Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w weekendy – gdzie szukać, na co uważać, jak rozliczać?

Praca w weekendy – gdzie szukać, na co uważać, jak rozliczać?

 
Praca w weekendy – gdzie szukać, na co uważać, jak rozliczać?

Jedyne rozwiązanie umożliwiające pogodzenie pacy zarobkowej i obowiązków wynikających ze studiów dziennych. Sposób na dodatkowe wynagrodzenie i dorobienie do pensji. Zarobek dla tych, którzy z różnych względów nie mogą pracować w ciągu tygodnia. Praca w weekend – bo o niej mowa – to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród osób młodych i uczących się. Gdzie szukać pracy na weekend i jakie branże oferują największe możliwości zatrudnienia? Sprawdź także, kiedy pracodawca ma prawo żądać od pracownika stawienia się w pracy w sobotę będącą dniem pracy pozarozkładowej. 

 

Spis treści

Praca na weekend – dla kogo?

 

Własny biznes, elastyczne godziny, zatrudnienie na cały etat czy część etatu, praca zmianowa, a w końcu – praca na weekend. Modeli, w których możemy wypełniać obowiązki zawodowe, jest wiele. Dzięki temu każdy ma szansę na znalezienie takiego rozwiązania, które będzie najbliższe naszym oczekiwaniom. To ostatnie, czyli praca w weekendy, bardzo często kojarzy się jedynie ze studenckimi czasami, gdy potrzebując funduszy na utrzymanie się czy chcąc zarobić na własne potrzeby, podejmowaliśmy się dodatkowych zajęć w dni wolne. I choć praca na weekend w dalszym ciągu pozostaje świetnym rozwiązaniem dla osób studiujących dziennie, jest ona ciekawą alternatywą nie tylko dla ludzi młodych, rozpoczynających pracę zawodową. Zatem do kogo kierowane są najczęściej weekendowe oferty pracy? 

 

Grupy, do których najczęściej adresowane są oferty pracy w soboty i niedziele:

 

  • osoby studiujące dziennie – w ich przypadku praca w weekend nie koliduje z obowiązkami uniwersyteckimi. Praca w weekendy dla studenta dodatkowo pozwala zarobić pieniądze na własne potrzeby, ale także budować swoje doświadczenie zawodowe, 

  • osoby pracujące w niepełnym wymiarze czasu pracy – pracownicy, którzy na co dzień zatrudnieni są chociażby na pół etatu, pracą w weekendy mogą zasilić domowy budżet. Jednocześnie takie rozwiązanie pozwala zachować higienę pracy, gwarantując czas zarówno na życie osobiste, jak i zawodowe,

  • pracownicy o niewystarczających zarobkach – praca dodatkowa na weekendy to optymalne rozwiązanie dla osób potrzebujących zwiększyć swoje miesięczne wynagrodzenie za pracę, bez konieczności rezygnacji z dotychczasowej posady i zawodu,

  • pracownicy sezonowi – praca w weekend dominuje przede wszystkim w sektorze usług czy branży gastronomicznej. Jednocześnie to właśnie te sektory notują wzmożone zainteresowanie w dni wolne, przekładając się na konieczność zasilenia kadry pracowniczej.

 

Wskazując grupy osób, dla których praca weekendowa może okazać się idealnym rozwiązaniem, nie możemy zapominać także o sytuacji, którą reguluje Kodeks pracy. Zatem, co warto wiedzieć w kwestii praca w weekend – Kodeks pracy?

 

W świetle zapisów Ustawy niedziele i święta są dniami wolnymi od pracy. Praca w te dni, na zasadzie wyjątku, dopuszczalna jest jedynie w ściśle określonych sytuacjach. Niemniej możliwe jest wypełnianie obowiązków zawodowych jedynie w weekendy i to na osobisty wniosek samego pracownika. System pracy weekendowej umożliwia art. 144. Kodeksu pracy, który stanowi, że pracownik może złożyć wniosek o zastosowaniu względem niego systemu pracy w niedziele i święta, soboty oraz piątki. Warto zwrócić uwagę na fakt, że pracownik może wówczas wykonywać obowiązki dłużej niż 8 godzin na dobę.

 

Kodeks pracy, art. 144.:

 

Na pisemny wniosek pracownika może być do niego stosowany system czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. W tym systemie jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.

 

Praca w weekend – co można robić?

 

Każdy z nas dla własnego komfortu psychicznego i zachowania higieny pracy potrzebuje jasnego oddzielenia pracy zawodowej od życia prywatnego. Dla niektórych jedyną opcją jest praca w klasycznym, doskonale znanym nam systemie – 5 dni roboczych i 2 dni wolne od pracy, które poświęcamy na relaks i odpoczynek, czyli 40 godzin pracy tygodniowo. Inni preferują jednak odwrócenie popularnego modelu, podejmując się pracy w weekend i unikając w ten sposób chociażby tzw. syndromu poniedziałku. Pozostaje tylko pytanie, jakich zajęć możemy podjąć się w weekend. Gdzie pracować i co można robić w weekend zawodowo? 

 

Zacznijmy więc od tego, że funkcjonuje mnóstwo branż, które przeżywają prawdziwy rozkwit właśnie w dni wolne od pracy albo w których firmy funkcjonują 7 dni w tygodniu na pełnych obrotach. Wśród najpopularniejszych sektorów oferujących zatrudnienie w weekend możemy wyróżnić między innymi: 

 

  • przemysł spożywczy – zarówno pod kątem handlowym, jak i ekspozycyjnym. W sieci znajdziemy mnóstwo ofert dotyczących poszukiwania pracowników do wykładania towaru. W tym przypadku praca najczęściej odbywa się w godzinach nocnych i wymaga nieprzeciętnej siły fizycznej i sprawności wzrokowo-ruchowej,

  • przemysł gastronomiczny – bary, restauracje i hotele czynne 7 dni w tygodniu nieustannie poszukują dodatkowych rąk do pracy. W większych i popularnych miejscowościach praca ma zazwyczaj charakter sezonowy związany z dużym napływem turystów, 

  • przemysł rozrywkowy i kulturalny – szeroko pojęty sektor zapewniający ogromne możliwości zatrudnienia na weekendy. Wśród najpopularniejszych profesji wyróżnić możemy chociażby animatora w sali zabaw czy animatora zatrudnianego przy organizacji warsztatów dla dzieci, opiekuna wystaw muzealnych czy chociażby pracownika kina,

  • branża usługowa i eventowa – ogromne możliwości zatrudnienia weekendowego daje działalność związana z organizacją wesel, różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i imprez plenerowych. Pracę bez problemu znajdą osoby zajmują się profesjonalną obsługą imprez masowych czy obsługą konferencji,

  • call center – konsultant telefoniczny to często praktykowane rozwiązania w ramach dodatkowej pracy na weekend. Coraz więcej firm usługowych oferuje całodobową infolinię, zatrudniając w call center osoby w każdym wieku,

  • firmy kurierskie – wciąż rozwijający się rynek zakupów online sprawia, że firmy kurierskie często poszukują kierowców i kurierów, zwłaszcza na weekendy.

 

Czytaj także: Prace wzbronione młodocianym – wykaz, poziom hałasu, rozporządzenie

 

Oferty pracy weekend – gdzie szukać?

 

Interesuje Cię dobrze płatna praca na weekendy? Chcesz zasilić domowy budżet, a może po prostu efektywnie wykorzystać czas wolny, który następuje po 5 dniach pracy w niepełnym wymiarze godzin? Zanim rozpoczniesz poszukiwania pracy w piątki, soboty i niedziele sprawdź, jak wykorzystać długi weekend na rozwój kariery. Później zabierz się za przygotowanie profesjonalnego CV. To przyda się wówczas, gdy znajdziesz już ofertę pracy skrojoną na Twoją miarę. A jak ją znaleźć? 

 

Oferty pracy – weekend bez problemu namierzysz w sieci. Większość serwisów umożliwia filtrowanie ogłoszeń, dzięki czemu bez problemu odnajdziesz te, które dotyczą właśnie pracy w weekend. Na Praca.pl wystarczy wpisać w pasku wyszukiwarki hasło: praca weekendowa albo po prostu: weekendowa, żeby zobaczyć najnowsze ogłoszenia od pracodawców.

 

Kolejnym sposobem dla weekendowych pracowników jest poszukiwanie pracodawcy na portalach społecznościowych. W końcu jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi do poszukiwania zarówno pracowników, jak i pracodawców. Bardzo często to właśnie oni zamieszczają informacje o prowadzonej rekrutacji na licznych grupach tematycznych. Pamiętaj, żeby śledzić strony Praca.pl na Facebooku i LinkedIn, gdzie również publikowane są ogłoszenia o pracę na weekend.

 

To jednak nie koniec możliwości! Czasem warto wziąć sprawy w swoje ręce i wyjść z inicjatywą. Dla osób, które zainteresowane są pracą w weekend i mają na oku konkretny sklep, hotel czy restaurację, pomysłem jest złożenie osobistej wizyty w placówce i zapytanie o zapotrzebowanie na ewentualną pomoc weekendową. 

 

Praca w weekend – jaki to etat?

 

Osoby, które decydują się na pracę w systemie weekendowym, często zastanawiają się, na jaki etat będą zatrudnione. Czy pełnienie obowiązków służbowych w weekend daje szanse na zatrudnienie na cały etat? Oto, co musisz wiedzieć w kwestii tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, w przypadku pracy na weekend.

 

Pamiętaj! 

 

Weekendowy system czasu pracy charakteryzuje się możliwością wydłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do maksymalnie 12 godzin w okresem rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. W tym przypadku zastosowania nie mają przepisy o niedzieli wolnej od pracy minimum raz na cztery tygodnie. 

 

W świetle przepisów Kodeksu pracy system pracy weekendowej pozwala na wykonywanie pracy jedynie w piątki, soboty, niedziele i święta. W tym systemie dopuszczalne jest wydłużenie dobowego wymiaru czasu pracy maksymalnie do 12 godzin. W praktyce oznacza to, pracę w weekendy można zastosować tylko w przypadku pracowników zatrudnionych w ramach niepełnego etatu. Dlaczego?

 

Praca w piątki, soboty, niedziele i święta – nawet w maksymalnym dobowym wymiarze czasu – nie pozwoli na wypracowanie nominalnego czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Łatwo to policzyć. Mając na uwadze dni wskazane przez Kodeks pracy, jako weekendowy system pracy (piątki, soboty, niedziele), widzimy, że w ciągu miesiąca przypada od 12 do 15 dni weekendowych. Zakładając, że pracownik pracuje w wydłużonym wymiarze dobowym, czyli wykonuje obowiązki przez 12 godzin, w ciągu miesiąca może przepracować od 144 do 180 godzin. Z kolei osoba pracująca w pełnym wymiarze godzin ma do przepracowania od 152 do 184 godzin miesięcznie. 

 

Pamiętaj! 

 

Weekendowy system pracy stosowany jest w przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu. Wynika to z faktu, że praca w piątki, soboty, niedziele oraz święta – nawet przy maksymalnym wymiarze dobowym 12 godzin – w większości okresów rozliczeniowych nie pozwali na wypracowanie pełnego wymiaru czasu pracy. 

 

Praca w weekend – ile płatna?

 

Zarobki – to jedna z najważniejszych kwestii przy wyborze rodzaju pracy. Oczywiście stanowią także ważny czynnik w przypadku zatrudnienia weekendowego. Dla wielu osób praca w sobotę i niedzielę to spore poświęcenie, dlatego chcą mieć pewność, że wysiłek i rezygnacja z wolnych weekendów będzie należycie rekompensowana. Zatem praca w weekend – ile płatna jest zazwyczaj za każdą godzinę pracy?

Pracownicy zatrudnieni w weekendy mogą liczyć na bardzo zróżnicowane wynagrodzenie, zależne od branży, liczby przepracowanych godzin czy doświadczenia. Pracownicy mają jednak zagwarantowaną minimalną stawkę godzinową, która od 1 lipca 2023 roku wynosi 23,50 zł brutto/godzinę. Zaproponowanie przez pracodawcę niższej stawki jest niezgodne z prawem. 

 

Pamiętaj! 

 

Od od 1 lipca do końca grudnia minimalna płaca za godzinę wynosi 23,50 zł brutto. Pracodawca nie może zaproponować pracownikowi weekendowemu niższej stawki.

 

Czy pracodawca może zmusić do pracy w weekend?

 

W sytuacji, gdy praca w weekend wynika z wniosku złożonego przez samego pracownika, wszystko wydaje się klarowne. Co jednak w przypadku, gdy to pracodawca wymaga od nas stawienia się w pracy w dzień wolny? Czy pracodawca może zmusić pracownika do pracy w weekend? 

 

Kodeks pracy wprowadza określoną normę czasu pracy, czyli maksymalną liczbę godzin, jaką pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę może przepracować w tygodniu i w ciągu dnia. Od tej reguły są jednak pewne odstępstwa, a jedno z nich dotyczy właśnie pracy w weekend. 

 

Pomijając jednak sytuacje, kiedy praca w weekend wynika z charakteru danego stanowiska, pracodawca ma prawo żądać od pracownika stawienia się w miejscu pracy w sobotę – nawet jeśli wykonuje obowiązki służbowe w ramach 5-dniowego tygodnia pracy. Żądanie to musi mieć jednak mocne uzasadnienie. W świetle przepisów, by pracownik mógł wykonywać obowiązki w dzień wolny, muszą zajść konkretne okoliczności. Wśród nich wymienia się: 

 

  • konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska,

  • konieczność usunięcia awarii,

  • szczególne potrzeby pracodawcy.

 

Pamiętaj! 

 

Pracodawca ma prawo żądać od podwładnych wykonywania pracy w sobotę. Szef może wymagać od pracowników stawienia się w miejscu pracy w dzień wolny, jeśli jest to związane z konkretną i nagłą potrzebą firmy.

 

Czytaj także: Rekrutacja vs. pokolenie Z: czy to się może (nie) udać? 

 

Czy za pracę w weekend przysługuje dzień wolny?

 

Wiemy już, że pracownik zawsze może zostać wezwany do pracy, nawet w dzień wolny, gdy zatrudniony jest w systemie 5-dniowego tygodnia pracy. Żądanie pracodawcy musi jednak wynikać z nagłej potrzeby firmy lub innych wyżej wymienionych okoliczności. A jak wygląda to ze strony pracownika? Czy może on odmówić pracy w weekend?

 

W sytuacji, gdy weekend jest dla pracownika dniami wolnymi od pracy z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy, wówczas sobota jest dniem pracy pozarozkładowej. W praktyce oznacza to, że pracodawca będzie musiał odpowiednio zrekompensować pracownikowi pracę w sobotę. 

 

Kodeks pracy, art. 151.3

 

Pracownikowi, który [...] wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy, udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

 

Czy pracownik może odmówić pracy w weekendy?

 

Jednak czy można odmówić pracy w sobotę?  W teorii pracownik nie może zostać zmuszony do wykonywania nadgodzin w sobotę. W praktyce jednak wygląda to nieco inaczej. W przypadku niedostosowania się pracownika do żądania pracodawcy, ten może nałożyć na niego karę porządkową. Może być to upomnienie, nagana czy kara pieniężna. W skrajnych przypadkach pracodawca może nawet zwolnić pracownika dyscyplinarnie. 

 

Pamiętaj! 

 

Co do zasady, pracownik nie może odmówić pracy w sobotę. Niewypełnienie żądania pracodawcy może nieść za sobą konsekwencje w postaci nagany, upomnienia czy nawet zwolnienia dyscyplinarnego. 

 

Warto jednak wiedzieć, że w przypadku, gdy praca w sobotę wykracza poza zadania pracownika, a stawienie się do pracy w dzień wolny uniemożliwiają mu na przykład problemy zdrowotne czy chociażby opieka nad dzieckiem, wówczas musi on przedstawić pracodawcy odpowiednie dowody uzasadniające odmowę pracy w dzień wolny. 

 

Praca na weekend – zalety i wady

 

Każdy z nas może preferować inny system pracy. Jeden świetnie odnajdzie się w modelu 5-dniowego tygodnia pracy, a inny najlepiej funkcjonuje w systemie pracy zmianowej. Znajdą się i tacy, którzy będą chcieli pracować tylko i wyłącznie w weekendy. Jakie wady i zalety ma praca na weekend? 

 

Zalety pracy w weekend:

 

  • możliwość swobodnego łączenia pracy zawodowej i obowiązków wynikających ze studiów dziennych oraz możliwość zdobycia cennego doświadczenia już w trakcie nauki,

  • elastyczność systemu pracy – dzień wolny w tygodniu umożliwia załatwienie wielu spraw związanych z codziennym życiem i funkcjonowaniem,

  • możliwość dorobienia do pensji,

  • dynamiczny rozwój kariery w branży turystycznej, gastronomicznej czy usługowej.

 

Wady pracy w weekend:

 

  • zaburzenie granicy pomiędzy pracą a czasem wolnym – w przypadku dodatkowej pracy w weekend,

  • ryzyko poczucia społecznej izolacji wynikającej z braku możliwości uczestnictwa w weekendowych spotkaniach towarzyskich, wydarzeniach, 

  • w wielu przypadkach praca weekendowa jest pracą sezonową wynikającą z większego obłożenia hoteli czy restauracji,

  • możliwość zatrudnienia jedynie w ramach niepełnego etatu.

 

Praca w weekend – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Praca na weekend – w jakich zawodach?

 

 Najwięcej możliwości pracy na weekend gwarantuje branża gastronomiczna, turystyczna i usługowa. Zatrudnienie w weekend bez problemu znajdą osoby z doświadczeniem w branży eventowej czy rozrywkowej. 

 

  • Gdzie szukać pracy na weekend?

 

Najpopularniejszym sposobem poszukiwania pracy na weekend jest przeglądanie internetowych portali z ogłoszeniami. Wpisz w wyszukiwarkę na Praca.pl hasło: weekendowa i zobacz najnowsze propozycje zatrudnienia. Oferty pracy na weekend bez problemu znajdziesz także na portalach społecznościowych i grupach tematycznych.

 

  • Praca na weekend – ile można zarobić?

 

Zarobki pracy weekendowej będą znacznie różnić się w zależności od branży, doświadczenia pracownika czy liczby przepracowanych godzin. Pracodawca nie może jednak zaoferować wynagrodzenia poniżej minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2023 roku musi zagwarantować pracownikowi minimum 23,50 zł/godz. brutto.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...
  • Specjalista ds. MICE

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twoje obowiązki: Nawiązywanie i utrzymywanie trwałych relacji z klientami i agentami; Przygotowywanie kalkulacji ofert wyjazdów dla grup i draftów umów związanych z realizacją usługi; Komunikacja z dostawcami usług w destynacjach dotycząca zakresu usług dla grup; Przygotowywanie...
  • Sprzedawca usług finansowych

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   6 400 - 14 000 zł brutto/mies.
    2 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! Poszukujemy osoby, która ma: ambicję i chęć do rozwoju w sektorze finansowym, pozytywne nastawienie do życia i do pozyskiwania nowych klientów dla naszej platformy finansowej. Twoje obowiązki będą obejmować: kontakt z klientami z rynku polskiego,...
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od 06.08.2024r. Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.