Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w kulturze: nie tylko dla artystów

Praca w kulturze: nie tylko dla artystów

 
Praca w kulturze: nie tylko dla artystów

Instytucje kulturalne w Polsce a rynek pracy

 

Prawnie kwestię instytucji kultury reguluje Ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Do tego typu działalności zalicza się przede wszystkim: teatry, muzea, kina, orkiestry, opery, operetki, ogniska artystyczne, domy kultury, galerie sztuki, ośrodki badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury i inne. Mogą mieć charakter państwowy, a także samorządowy. Pracownicy tych instytucji podlegają wytycznym Kodeksu pracy, chyba że przepisy ustawy o działalności kulturalnej mówią inaczej – różnice w dużej mierze dotyczą czasu pracy.

 

Warto dodać, iż Narodowe Centrum Kultury prowadzi portal Pracuj w kulturze, na którym można znaleźć oferty pracy w tym bardzo specyficznym obszarze rynku.

 

Na scenie kulturalnej spotykamy również prywatne jednostki, zajmujące się tą dziedziną naszego życia. Na rynku coraz liczniej pojawiają się prywatne teatry zakładane przez znane osobistości, galerie sztuki z prywatnymi kolekcjami itp.

 

Kto znajdzie pracę w kulturze?

 

Jako goście instytucji najczęściej spotykamy pracowników, których głównym zadaniem jest pomoc odwiedzającym, pilnowanie sal z eksponatami, wskazywanie kierunków zwiedzania, opowiadanie o zgromadzonych zbiorach czy historii miejsca.

 

Druga znacząca grupa osób zatrudnionych w instytucjach wiąże się z występami na scenie – na deskach teatru swoje miejsce znajdzie tancerz, aktor, muzyk czy śpiewak. Aby przedstawienie się odbyło, oprócz osób wykonujących typowe zawody artystyczne, niezbędna jest większa grupa pracowników technicznych i innych specjalistów. Oświetleniowiec, dźwiękowiec, garderobiana, fryzjer, perukarz, scenograf dbają o to, by widz miał jak najlepsze warunki do odbioru danego przedstawienia i by artyści mogli pojawić się na scenie.

 

Jednak pisząc o tym, czym jest praca w kulturze, nie wolno zapomnieć o wszelkich pracownikach naukowych muzeów, zamków, galerii innych jednostek. Katalogowanie zbiorów, wyszukiwanie i pozyskiwanie nowych eksponatów do kolekcji, badania naukowe nad pochodzeniem znalezisk – te obowiązki wykonywane przez specjalistów pozwalają na zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz umożliwiają edukację kolejnych pokoleń.

 

Jeżeli kogoś interesują przygody podobne do tych, które przeżywają bohaterowie słynnych serii filmowych o poszukiwaczach artefaktów, to właśnie w instytucjach kultury można połączyć pasję z karierą. Co prawda niekoniecznie będą to badania w celu odnalezienia Ekskalibura czy Świętego Grala, jednak zerkając na listę Wydziału Restytucji Dóbr Kultury, zauważymy, iż lista eksponatów do odnalezienia jest bardzo długa i zawiera wyjątkowo cenne obiekty.

 

Praca w sektorze kultury wiąże się także z promocją poszczególnych instytucji i ich dokonań. Specjaliści do kontaktów z mediami i specjaliści ds. promocji – dbają o to, by wszelkie wydarzenia otrzymały odpowiednią oprawę, a informacje o nich dotarły za pomocą środków masowego przekazu do wszystkich zainteresowanych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Actuarial Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    20 godz.
    What the day will look like? You will work in a variety of project teams together with A&A colleagues in other locations to deliver a wide range of actuarial and analytical solutions to Aon's global client base. From day one, you will be given responsibility on projects, assisting more senior...
  • Claims Services Processing Specialist / Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    20 godz.
    Aon is in the business of better decisions At Aon, we shape decisions for the better to protect and enrich the lives of people around the world. As an organization, we are united through trust as one inclusive, diverse team, and we are passionate about helping our colleagues and clients succeed....

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?