Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w kiosku - specyfika i zarobki

Praca w kiosku - specyfika i zarobki

 
Praca w kiosku - specyfika i zarobki

Praca w kiosku - specyfika

 

Przechodząc codziennie obok kiosku z gazetami, może nam się wydawać, że to łatwa i mało stresująca praca. Wystarczy wyglądać z okienka i sprzedawać odpowiedni asortyment.

 

Jednak kiedy przyjrzymy się z bliska, praca w kiosku okazuje się już nie być tak prostą. Najpierw przeanalizujmy warunki. Pomieszczenia, to indywidualne pawilony, najczęściej znajdujące się w miejscach, w których panuje wzmożony ruch pieszych. Są to skrzyżowania większych dróg, lokalizacje przy dworcach, większych obiektach np. sportowych czy kulturowych. To sprawia, że przekrój klientów takiego kiosku jest naprawdę szeroki. Od zdenerwowanych i spóźnionych pracowników biurowych, próbujących wyładować negatywne emocje, przez osoby biedne i bezdomne starające się wyprosić coś bez opłaty.

 

Z kłopotliwymi sytuacjami osoba pracująca w kiosku będzie musiała poradzić sobie sama. Nie ma na miejscu nikogo innego, kto mógłby w jakiś sposób zareagować. Również przestrzeń pracy jest mocno ograniczona. Pawilony, w których odbywa się sprzedaż, są małe, a większość wnętrza wypełniona jest artykułami. Osoba pracująca w kiosku ma więc ograniczone możliwości ruchu. Oczywiście czasem widać, kiedy ktoś wychodzi na zewnątrz, żeby się rozciągnąć lub przespacerować. Jednak nie zawsze jest to możliwe ze względu na warunki atmosferyczne.

 

Te z kolei stanowią kolejny ważny aspekt pracy w kiosku z prasą i innymi artykułami. Część obiektów, w których prowadzona jest sprzedaż, nie mają przedsionków, osłaniających przed bezpośrednimi skutkami opadów, niskich lub wysokich temperatur.

 

Obowiązki osoby pracującej w kiosku to nie tylko sprzedaż prasy czy przyjmowanie towaru. W zależności od danego obiektu rolą „pani w kiosku” jest również doładowywanie kart telefonicznych czy miejskich. Niektóre placówki współpracują z firmami i stają się punktem odbioru przesyłek.

 

Kiosk ruchu - zarobki

 

Jeśli ktoś myśli o tego rodzaju zatrudnieniu, to wydaje mu się, że ma tylko jedną możliwość pracy: „kiosk ruchu”. To popularne stwierdzenie odnosi się do znanej sieci kiosków: Ruch S.A. Opcji jest jednak więcej.

 

Można np. zdecydować się na otworzenie własnego punktu z prasą i innymi artykułami. Jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem, mamy dostęp do odpowiedniej lokalizacji, warto o tym pomyśleć.
Innym rodzajem prowadzenia działalności związanej z kioskami jest współpraca ze znanymi sieciówkami. Trzeba tylko dopracować zasady - czy lokalizację możemy wybrać sami, czy jest narzucona, jakie są warunki zaopatrywania się u kolporterów prasy i dostawców innych produktów itd.
Kolejną formą jest po prostu zatrudnienie się na stanowisku kasjera-sprzedawcy. Sposoby współpracy spotykane w ogłoszeniach to umowa o pracę (na cały lub pół etatu), lub umowa-zlecenie.
Jeśli ktoś więc zdecyduje się na pracę w kiosku, zarobki będzie miał uzależnione od charakteru współpracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku.