Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w warunkach szkodliwych – charakterystyka, dodatki, emerytura

Praca w warunkach szkodliwych – charakterystyka, dodatki, emerytura

 
Praca w warunkach szkodliwych – charakterystyka, dodatki, emerytura

Praca w szkodliwych warunkach – czyli jaka


W przypadku niektórych zawodów możemy być narażeni na działanie czynników niebezpiecznych. Mówi się wtedy o pracy w szczególnych warunkach, które mogą spowodować chorobę zawodową, doprowadzić do kalectwa, a nawet śmierci pracownika. Prawo pracy ściśle określa, kto może wykonywać niektóre z profesji. Dodatkowo takie szczególne warunki powodują inne zasady przechodzenia na emeryturę, a także zapewniają pracownikom dodatki do pensji. Zatrudnienie pracownika w warunkach szkodliwych dla zdrowia wiąże się z pewnymi obowiązkami pracodawcy. Po pierwsze każdy pracodawca musi poinformować podwładnych o możliwościach wystąpienia zagrożenia. Istotne jest także przeprowadzenie szkolenia BHP na koszt pracodawcy oraz, jeżeli jest to konieczne, zapewnienie specjalistycznej odzieży ochronnej oraz obuwia.

 

Praca w warunkach szkodliwych – charakterystyka


Przede wszystkim wart tutaj wymienić szkodliwe czynniki. Są to między innymi czynniki fizyczne, biologiczne oraz chemiczne.

Do szkodliwych warunków zalicza się pracę na dużych wysokościach, do których potrzebne są specjalistyczne uprawnienia. Także praca przy maszynach, które mają ciężkie, wystające oraz ostre elementy jest zaliczana do pracy w szkodliwych warunkach.

Czynniki biologiczne i chemiczne mogą natomiast powodować zatrucia, zakażania oraz alergię. W przypadku pracy z substancjami chemicznymi istnieje zagrożenie napromieniowania lub wdychania toksycznych oparów.  

Pracodawca, którego podwładni są narażeni na działanie szkodliwych warunków, jest zobowiązany do przeprowadzenia odpowiednich pomiarów pozwalających na ocenę ryzyka. Oprócz tego należy prowadzić specjalny dziennik ewidencji takich szkodliwych czynników. Pomoże to między innymi określić zasady pracy w danym zakładzie. Pracodawca ma także 30 dni od momentu rozpoczęcia działalności na wykonanie odpowiednich badań i pomiarów. Wyniki przeprowadzonych badań muszą być podane do wiadomości wszystkich podwładnych.

Niektóre z zawodów, które są wpisane na listę zawodów szkodliwych, to między innymi: górnik, który wykonuje swoje obowiązki pod ziemią lub w kopalniach odkrywkowych. Pracownicy są wtedy narażeni na utratę zdrowia, a nawet życia w przypadkach osunięcia się ziemi lub wydobycia się metanu. Kolejnym zawodem, który także wiąże się z pracą w szkodliwych warunkach, jest hutnik. Przy pracy w branży hutniczej organizm jest narażony na działanie metali ciężkich, które mogą zatruwać ciało człowieka.

Kolejną niebezpieczną branżą może okazać się budownictwo. Praca na budowie odbywa się w większości przypadków przy użyciu ciężkich maszyn. Dodatkowym czynnikiem szkodliwym w tej sytuacji jest praca na wysokościach.

Zawodów, które niosą ze sobą możliwość utraty zdrowia i życia jest oczywiście znacznie więcej. Warto tutaj także zaznaczyć, że nie każdy może wykonywać niektóre prace. Tak jest w przypadku kobiet (a zwłaszcza tych, które spodziewają się dziecka).

 

Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych

 

Kwestie dodatku za pracę w szkodliwych warunkach regulują wewnętrzne dokumenty firmy np. regulamin pracy i wynagradzania. Nie ma praktycznie żadnych przepisów prawnych, które poruszałby tę kwestię, tym samym wprowadzając pewną regulację. Jest to zatem gest dobrej woli ze strony pracodawcy, który może w ten sposób zrekompensować pracownikom stres, jaki może być spowodowany przez pracę w takich warunkach. Obecnie raczej dąży się do poprawienia warunków pracy niż wypłacania dodatków lub rekompensat.

Warto tutaj także podkreślić, że praca w szkodliwych warunkach to nie to samo, co praca w szczególnych warunkach. Przede wszystkim jest to praca, która wymaga szczególnej odpowiedzialności oraz sprawności psychofizycznej.

 

Warunki szkodliwe a emerytura


Często pojawia się wśród pracowników pytanie, czy za pracę w szkodliwych warunkach przysługuje wcześniejsza emerytura. Należy tutaj podkreślić, że nie każda praca w warunkach szkodliwych wiąże się z możliwością przejścia na wcześniejszą emeryturę. W większości zapisów można znaleźć informację o wcześniejszej emeryturze, ale za pracę w szczególnych warunkach, która nie jest równoznaczna z pracą w warunkach szkodliwych.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Manager w Dziale Spedycji Morskiej / Kolejowej / Lotniczej

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Realizacja planów sprzedażowych oraz strategii produktowej; Ustalanie i bieżące zarządzanie budżetem oddziału; Rozwijanie i negocjowanie warunków współpracy z klientami; Nadzorowanie procesu realizacji sprzedaży; Efektywne zarządzanie zespołem podległych...
  • Kierownik Warsztatu

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Koordynowanie i nadzorowanie pracy serwisu pojazdów ciężarowych; Dbałość o dobry stan techniczny pojazdów floty firmy (ponad 250 samochodów ciężarowych oraz ciągników siodłowych ) Odpowiedzialność za jakościową i terminową realizację wykonywanych...
  • Młodszy Specjalista ds. Wsparcia Użytkowników Aplikacji HR

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: udzielanie wsparcia klientom korzystającym z oprogramowania Symfonia HR poprzez obsługę zgłoszeń telefonicznych, czat, email zasilanie baz wiedzy i tworzenie dokumentacji realizacja scenariuszy testowych i odtwarzanie przypadków testowych w aplikacji;
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu opieki seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Pracownik Magazynu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zadania: Odbieranie, sprawdzanie, sortowanie i układanie produktów na półkach, Pobieranie produktów z półek, pakowanie i nadawanie zamówień. Wymagania: Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego lub angielskiego,, Gotowość do przeprowadzki do Niemiec, Dobra kondycja fizyczna.
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.