Instytucje kulturalne w Polsce a rynek pracy
Prawnie kwestię instytucji kultury reguluje Ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Do tego typu działalności zalicza się przede wszystkim: teatry, muzea, kina, orkiestry, opery, operetki, ogniska artystyczne, domy kultury, galerie sztuki, ośrodki badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury i inne. Mogą mieć charakter państwowy, a także samorządowy. Pracownicy tych instytucji podlegają wytycznym Kodeksu pracy, chyba że przepisy ustawy o działalności kulturalnej mówią inaczej – różnice w dużej mierze dotyczą czasu pracy.
Warto dodać, iż Narodowe Centrum Kultury prowadzi portal Pracuj w kulturze, na którym można znaleźć oferty pracy w tym bardzo specyficznym obszarze rynku.
Na scenie kulturalnej spotykamy również prywatne jednostki, zajmujące się tą dziedziną naszego życia. Na rynku coraz liczniej pojawiają się prywatne teatry zakładane przez znane osobistości, galerie sztuki z prywatnymi kolekcjami itp.
Kto znajdzie pracę w kulturze?
Jako goście instytucji najczęściej spotykamy pracowników, których głównym zadaniem jest pomoc odwiedzającym, pilnowanie sal z eksponatami, wskazywanie kierunków zwiedzania, opowiadanie o zgromadzonych zbiorach czy historii miejsca.
Druga znacząca grupa osób zatrudnionych w instytucjach wiąże się z występami na scenie – na deskach teatru swoje miejsce znajdzie tancerz, aktor, muzyk czy śpiewak. Aby przedstawienie się odbyło, oprócz osób wykonujących typowe zawody artystyczne, niezbędna jest większa grupa pracowników technicznych i innych specjalistów. Oświetleniowiec, dźwiękowiec, garderobiana, fryzjer, perukarz, scenograf dbają o to, by widz miał jak najlepsze warunki do odbioru danego przedstawienia i by artyści mogli pojawić się na scenie.
Jednak pisząc o tym, czym jest praca w kulturze, nie wolno zapomnieć o wszelkich pracownikach naukowych muzeów, zamków, galerii innych jednostek. Katalogowanie zbiorów, wyszukiwanie i pozyskiwanie nowych eksponatów do kolekcji, badania naukowe nad pochodzeniem znalezisk – te obowiązki wykonywane przez specjalistów pozwalają na zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz umożliwiają edukację kolejnych pokoleń.
Jeżeli kogoś interesują przygody podobne do tych, które przeżywają bohaterowie słynnych serii filmowych o poszukiwaczach artefaktów, to właśnie w instytucjach kultury można połączyć pasję z karierą. Co prawda niekoniecznie będą to badania w celu odnalezienia Ekskalibura czy Świętego Grala, jednak zerkając na listę Wydziału Restytucji Dóbr Kultury, zauważymy, iż lista eksponatów do odnalezienia jest bardzo długa i zawiera wyjątkowo cenne obiekty.
Praca w sektorze kultury wiąże się także z promocją poszczególnych instytucji i ich dokonań. Specjaliści do kontaktów z mediami i specjaliści ds. promocji – dbają o to, by wszelkie wydarzenia otrzymały odpowiednią oprawę, a informacje o nich dotarły za pomocą środków masowego przekazu do wszystkich zainteresowanych.