Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w leśnictwie: możliwości, zarobki, potrzebne kwalifikacje

Praca w leśnictwie: możliwości, zarobki, potrzebne kwalifikacje

 
Praca w leśnictwie: możliwości, zarobki, potrzebne kwalifikacje

Spis treści

Poziom zalesienia w Polsce regularnie rośnie. Jednocześnie nasz kraj jest jednym z najbardziej zalesionych w Europie. Według danych Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”, lasy zajmują ponad 9,2 mln hektarów, co stanowi 30 proc. powierzchni Polski. Praca w leśnictwie najczęściej kojarzona jest z zawodem leśniczego. Kadra wykonująca obowiązki w lasach jest jednak znacznie bardziej rozbudowana. Jakie możliwości zawodowe oferuje leśnictwo i ile wynosi średnie wynagrodzenie pracownika polskich lasów? 

 

Leśnictwo i gospodarka leśna w Polsce 

 

Lasy kojarzone są przede wszystkim z bujną przyrodą, odpoczynkiem na łonie natury i weekendowym wypadem za miasto. Skrywają w sobie niedoceniane skarby i odgrywają w naturze o wiele ważniejszą rolę niż nam się wydaje. Polskie lasy zajmują niemal 30 proc. powierzchni kraju, a poziom zalesienia nieustannie rośnie. Jak wynika z danych GUS (stan na 31.12.2020 r.) powierzchnia gruntów leśnych w Polsce wyniosła niemal 9,5 mln ha, z czego lasy zajmują ponad 9,2 mln ha. Imponujące statystyki nie sprawiają jednak, że nasz kraj, a w szczególności osoby zarządzające lasami, zaprzestają działań mających na celu dalszy rozwój terenów leśnych. Według danych GUS w 2020 roku nastąpił wzrost powierzchni lasów o prawie 1,5 tys. ha w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Zwiększenie powierzchni lasów nastąpiło w wyniku zalesienia gruntów nieleśnych, które użytkowane były rolniczo lub stanowiły nieużytki rolne. Wzrost powierzchni leśnej był także związany z odkryciem zalesień, które wykonane zostały w latach wcześniejszych lub przekwalifikowaniem innego rodzaju gruntów pokrytych roślinnością. 

 

Pamiętaj! 

 

Jak wynika z danych GUS, w strukturze własnościowej lasów przeważa własność publiczna. W 2020 roku ponad 80 proc. ogólnej powierzchni lasów w Polsce stanowiły właśnie lasy publiczne, z czego w zarządzie Państwowego Gospodarstwa „Lasów Państwowych” znajdowało się niemal 77 proc. ogólnej powierzchni. 

 

Lasów w Polsce nieustannie przybywa. Od czasów II wojny światowej, poziom zalesienia sukcesywnie wzrasta i póki co nic nie zapowiada, by sytuacja ta miała ulec zmianie. To z kolei oznacza, że zapotrzebowanie na pracowników w leśnictwie nie powinno zmaleć w najbliższym czasie. Wbrew pozorom leśniczy to nie jedyny pracownik sprawujący służbę w lesie.

 

Praca w lesie – kto znajdzie zatrudnienie?

 

Praca – leśnictwote słowa najczęściej utożsamiamy ze stanowiskiem leśniczego, który jest bez wątpienia jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób sprawujących obowiązki zawodowe związane z lasami. Zajmuje on najwyższe stanowisko w hierarchii i godnie reprezentuje innych leśników oraz lasy państwowe. Praca w leśnictwie zatacza jednak o wiele szersze kręgi, wobec czego wymaga potężnej kadry specjalistów.

 

Według informacji podanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe” w tej jednostce organizacyjnej pracuje około 25 tysięcy osób. W języku potocznym wszystkich nazywamy „leśnikami”, choć pracują na różnych stanowiskach. 

 

Model organizacyjny zarządzania terenami leśnymi został wykształcony blisko 90 lat temu i do dziś funkcjonuje w niezmienionej formie. Według niego Polska podzielona jest na 17 regionalnych dyrekcji, które dzielą się na poszczególne nadleśnictwa, którymi zarządza nadleśniczy. W naszym kraju jest 429 nadleśnictw, a każde z nich podzielone jest na leśnictwa kierowane przez leśniczych. Kto zatem znajdzie zatrudnienie w lasach?

 

  • Leśniczy

 

Klasyfikacja zawodów i specjalności prowadzona przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wśród zawodów leśnych nie uwzględnia leśniczego, a technika leśnego, czyli osobę o wykształceniu średnim technicznym w obszarze leśnictwa. Leśniczy natomiast jest jednym ze stanowisk kierowniczych, oficjalnie funkcjonujących w strukturach Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”. Praca w lesie na stanowisku leśniczego to przede wszystkim kierowanie leśnictwami, które są częścią wspomnianych wcześniej nadleśnictw. Leśniczy nadzoruje wykonywane na obszarze leśnictwa prace opierające się na ochronie zasobów leśnych czy hodowli lasu oraz organizuje pracę robotników leśnych. Najczęściej sprawuje swoje funkcje przez wiele lat, pozostając w jednym miejscu i doskonale znając specyfikę okolicznych terenów leśnych. 

 

Pamiętaj! 

 

Wśród innych stanowisk funkcjonujących w Lasach Państwowych wyróżnia się także nadleśniczych czy podleśniczych. Ci pierwsi są inżynierami nadzoru, zarządzającymi całością gospodarki leśnej, a także pracą samych leśników. Podleśniczy to z kolei pomocnicy leśniczych, którzy nadzorują prace firm usługowych na terenie lasów czy chociażby zajmują się odbiorem drewna i pomiarami. 

 

  • Robotnik leśny

 

Do obowiązków robotnika leśnego należy fizyczna praca w lesie związana między innymi z nasiennictwem, pielęgnacją upraw, pozyskiwaniem drewna czy czyszczeniem. W grupie robotników sprawujących pracę w leśnictwie możemy wyróżnić także operatorów maszyn leśnych, którzy wykonują czynności przy pomocy takich maszyn i pojazdów jak ciągniki zrywkowe, kombajny zrębowe, karczowniki czy pilarki.

 

  • Strażnik leśny

 

Leśnictwo z całym swym dobrodziejstwem niekiedy staje się także obiektem działań przypadkowych osób mających na celu zniszczenie dóbr. Wówczas interweniuje strażnik leśny, którego praca w lesie polega na zwalczaniu przestępstw i wykroczeń zaliczanych właśnie do szkodnictwa leśnego. Jest to osoba uprawniona do legitymowania podejrzanych o popełnienie wykroczenia czy przestępstwa oraz nakładania grzywien czy – w uzasadnionych i określonych w przepisach okolicznościach – używania broni palnej bądź środków przymusu bezpośredniego. Uprawnienia strażnika leśnego, które opierają się na zwalczaniu szkodnictwa leśnego, przysługują także leśniczemu i podleśniczemu. 

 

  • Specjaliści ds. urządzania lasów

 

W powszechnym przekonaniu sformułowanie „praca – leśnictwo” wiąże się przede wszystkim z zawodem leśniczego i ochroną zasobów leśnych. Drugą popularną specjalnością jest urządzanie lasów. Zajmujący się tym specjaliści zatrudniani są głównie przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Wśród nich możemy wymienić chociażby geodetów dokonujących pomiaru lasu, osoby odpowiedzialne za analizę zasobów leśnych oraz wykonanie planów urządzania lasu. W skład wspomnianego planu wchodzi z kolei opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienie, charakterystyka funkcji lasu i celów zagospodarowania, dokładna lokalizacja drzewostanu, mapa gospodarcza lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia czy ogólny opis gruntów z uwzględnieniem położenia geograficznego i dotychczasowej gospodarki leśnej. W tym miejscu warto wspomnieć, że praca w lesie na stanowisku specjalisty ds. urządzania lasów wymaga także uwzględniania przepisów zawartych w ustawach  i rozporządzeniach regulujących sprawy planowania gospodarczego czy ochrony środowiska. 

 

Praca w leśnictwie w Polsce i za granicą – możliwości, wymagania

 

Dynamiczne zmiany w leśnictwie każą sądzić, że w najbliższym czasie pracy w lesie raczej nie zabraknie. To z kolei daje młodym ludziom nadzieję na to, że praca po leśnictwie będzie łatwo dostępna. Dla osób, które fascynuje środowisko naturalne i leśnictwo, studia będą doskonałym rozwiązaniem przygotowującym do projektowania i organizowania gospodarstw leśnych czy ochrony lasu. Ścieżka kariery osoby pracującej w leśnictwie rozpoczyna się zdobycia wykształcenia średniego lub wyższego. Choć nie jest wymagane wykształcenie kierunkowe, preferowane są osoby, które ukończyły chociażby technikum leśne. Warto mieć na uwadze, że w przypadku niektórych stanowisk może być jednak wymagane wykształcenie wyższe.

 

Pamiętaj! 

 

Osoby, które interesuje praca w leśnictwie, po ukończeniu szkoły muszą odbyć roczny staż, pracując w jednostkach organizacyjnych „Lasów Państwowych”. Kurs kończy się egzaminem zdawanym w nadleśnictwie. 

 

A jak w rzeczywistości wygląda sytuacja na rynku pracy? Czy praca w leśnictwie rzeczywiście jest na wyciągnięcie ręki? 

 

Według Barometru zawodów, czyli cyklicznego badania prognozującego zapotrzebowanie na pracowników, rok 2022 prezentuje się dość stabilnie. Praca w leśnictwie – a konkretniej zatrudnienie na stanowisku robotnika leśnego – przedstawiona została jako zawód zrównoważony, w którym liczba ofert jest zbliżona do liczby osób chętnych i gotowych podjąć zatrudnienie w lesie. Niemniej możemy wskazać kilka powiatów, w których praca po leśnictwie będzie naprawdę łatwo dostępna. Deficyt osób poszukujących posady przewiduje się między innymi w powiatach:

 

  • bytowskim (brak chętnych do pracy, praca ciężka i niebezpieczna),

  • drawskim (brak aktualnych uprawnień i kwalifikacji, wymaganie posiadania własnego sprzętu),

  • opolskim (sezonowość zatrudnienia, trudne warunki pracy),

  • białostockim(specyficzne warunki pracy – praca w odosobnieniu),

  • siedleckim (brak osób posiadających specjalistyczne uprawnienia),

  • myślenickim (ciężka praca fizyczna).

 

Problem ze znalezieniem pracy w leśnictwie mogą mieć natomiast mieszkańcy dwóch powiatów:

 

  • gryfińskiego,

  • jasielskiego. 

 

Choć sytuacja w sektorze leśnictwa w Polsce nie prezentuje się najgorzej, a w wielu powiatach odnotowuje się braki kadrowe, coraz większym zainteresowaniem cieszy się praca w lesie za granicą. Opcją zagranicznego zatrudnienia zainteresowani są przede wszystkim ludzie młodzi. Jak wynika z informacji Banku Danych o Lasach, do krajów o największej powierzchni lasów przypadających na 1 mieszkańca należą: Rosja (5,55 ha), Finlandia (4,06 ha) oraz Szwecja (2,81 ha). Wśród ofert pracy zamieszczonych na licznych portalach zagranicznych, najwięcej ogłoszeń dotyczy jednak pracy sezonowej w Anglii, Danii czy Szwecji. 

 

Praca w lesie – średnie wynagrodzenie 

 

Praca w leśnictwie może cieszyć się sporym zainteresowaniem chociażby ze względu na zarobki. Średnie wynagrodzenie pracowników „Lasów Państwowych” wyliczane jest na podstawie iloczynu stawki wyjściowej, która określona została w Ponadzakładowym Układzie Zbiorowym Pracowników PGL LP oraz kategorii zaszeregowania pracownika. Na tą ma z kolei wpływ zajmowane stanowisko, wykształcenie oraz staż pracy danego pracownika. 

 

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak&Sedlak, mediana miesięcznych wynagrodzeń brutto (stan na styczeń 2022 r.) na poszczególnych posadach wynosi:

 

  • leśniczy – 7970 zł,

  • podleśniczy – 5750 zł, 

  • strażnik leśny – 7920 zł

 

Wobec powyższego, średnie wynagrodzenie w leśnictwie – w zależności od stanowiska – waha się od niemal 6 tys. zł brutto do 8 tys. zł brutto.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • US Broking Client Service Delivery Administrator

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Overview The main goal of all teams involved in US broking is to advise our clients on the best group healthcare insurance offered by medical vendors on the market, in cooperation with our US teams. Based on the received documentation concerning different insurance options available, we analyze and...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Orderpicker dla sieci sklepów spożywczych

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Obowiązki: zbieranie i realizacja zamówień w systemie voice-pick (nie musisz komunikować się biegle po angielsku!) kompletowane i przygotowanie towaru do wysyłki, przyjmowanie zwrotów, dbałość o porządek w miejscu pracy, możliwa praca na różnych działach magazynu; Wymagania:...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?