – konsekwencje, odpracowanie, przepustka, ewidencja

Przepraszam, zaraz wracam. Tylko odbiorę paczkę, odwiozę dziecko, załatwię coś w urzędzie. Każdy pracownik może poprosić szefa o zwolnienie z pracy w celu załatwienia prywatnych spraw. Należy tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach.

 

Wyjścia prywatne w godzinach pracy


Samowolne opuszczenie miejsca pracy jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Nie znaczy to, że wyjścia prywatne z pracy nie są możliwe. Co więcej, są sytuacje, w których pracodawca wręcz nie może nam odmówić przepustki na załatwienie osobistych spraw, na przykład gdy zostaliśmy wezwani do sądu bądź prokuratury.

O ile nie jest to jedna z okoliczności przewidzianych przez ustawę, wciąż mamy możliwość złożenia u pracodawcy wniosku o wyjście prywatne. Kodeks pracy nie precyzuje, co możemy robić w czasie tego typu przepustek. Musimy jednak pamiętać, że szef nie ma obowiązku się na nie zgodzić, dlatego powód do opuszczenia firmy nie powinien być błahy. Do najczęstszych należą: wizyty u lekarza, załatwianie spraw urzędowych, konieczność odebrania kogoś ze szpitala bądź lotniska, czy też różnego rodzaju obowiązki wynikające z opieki nad dzieckiem.

 

Wcześniejsze wyjście z pracy - konsekwencje


Kodeks pracy wyjść prywatnych nie zalicza do czasu pracy. W dniu przepustki po prostu wyjdziemy wcześniej niż wynika to z harmonogramu. Dlatego, jeśli po załatwieniu sprawy wrócimy do swoich obowiązków, zostając w firmie dłużej, nie będzie to jednoznaczne z pracą w godzinach nadliczbowych, bo nie przekroczymy dobowego rozkładu czasu pracy. To z kolei oznacza, że odpracowanie wyjść prywatnych nie wiąże się z dodatkowym kosztem dla pracodawcy.

Warto pamiętać, że nie ma też żadnych przeciwwskazań, by zwolnienie obejmowało cały dzień pracy, czyli na przykład 8 godzin.

 

Odpracowanie wyjść prywatnych


Za okres, kiedy jesteśmy na przepustce i wynika to z ustawowego obowiązku stawienia się w sądzie lub prokuraturze, nie dostaniemy wynagrodzenia – chyba że pracodawca zadecyduje inaczej.

Możemy – ale nie musimy – umówić się z pracodawcą, że nieobecności w pracy odpracujemy w późniejszym terminie. Powinno to nastąpić do końca okresu rozliczeniowego. Jeśli z jakichś względów jest to niemożliwe, pracodawca może wymagać od nas podpisania zobowiązania do odrobienia godzin pracy w kolejnym okresie rozliczeniowym.

Przy ustalaniu dogodnego terminu odpracowania wyjścia prywatnego, trzeba pamiętać o prawie pracownika do odpoczynku dobowego i odpoczynku tygodniowego. Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi przysługuje prawo do przynajmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu doby i 35 w tygodniu.

Przykładowo, jeśli obowiązuje nas 5-dniowy tydzień pracy, nie możemy odrabiać nieobecności w ciągu pozostałych dni wolnych, na przykład w weekend. Ponieważ w takim przypadku przysługują nam dwa dni na wypoczynek, pracodawca musiałby udzielić nam innego dnia wolnego.

By czas odpracowywania prywatnego wyjścia z pracy nie liczył się jako godziny nadliczbowe, wniosek musi zostać złożony w formie pisemnej. Jest to rozwiązanie, na które chętnie decydują się pracodawcy, bo wówczas koszty ponoszone na wynagrodzenie dla pracownika się nie zwiększają. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy umówimy się na odpracowanie czasu pracy w nocy – wówczas będzie nam przysługiwać dodatek do wynagrodzenia.

 

Przepustka w pracy


Wniosek o zwolnienie z pracy możemy złożyć zarówno pisemnie, jak i ustnie. Jednak, jak wspominaliśmy, w przypadku, gdy planujemy odpracowanie wyjść prywatnych w innym terminie, wniosek musi mieć formę pisemną. Choć przepisy nie precyzują, co powinniśmy w nim zawrzeć, warto pamiętać o kilku kluczowych elementach.

Przede wszystkim należy wskazać, jakiego dnia i godzin ma dotyczyć zwolnienie oraz czy będzie ono odpracowywane. Jeśli tak, warto wskazać również, kiedy to nastąpi. Nie musimy podawać powodu wyjścia w godzinach pracy, chyba że inaczej zostało zaznaczone w przepisach wewnątrzzakładowych.

Pamiętajmy też o tym, by we wniosku umieścić datę, a także swoje imię, nazwisko, a jeśli firma jest duża, stanowisko i dział, w którym pracujemy. Nie zapomnijmy się również podpisać.

 

Ewidencja wyjść służbowych i prywatnych


Pracodawca ma obowiązek dokumentowania czasu pracy zatrudnionych osób. W praktyce oznacza to również prowadzenie książek wyjść służbowych i prywatnych w formie papierowej bądź elektronicznej. Jednak jeśli ewidencja jest prowadzona elektronicznie i polega na przykład na odbijaniu zakładowych kart, system „nie widzi”, czy wyjście było uzasadnione czy bezprawne. Dlatego tak ważna jest dokumentacja papierowa, która stanowi dowód w przypadku ewentualnych nieporozumień.

Z ewidencji wyjść w godzinach pracy musi jednoznacznie wynikać, czy wyjście miało charakter prywatny czy służbowy oraz czy będzie odpracowywane w późniejszym terminie. W prowadzonej książce powinny być odnotowane daty i godziny opuszczenia firmy i powrotu do niej, a także cel wyjścia. Musi się w niej znaleźć również miejsce na podpisy pracowników i osób upoważnionych do udzielenia zwolnienia.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.