Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w kulturze: nie tylko dla artystów

Praca w kulturze: nie tylko dla artystów

 
Praca w kulturze: nie tylko dla artystów

Instytucje kulturalne w Polsce a rynek pracy

 

Prawnie kwestię instytucji kultury reguluje Ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Do tego typu działalności zalicza się przede wszystkim: teatry, muzea, kina, orkiestry, opery, operetki, ogniska artystyczne, domy kultury, galerie sztuki, ośrodki badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury i inne. Mogą mieć charakter państwowy, a także samorządowy. Pracownicy tych instytucji podlegają wytycznym Kodeksu pracy, chyba że przepisy ustawy o działalności kulturalnej mówią inaczej – różnice w dużej mierze dotyczą czasu pracy.

 

Warto dodać, iż Narodowe Centrum Kultury prowadzi portal Pracuj w kulturze, na którym można znaleźć oferty pracy w tym bardzo specyficznym obszarze rynku.

 

Na scenie kulturalnej spotykamy również prywatne jednostki, zajmujące się tą dziedziną naszego życia. Na rynku coraz liczniej pojawiają się prywatne teatry zakładane przez znane osobistości, galerie sztuki z prywatnymi kolekcjami itp.

 

Kto znajdzie pracę w kulturze?

 

Jako goście instytucji najczęściej spotykamy pracowników, których głównym zadaniem jest pomoc odwiedzającym, pilnowanie sal z eksponatami, wskazywanie kierunków zwiedzania, opowiadanie o zgromadzonych zbiorach czy historii miejsca.

 

Druga znacząca grupa osób zatrudnionych w instytucjach wiąże się z występami na scenie – na deskach teatru swoje miejsce znajdzie tancerz, aktor, muzyk czy śpiewak. Aby przedstawienie się odbyło, oprócz osób wykonujących typowe zawody artystyczne, niezbędna jest większa grupa pracowników technicznych i innych specjalistów. Oświetleniowiec, dźwiękowiec, garderobiana, fryzjer, perukarz, scenograf dbają o to, by widz miał jak najlepsze warunki do odbioru danego przedstawienia i by artyści mogli pojawić się na scenie.

 

Jednak pisząc o tym, czym jest praca w kulturze, nie wolno zapomnieć o wszelkich pracownikach naukowych muzeów, zamków, galerii innych jednostek. Katalogowanie zbiorów, wyszukiwanie i pozyskiwanie nowych eksponatów do kolekcji, badania naukowe nad pochodzeniem znalezisk – te obowiązki wykonywane przez specjalistów pozwalają na zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz umożliwiają edukację kolejnych pokoleń.

 

Jeżeli kogoś interesują przygody podobne do tych, które przeżywają bohaterowie słynnych serii filmowych o poszukiwaczach artefaktów, to właśnie w instytucjach kultury można połączyć pasję z karierą. Co prawda niekoniecznie będą to badania w celu odnalezienia Ekskalibura czy Świętego Grala, jednak zerkając na listę Wydziału Restytucji Dóbr Kultury, zauważymy, iż lista eksponatów do odnalezienia jest bardzo długa i zawiera wyjątkowo cenne obiekty.

 

Praca w sektorze kultury wiąże się także z promocją poszczególnych instytucji i ich dokonań. Specjaliści do kontaktów z mediami i specjaliści ds. promocji – dbają o to, by wszelkie wydarzenia otrzymały odpowiednią oprawę, a informacje o nich dotarły za pomocą środków masowego przekazu do wszystkich zainteresowanych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.