Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w weekendy – gdzie szukać, na co uważać, jak rozliczać?

Praca w weekendy – gdzie szukać, na co uważać, jak rozliczać?

 
Praca w weekendy – gdzie szukać, na co uważać, jak rozliczać?

Jedyne rozwiązanie umożliwiające pogodzenie pacy zarobkowej i obowiązków wynikających ze studiów dziennych. Sposób na dodatkowe wynagrodzenie i dorobienie do pensji. Zarobek dla tych, którzy z różnych względów nie mogą pracować w ciągu tygodnia. Praca w weekend – bo o niej mowa – to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród osób młodych i uczących się. Gdzie szukać pracy na weekend i jakie branże oferują największe możliwości zatrudnienia? Sprawdź także, kiedy pracodawca ma prawo żądać od pracownika stawienia się w pracy w sobotę będącą dniem pracy pozarozkładowej. 

 

Spis treści

Praca na weekend – dla kogo?

 

Własny biznes, elastyczne godziny, zatrudnienie na cały etat czy część etatu, praca zmianowa, a w końcu – praca na weekend. Modeli, w których możemy wypełniać obowiązki zawodowe, jest wiele. Dzięki temu każdy ma szansę na znalezienie takiego rozwiązania, które będzie najbliższe naszym oczekiwaniom. To ostatnie, czyli praca w weekendy, bardzo często kojarzy się jedynie ze studenckimi czasami, gdy potrzebując funduszy na utrzymanie się czy chcąc zarobić na własne potrzeby, podejmowaliśmy się dodatkowych zajęć w dni wolne. I choć praca na weekend w dalszym ciągu pozostaje świetnym rozwiązaniem dla osób studiujących dziennie, jest ona ciekawą alternatywą nie tylko dla ludzi młodych, rozpoczynających pracę zawodową. Zatem do kogo kierowane są najczęściej weekendowe oferty pracy? 

 

Grupy, do których najczęściej adresowane są oferty pracy w soboty i niedziele:

 

  • osoby studiujące dziennie – w ich przypadku praca w weekend nie koliduje z obowiązkami uniwersyteckimi. Praca w weekendy dla studenta dodatkowo pozwala zarobić pieniądze na własne potrzeby, ale także budować swoje doświadczenie zawodowe, 

  • osoby pracujące w niepełnym wymiarze czasu pracy – pracownicy, którzy na co dzień zatrudnieni są chociażby na pół etatu, pracą w weekendy mogą zasilić domowy budżet. Jednocześnie takie rozwiązanie pozwala zachować higienę pracy, gwarantując czas zarówno na życie osobiste, jak i zawodowe,

  • pracownicy o niewystarczających zarobkach – praca dodatkowa na weekendy to optymalne rozwiązanie dla osób potrzebujących zwiększyć swoje miesięczne wynagrodzenie za pracę, bez konieczności rezygnacji z dotychczasowej posady i zawodu,

  • pracownicy sezonowi – praca w weekend dominuje przede wszystkim w sektorze usług czy branży gastronomicznej. Jednocześnie to właśnie te sektory notują wzmożone zainteresowanie w dni wolne, przekładając się na konieczność zasilenia kadry pracowniczej.

 

Wskazując grupy osób, dla których praca weekendowa może okazać się idealnym rozwiązaniem, nie możemy zapominać także o sytuacji, którą reguluje Kodeks pracy. Zatem, co warto wiedzieć w kwestii praca w weekend – Kodeks pracy?

 

W świetle zapisów Ustawy niedziele i święta są dniami wolnymi od pracy. Praca w te dni, na zasadzie wyjątku, dopuszczalna jest jedynie w ściśle określonych sytuacjach. Niemniej możliwe jest wypełnianie obowiązków zawodowych jedynie w weekendy i to na osobisty wniosek samego pracownika. System pracy weekendowej umożliwia art. 144. Kodeksu pracy, który stanowi, że pracownik może złożyć wniosek o zastosowaniu względem niego systemu pracy w niedziele i święta, soboty oraz piątki. Warto zwrócić uwagę na fakt, że pracownik może wówczas wykonywać obowiązki dłużej niż 8 godzin na dobę.

 

Kodeks pracy, art. 144.:

 

Na pisemny wniosek pracownika może być do niego stosowany system czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. W tym systemie jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.

 

Praca w weekend – co można robić?

 

Każdy z nas dla własnego komfortu psychicznego i zachowania higieny pracy potrzebuje jasnego oddzielenia pracy zawodowej od życia prywatnego. Dla niektórych jedyną opcją jest praca w klasycznym, doskonale znanym nam systemie – 5 dni roboczych i 2 dni wolne od pracy, które poświęcamy na relaks i odpoczynek, czyli 40 godzin pracy tygodniowo. Inni preferują jednak odwrócenie popularnego modelu, podejmując się pracy w weekend i unikając w ten sposób chociażby tzw. syndromu poniedziałku. Pozostaje tylko pytanie, jakich zajęć możemy podjąć się w weekend. Gdzie pracować i co można robić w weekend zawodowo? 

 

Zacznijmy więc od tego, że funkcjonuje mnóstwo branż, które przeżywają prawdziwy rozkwit właśnie w dni wolne od pracy albo w których firmy funkcjonują 7 dni w tygodniu na pełnych obrotach. Wśród najpopularniejszych sektorów oferujących zatrudnienie w weekend możemy wyróżnić między innymi: 

 

  • przemysł spożywczy – zarówno pod kątem handlowym, jak i ekspozycyjnym. W sieci znajdziemy mnóstwo ofert dotyczących poszukiwania pracowników do wykładania towaru. W tym przypadku praca najczęściej odbywa się w godzinach nocnych i wymaga nieprzeciętnej siły fizycznej i sprawności wzrokowo-ruchowej,

  • przemysł gastronomiczny – bary, restauracje i hotele czynne 7 dni w tygodniu nieustannie poszukują dodatkowych rąk do pracy. W większych i popularnych miejscowościach praca ma zazwyczaj charakter sezonowy związany z dużym napływem turystów, 

  • przemysł rozrywkowy i kulturalny – szeroko pojęty sektor zapewniający ogromne możliwości zatrudnienia na weekendy. Wśród najpopularniejszych profesji wyróżnić możemy chociażby animatora w sali zabaw czy animatora zatrudnianego przy organizacji warsztatów dla dzieci, opiekuna wystaw muzealnych czy chociażby pracownika kina,

  • branża usługowa i eventowa – ogromne możliwości zatrudnienia weekendowego daje działalność związana z organizacją wesel, różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i imprez plenerowych. Pracę bez problemu znajdą osoby zajmują się profesjonalną obsługą imprez masowych czy obsługą konferencji,

  • call center – konsultant telefoniczny to często praktykowane rozwiązania w ramach dodatkowej pracy na weekend. Coraz więcej firm usługowych oferuje całodobową infolinię, zatrudniając w call center osoby w każdym wieku,

  • firmy kurierskie – wciąż rozwijający się rynek zakupów online sprawia, że firmy kurierskie często poszukują kierowców i kurierów, zwłaszcza na weekendy.

 

Czytaj także: Prace wzbronione młodocianym – wykaz, poziom hałasu, rozporządzenie

 

Oferty pracy weekend – gdzie szukać?

 

Interesuje Cię dobrze płatna praca na weekendy? Chcesz zasilić domowy budżet, a może po prostu efektywnie wykorzystać czas wolny, który następuje po 5 dniach pracy w niepełnym wymiarze godzin? Zanim rozpoczniesz poszukiwania pracy w piątki, soboty i niedziele sprawdź, jak wykorzystać długi weekend na rozwój kariery. Później zabierz się za przygotowanie profesjonalnego CV. To przyda się wówczas, gdy znajdziesz już ofertę pracy skrojoną na Twoją miarę. A jak ją znaleźć? 

 

Oferty pracy – weekend bez problemu namierzysz w sieci. Większość serwisów umożliwia filtrowanie ogłoszeń, dzięki czemu bez problemu odnajdziesz te, które dotyczą właśnie pracy w weekend. Na Praca.pl wystarczy wpisać w pasku wyszukiwarki hasło: praca weekendowa albo po prostu: weekendowa, żeby zobaczyć najnowsze ogłoszenia od pracodawców.

 

Kolejnym sposobem dla weekendowych pracowników jest poszukiwanie pracodawcy na portalach społecznościowych. W końcu jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi do poszukiwania zarówno pracowników, jak i pracodawców. Bardzo często to właśnie oni zamieszczają informacje o prowadzonej rekrutacji na licznych grupach tematycznych. Pamiętaj, żeby śledzić strony Praca.pl na Facebooku i LinkedIn, gdzie również publikowane są ogłoszenia o pracę na weekend.

 

To jednak nie koniec możliwości! Czasem warto wziąć sprawy w swoje ręce i wyjść z inicjatywą. Dla osób, które zainteresowane są pracą w weekend i mają na oku konkretny sklep, hotel czy restaurację, pomysłem jest złożenie osobistej wizyty w placówce i zapytanie o zapotrzebowanie na ewentualną pomoc weekendową. 

 

Praca w weekend – jaki to etat?

 

Osoby, które decydują się na pracę w systemie weekendowym, często zastanawiają się, na jaki etat będą zatrudnione. Czy pełnienie obowiązków służbowych w weekend daje szanse na zatrudnienie na cały etat? Oto, co musisz wiedzieć w kwestii tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, w przypadku pracy na weekend.

 

Pamiętaj! 

 

Weekendowy system czasu pracy charakteryzuje się możliwością wydłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do maksymalnie 12 godzin w okresem rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. W tym przypadku zastosowania nie mają przepisy o niedzieli wolnej od pracy minimum raz na cztery tygodnie. 

 

W świetle przepisów Kodeksu pracy system pracy weekendowej pozwala na wykonywanie pracy jedynie w piątki, soboty, niedziele i święta. W tym systemie dopuszczalne jest wydłużenie dobowego wymiaru czasu pracy maksymalnie do 12 godzin. W praktyce oznacza to, pracę w weekendy można zastosować tylko w przypadku pracowników zatrudnionych w ramach niepełnego etatu. Dlaczego?

 

Praca w piątki, soboty, niedziele i święta – nawet w maksymalnym dobowym wymiarze czasu – nie pozwoli na wypracowanie nominalnego czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Łatwo to policzyć. Mając na uwadze dni wskazane przez Kodeks pracy, jako weekendowy system pracy (piątki, soboty, niedziele), widzimy, że w ciągu miesiąca przypada od 12 do 15 dni weekendowych. Zakładając, że pracownik pracuje w wydłużonym wymiarze dobowym, czyli wykonuje obowiązki przez 12 godzin, w ciągu miesiąca może przepracować od 144 do 180 godzin. Z kolei osoba pracująca w pełnym wymiarze godzin ma do przepracowania od 152 do 184 godzin miesięcznie. 

 

Pamiętaj! 

 

Weekendowy system pracy stosowany jest w przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu. Wynika to z faktu, że praca w piątki, soboty, niedziele oraz święta – nawet przy maksymalnym wymiarze dobowym 12 godzin – w większości okresów rozliczeniowych nie pozwali na wypracowanie pełnego wymiaru czasu pracy. 

 

Praca w weekend – ile płatna?

 

Zarobki – to jedna z najważniejszych kwestii przy wyborze rodzaju pracy. Oczywiście stanowią także ważny czynnik w przypadku zatrudnienia weekendowego. Dla wielu osób praca w sobotę i niedzielę to spore poświęcenie, dlatego chcą mieć pewność, że wysiłek i rezygnacja z wolnych weekendów będzie należycie rekompensowana. Zatem praca w weekend – ile płatna jest zazwyczaj za każdą godzinę pracy?

Pracownicy zatrudnieni w weekendy mogą liczyć na bardzo zróżnicowane wynagrodzenie, zależne od branży, liczby przepracowanych godzin czy doświadczenia. Pracownicy mają jednak zagwarantowaną minimalną stawkę godzinową, która od 1 lipca 2023 roku wynosi 23,50 zł brutto/godzinę. Zaproponowanie przez pracodawcę niższej stawki jest niezgodne z prawem. 

 

Pamiętaj! 

 

Od od 1 lipca do końca grudnia minimalna płaca za godzinę wynosi 23,50 zł brutto. Pracodawca nie może zaproponować pracownikowi weekendowemu niższej stawki.

 

Czy pracodawca może zmusić do pracy w weekend?

 

W sytuacji, gdy praca w weekend wynika z wniosku złożonego przez samego pracownika, wszystko wydaje się klarowne. Co jednak w przypadku, gdy to pracodawca wymaga od nas stawienia się w pracy w dzień wolny? Czy pracodawca może zmusić pracownika do pracy w weekend? 

 

Kodeks pracy wprowadza określoną normę czasu pracy, czyli maksymalną liczbę godzin, jaką pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę może przepracować w tygodniu i w ciągu dnia. Od tej reguły są jednak pewne odstępstwa, a jedno z nich dotyczy właśnie pracy w weekend. 

 

Pomijając jednak sytuacje, kiedy praca w weekend wynika z charakteru danego stanowiska, pracodawca ma prawo żądać od pracownika stawienia się w miejscu pracy w sobotę – nawet jeśli wykonuje obowiązki służbowe w ramach 5-dniowego tygodnia pracy. Żądanie to musi mieć jednak mocne uzasadnienie. W świetle przepisów, by pracownik mógł wykonywać obowiązki w dzień wolny, muszą zajść konkretne okoliczności. Wśród nich wymienia się: 

 

  • konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska,

  • konieczność usunięcia awarii,

  • szczególne potrzeby pracodawcy.

 

Pamiętaj! 

 

Pracodawca ma prawo żądać od podwładnych wykonywania pracy w sobotę. Szef może wymagać od pracowników stawienia się w miejscu pracy w dzień wolny, jeśli jest to związane z konkretną i nagłą potrzebą firmy.

 

Czytaj także: Rekrutacja vs. pokolenie Z: czy to się może (nie) udać? 

 

Czy za pracę w weekend przysługuje dzień wolny?

 

Wiemy już, że pracownik zawsze może zostać wezwany do pracy, nawet w dzień wolny, gdy zatrudniony jest w systemie 5-dniowego tygodnia pracy. Żądanie pracodawcy musi jednak wynikać z nagłej potrzeby firmy lub innych wyżej wymienionych okoliczności. A jak wygląda to ze strony pracownika? Czy może on odmówić pracy w weekend?

 

W sytuacji, gdy weekend jest dla pracownika dniami wolnymi od pracy z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy, wówczas sobota jest dniem pracy pozarozkładowej. W praktyce oznacza to, że pracodawca będzie musiał odpowiednio zrekompensować pracownikowi pracę w sobotę. 

 

Kodeks pracy, art. 151.3

 

Pracownikowi, który [...] wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy, udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

 

Czy pracownik może odmówić pracy w weekendy?

 

Jednak czy można odmówić pracy w sobotę?  W teorii pracownik nie może zostać zmuszony do wykonywania nadgodzin w sobotę. W praktyce jednak wygląda to nieco inaczej. W przypadku niedostosowania się pracownika do żądania pracodawcy, ten może nałożyć na niego karę porządkową. Może być to upomnienie, nagana czy kara pieniężna. W skrajnych przypadkach pracodawca może nawet zwolnić pracownika dyscyplinarnie. 

 

Pamiętaj! 

 

Co do zasady, pracownik nie może odmówić pracy w sobotę. Niewypełnienie żądania pracodawcy może nieść za sobą konsekwencje w postaci nagany, upomnienia czy nawet zwolnienia dyscyplinarnego. 

 

Warto jednak wiedzieć, że w przypadku, gdy praca w sobotę wykracza poza zadania pracownika, a stawienie się do pracy w dzień wolny uniemożliwiają mu na przykład problemy zdrowotne czy chociażby opieka nad dzieckiem, wówczas musi on przedstawić pracodawcy odpowiednie dowody uzasadniające odmowę pracy w dzień wolny. 

 

Praca na weekend – zalety i wady

 

Każdy z nas może preferować inny system pracy. Jeden świetnie odnajdzie się w modelu 5-dniowego tygodnia pracy, a inny najlepiej funkcjonuje w systemie pracy zmianowej. Znajdą się i tacy, którzy będą chcieli pracować tylko i wyłącznie w weekendy. Jakie wady i zalety ma praca na weekend? 

 

Zalety pracy w weekend:

 

  • możliwość swobodnego łączenia pracy zawodowej i obowiązków wynikających ze studiów dziennych oraz możliwość zdobycia cennego doświadczenia już w trakcie nauki,

  • elastyczność systemu pracy – dzień wolny w tygodniu umożliwia załatwienie wielu spraw związanych z codziennym życiem i funkcjonowaniem,

  • możliwość dorobienia do pensji,

  • dynamiczny rozwój kariery w branży turystycznej, gastronomicznej czy usługowej.

 

Wady pracy w weekend:

 

  • zaburzenie granicy pomiędzy pracą a czasem wolnym – w przypadku dodatkowej pracy w weekend,

  • ryzyko poczucia społecznej izolacji wynikającej z braku możliwości uczestnictwa w weekendowych spotkaniach towarzyskich, wydarzeniach, 

  • w wielu przypadkach praca weekendowa jest pracą sezonową wynikającą z większego obłożenia hoteli czy restauracji,

  • możliwość zatrudnienia jedynie w ramach niepełnego etatu.

 

Praca w weekend – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Praca na weekend – w jakich zawodach?

 

 Najwięcej możliwości pracy na weekend gwarantuje branża gastronomiczna, turystyczna i usługowa. Zatrudnienie w weekend bez problemu znajdą osoby z doświadczeniem w branży eventowej czy rozrywkowej. 

 

  • Gdzie szukać pracy na weekend?

 

Najpopularniejszym sposobem poszukiwania pracy na weekend jest przeglądanie internetowych portali z ogłoszeniami. Wpisz w wyszukiwarkę na Praca.pl hasło: weekendowa i zobacz najnowsze propozycje zatrudnienia. Oferty pracy na weekend bez problemu znajdziesz także na portalach społecznościowych i grupach tematycznych.

 

  • Praca na weekend – ile można zarobić?

 

Zarobki pracy weekendowej będą znacznie różnić się w zależności od branży, doświadczenia pracownika czy liczby przepracowanych godzin. Pracodawca nie może jednak zaoferować wynagrodzenia poniżej minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2023 roku musi zagwarantować pracownikowi minimum 23,50 zł/godz. brutto.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik produkcji - owoce i warzywa

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Wymagania: zaangażowanie i motywacja do pracy; mile widziane prawo jazdy kat. B; co najmniej podstawowa znajomość języka angielskiego; dobra organizacja pracy; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – chcemy się z Tobą związać na jak najdłużej! Obowiązki: pakowanie,...
  • Kontroler jakości w firmie produkcyjnej

    HSV Polska Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twoje zadania: analizowanie wymagań jakościowych dla produktu i procesu; prowadzenie zestawień wyników analiz jakościowych oraz opracowywanie statystyk i raportów jakościowych; bieżące analizowanie błędów i rozwiązywanie pojawiających się problemów jakościowych, ustalanie...
  • Operator wózka widłowego bocznego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: wykonywanie transportu wewnątrz zakładowego wózkiem widłowym bocznym; wykonywanie czynności pomocniczych, obsługowych i konserwacyjnych wózka; prace magazynowe; Wymagania: doświadczenie przy obsłudze wózków widłowych bocznych; uprawnienia na wózki widłowe boczne –...
  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • UK Group Risk Claims Specialist

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Do you want to make a difference in your role and help us deliver outstanding service to our clients? Then this is the role for you! The Group Risk Claims Specialist will be primarily responsible for managing our Group Income Protection managed claims services for some of our biggest clients....
  • Inżynier ds. Infrastruktury Technicznej i Konserwacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    4 godz.
    Opis stanowiska: Przygotowanie obiektów do otwarcia oraz udział w odbiorach inwestycji. Nadzór nad przeglądami technicznymi i konserwacją budynków oraz instalacji. Koordynacja napraw, modernizacji i rozbudowy infrastruktury. Współpraca z zewnętrznymi serwisami technicznymi i remontowymi....

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.