Korporacja - co to jest?
Obecnie często słyszymy, że ktoś pracuje w korporacji. Jeszcze paręnaście lat temu nie było ich tak dużo na polskim rynku, a nam kojarzyły się głównie z amerykańskimi filmami. Czym tak naprawdę są te wielkie firmy, które dla niektórych są szansą na szybką karierę, a dla innych swoistym „złem wcielonym”.
Duża część wielkich korporacji zaczynała swoją działalność kilkadziesiąt lat temu. Były to małe przedsiębiorstwa, które z czasem rozrosły się w gigantyczne firmy. I tak właśnie można określić korporację. Jest to bardzo duże przedsiębiorstwo, często międzynarodowe. W korporacji istotne znaczenie ma hierarchia.
Praktycznie w każdym większym mieście w Polsce możemy spotkać chociaż jedną korporację. Dla niektórych ludzi praca w jednej z nich to szczyt marzeń, a dla innych przykra konieczność i tymczasowe rozwiązanie, zanim człowiek wyjdzie na „swoje”.
Praca w korporacji - na czym polega
Do korporacji najczęściej aplikują młode osoby, które zaczynają swoją pracę od pozycji „juniora”. W każdej korporacji jest wiele działów, dlatego poszukiwani są pracownicy z bardzo różnym wykształceniem, doświadczeniem oraz umiejętnościami. Z reguły możemy spotkać dział HR, księgowość, tak zwane płatności, dział IT. Bardzo często zdarza się, że na dane stanowisko są zatrudniane osoby, które nie mają wykształcenia kierunkowego, za to mogą pochwalić się dobrą znajomością kilku języków obcych. W trakcie pracy uczą się zatem działania i obsługiwania najróżniejszych programów np. księgowych. Często słyszy się, że łatwiej w takim przypadku nauczyć kogoś części procesu, niż języka. Dlatego w korporacjach znajomość języków obcych może okazać się kluczowa i nawet jeżeli dopiero skończyliśmy studia i nie możemy poszczycić się niesamowicie rozbudowanym CV, to jest duża szansa, że dostaniemy pracę w korporacji.
W korporacjach bardzo ważne są procedury i projekty. Większość pracowników codziennie wykonuje te same czynności, zgodnie z ustalonymi wytycznymi. Można powiedzieć, że w korporacji panują dość sztywne zasady. Z jednej strony korporacja daje nam duże możliwości rozwoju, z drugiej strony jesteśmy cały czas kontrolowani.
Korporacje zapewniają nam dużą stabilizację finansową. Obecnie większość z nich chce przyciągnąć pracowników licznymi pozapłacowymi bonusami np. kartami do siłowni, biletami do kina, bonami świątecznymi, spotkaniami integracyjnymi, zagranicznymi delegacjami. Dla niektórych ważna jest także stała opieka medyczna, którą także zapewni nam korporacja. Jednak często można zaobserwować brak czasu na korzystanie z tych benefitów, ponieważ pracownicy pracują po godzinach.
Kolejnym plusem pracy w międzynarodowych korporacjach jest jasna ścieżka awansu. Z reguły po roku (czasem dwóch latach) możemy awansować na kolejne wyższe stanowisko. Często ci, którzy zaczynali jako stażyści, zaplanowali swoją ścieżkę kariery i konsekwentnie ją realizowali. Dzięki temu parę lat później zajmowali już stanowiska managera.
Warto zaznaczyć, że nie jest to praca dla każdego. Ludzie, którzy myślą bardziej nieszablonowo, kochają wolność i nie lubią pracować w bardzo sztywnych ramach, nie odnajdą się w takiej strukturze. Będzie ona dla nich bardzo męcząca. Są natomiast osoby, dla których jest to jak najbardziej naturalne i właśnie w takiej formie mogą się realizować.
Niestety, w niektórych organizacjach można zauważyć zjawisko wyścigu szczurów (stąd też mamy określenie korposzczura – pracownika korporacji), jednak zależy to nie od samej korporacji, a od osób zatrudnionych, dla których kariera jest najważniejsza.
Zarobki w korporacjach
Zarobki w korporacjach różnią się przede wszystkim w zależności od miasta. Największe wynagrodzenia oferują warszawskie firmy korporacyjne. Z reguły na początku młodszy księgowy może liczyć na 3 500 zł brutto, z możliwością szybkiego rozwoju. Więcej zarabiają pracownicy działów IT, którzy już na wstępie mogą dostać 5000 zł brutto. Zarobki bardzo się od siebie różnią. Niektóre korporacje płacą stosunkowo mało, podczas gdy w innych wynagrodzenia są naprawdę wysokie.