Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w Belgii

Praca w Belgii

 
Praca w Belgii

Belgia już od wielu lat jest jedną z najpopularniejszych destynacji zarobkowych, zarówno jeśli chodzi o pracę techników i fachowców w zawodach specjalistycznych, jak i pracę fizyczną. Ten niewielki kraj przyciąga mieszkańców całej Europy. Pod względem liczby emigrantów zarobkowych, zajmuje czwarte miejsce, plasując się zaraz za Niemcami, Holandią i Francją. Mając na uwadze wysoko rozwiniętą gospodarkę oraz świetne warunki zatrudnienia, nie powinno więc dziwić, że coraz więcej Polaków interesuje praca w Belgii. Jak szukać zatrudnienia i w jakich branżach praca – Belgia jest na wyciągnięcie ręki? Sprawdzamy, jak wyglądają perspektywy zawodowe i czy wysokie zarobki rekompensują koszty życia w Belgii! 

 

Spis treści

Belgijski rynek pracy a polski pracownik

 

Belgia należy do grupy najbardziej gospodarczo rozwiniętych krajów Unii Europejskiej. Jest to bez wątpienia destynacja ciesząca się coraz większą popularnością wśród migrantów zarobkowych. Kandydatów do pracy nie brakuje również z uwagi na brak formalności koniecznych do przekroczenia granicy, dobre warunki pracy i atrakcyjne stawki wynagrodzenia – to wszystko sprawia, że coraz więcej Polaków patrzy przychylnym okiem na belgijski rynek pracy. Ten, dla naszych rodaków otworzył się 1 maja 2009 roku i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób rozważających przeprowadzkę w celach zarobkowych. A co do zaoferowania obcokrajowcom ma dzisiejszy rynek pracy w Belgii? Dlaczego warto wysłać swoje CV do belgijskich pracodawców?

 

Jak wynika z prognoz Cedefop, czyli Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego, liczba miejsc pracy w Belgii będzie sukcesywnie wzrastać, co w praktyce oznacza coraz większe zapotrzebowanie na kadrę. Szacuje się, że do 2030 roku zatrudnienie w Belgii zwiększy się aż o 9 proc.

 

A jakie branże czeka największy rozkwit? W jakich sektorach biznesu będzie coraz łatwiej dostępna? Według Cedefop, wzrost zatrudnienia odnotujemy praktycznie w każdym sektorze. Najszybsze tempo rozwoju czeka jednak sektor biznesu i usług. To właśnie te dwa segmenty zagwarantują Belgom i zarobkowym migrantom około 254 tys. stanowisk pracy dla specjalistów administracyjnych i biznesowych – prognozy te dotyczą lat 2016-2030. Znaczny rozwój czeka także branżę budowlaną. Najmniejszy problem ze znalezieniem pracy będą miały osoby, które mogą pochwalić się mianem specjalisty, pracownicy techniczni oraz – co wydaje się absolutnie zrozumiałe ze względu na rozkwit tej dziedziny gospodarki – pracownicy sektora usług. Eksperci prognozują także wzrost atrakcyjnych ofert w sektorze prawnym oraz edukacji. 

 

Na podstawie powyższego możemy zaryzykować stwierdzenie, że praca w Belgii będzie coraz łatwiej dostępna dla pracowników z zagranicy. Przyczyn takiego stanu rzeczy możemy doszukiwać się przede wszystkim w starzejącym się społeczeństwie. To wszystko każe optymistycznie patrzeć w przyszłość i na poważnie rozważyć możliwości migracji zarobkowej. W tym miejscu warto jednak bliżej przyjrzeć się standardom i przepisom obowiązującym na belgijskim rynku pracy. O czym warto wiedzieć, zastanawiając się nad pracą w Belgii? Jaką ochronę zapewnia pracownikom tamtejsze prawo pracy?

 

Legalna praca w Belgii – umowa

 

Podstawową kwestią, z jaką będziemy mieli styczność rozpoczynając karierę zawodową w Belgii, będzie podpisanie umowy. Ta może zostać zawarta zarówno ustnie, jak i pisemnie. Warto jednak wiedzieć, że każda umowa o pracę zawarta ustnie w świetle prawa traktowana jest jako umowa na czas nieokreślony i w pełnym wymiarze godzin. 

 

Pamiętaj! 

 

Każda umowa o pracę w Belgii zawarta ustnie traktowana jest jako umowa na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze godzin. Wszystkie inne umowy – w tym między innymi umowa na czas określony czy umowa o dzieło – muszą być zawarte w formie pisemnej. 

 

W 2014 roku w Belgii został zniesiony okres próbny w przypadku standardowej umowy o pracę. Dziś okres próbny możliwy jest jedynie w momencie zatrudnienia studenta lub w przypadku wykonywania pracy tymczasowej.

 

Co jeszcze wyróżnia belgijski rynek pracy? Tygodniowy rozkład czasu pracy – w listopadzie 2022 roku rząd Belgii dał oficjalnie obywatelom wybór. Pracownicy mogą wybrać system pracy po 9,5 godziny przez 4 dni w tygodniu, co oznacza łącznie 38 godzin pracy lub pozostać przy modelu zakładającym 5 dni pracy po 8 godzin dziennie, czyli 40-godzinny tydzień pracy. 

 

Koszty życia w Belgii

 

Czynnikiem, który bardzo często może zaważyć na decyzji dotyczącej migracji zawodowej, są finansowe warunki zatrudnienia, na jakie może liczyć kandydat w danym kraju. Te, choć mogą wydawać się zadowalające, warto skonfrontować z kosztami życia, jakie przyjdzie nam ponieść. A jak wygląda to w przypadku Belgii? Jak kształtują się koszty życia w Belgii i czy codzienność tam pozwoli nam zaoszczędzić nieco pieniędzy? 

 

W porównaniu do innych krajów europejskich koszty życia w Belgii są naprawdę wysokie. Choć pensja niejednokrotnie może nam wynagrodzić niebagatelne wydatki na codzienność, ta mimo wszystko pochłonie znaczną część miesięcznego wynagrodzenia. Z największym kosztem niezmiennie będzie wiązało się wynajęcie mieszkania. Wydatek ten będzie uzależniony przede wszystkim od lokalizacji, wielkości mieszkania czy jego standardu. Problemem może okazać się też szukanie wolnego lokalu mieszkalnego w dużym mieście. I to właśnie tam będziemy musieli stawić czoła najwyższym kosztom miesięcznym. 

 

Pamiętaj! 

 

Koszty życia w Belgii są jednymi z najwyższych w Europie. Wynajem kawalerki w centrum miasta wiąże się z wydatkiem sięgającym 1200 euro. 

 

Wynajem mieszkania jednoosobowego w centrum większego miasta może kosztować od 700 do nawet 1200 euro miesięcznie. Ze znacznie większym wydatkiem muszą liczyć się osoby zainteresowane wynajęciem dwupokojowego mieszkania w centrum Brukseli – tam ceny najmu oscylują w granicach 1900 euro miesięcznie. Na przedmieściach koszty te będą nieco niższe. 

 

Aktualne oferty pracy w Belgii: jak szukać ogłoszeń?

 

Osoby zainteresowane pracą w Belgii, poszukiwania jej powinny zacząć jeszcze przed przyjazdem do kraju. Bez względu na to, czy interesuje nas praca stała czy praca sezonowa w Belgii, dróg poszukiwania zatrudnienia jest kilka. W przypadku kandydatów, którzy po raz pierwszy swoich sił próbują na belgijskim rynku pracy, niezwykle pomocne mogą okazać się agencje zatrudnienia, które nie tylko pomogą znaleźć ewentualnego pracodawcę, ale bardzo często również koordynują cały proces rekrutacji, pomagając w załatwieniu wielu formalności.

 

Korzystając z usług agencji, warto jednak zweryfikować jej legalność – każdy tego typu obiekt powinien być wpisany do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia.

 

Wiele osób decyduje się także na poszukiwanie etatu w Belgii na własną rękę. Tutaj pomocne mogą okazać się portale z ogłoszeniami pracy czy serwisy społecznościowe, gdzie w licznych grupach zamieszczane są informacje o wolnych wakatach. Te ostatnie sprawdzą się najlepiej w przypadku osób poszukujących pracy w zawodach sezonowych czy tych, na celowniku których jest praca dodatkowa na wakacje. W ten sposób zatrudnienie mogą znaleźć również kandydaci, których interesuje praca Belgia bez języka z zakwaterowaniem. 

 

Pamiętaj!

 

Osoby, które interesuje praca w Belgii bez języka z zakwaterowaniem, mogą dołączyć do licznych grup na portalach społecznościowych zrzeszających Polonię w Belgii, w których często zamieszczane są ogłoszenia pracy sezonowej. Zobacz też ogłoszenia o pracę w Belgii na Praca.pl.

 

Pomocną instytucją, która znacznie ułatwi nam doświadczenia z poszukiwaniem pracy w Belgii, są także Europejskie Służby Zatrudnienia EURES. Instytucja działa w strukturach międzynarodowych i pośredniczy w poszukiwaniu pracy na terenie całej Unii Europejskiej. 

 

Belgia – sezonowa praca za granicą

 

Belgia jest dość popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej wśród osób, które interesuje praca sezonowa. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w Belgii działają gospodarstwa rolne czy szklarnie bardzo często poszukujące pracowników tylko na sezon. Wartością dodaną w tego typu pracy jest często również oferowane przez pracodawcę zakwaterowanie. To tutaj największe szanse na znalezienie pracy mają także osoby nieznające języka, a z uwagi na wysokie zapotrzebowanie kadrowe, jest to także praca dla osób bez doświadczenia.

 

Pamiętaj! 

 

Dozwolony okres pracy sezonowej wynosi maksymalnie 65 dni w roku. Wyjątek stanowi zatrudnienie przy zbiorach cykorii, które może trwać maksymalnie 100 dni w roku oraz zatrudnienie przy pracach rolnych, które może trwać maksymalnie 30 dni w roku.

 

Najwięcej ogłoszeń pracy sezonowej dotyczy zbioru warzyw czy owoców, jednak znajdą się także ogłoszenia, w których poszukiwani są pracownicy do ogrodnictwa czy chociażby przy budowie dróg. 

 

Oferty pracy – Belgia bez języka

 

Kwestia językowa w Belgii nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Bardzo często stanowi także barierę dla osób poszukujących zatrudnienia w kraju. Dlaczego? Otóż Belgię dzieli się na cztery strefy językowe – francuskojęzyczną Walonię, obszar niemieckojęzyczny, niderlandzkojęzyczną Flandrię oraz dwujęzyczną Brukselę. W związku z tym urzędowymi językami są francuski, niderlandzki i niemiecki. Biegła znajomość języka otwiera wiele furtek, znacznie zwiększając nie tylko szanse na znalezienie pracy w Belgii, ale także znacznie ułatwiając życie na miejscu. 

 

Pamiętaj! 

 

Językami urzędowymi w Belgii są  francuski, niderlandzki i niemiecki. Znaczna część Belgów bez problemu komunikuje się także w języku angielskim, jednak jego znajomość może okazać się niewystarczająca do znalezienia dobrej pracy w kraju. 

 

A jak wygląda praca w Belgii dla Polaków bez języka? Czy znalezienie zatrudnienia przez osoby chociażby z samą znajomością języka angielskiego jest w ogóle możliwe? 

 

Kandydaci, którzy nie mogą pochwalić się znajomością francuskiego, niderlandzkiego czy niemieckiego, swoich sił mogą próbować przede wszystkim w pracach sezonowych. W tym przypadku bardzo często wystarczająca może okazać się znajomość języka angielskiego czy chociażby same podstawy niemieckiego. 

 

Znajdź pracę w Belgii dla Polaków

 

Choć Belgia wiedzie prym wśród osób zainteresowanych pracą sezonową, belgijski rynek pracy ma do zaoferowania znacznie więcej. Praca w Belgii dla Polaków dostępna jest więc nie tylko w rolnictwie czy ogrodnictwie, ale także na produkcji czy w sektorze budownictwa. Osoby, które interesuje praca w Belgii od zaraz mogą również szukać zatrudnienia w usługach czy logistyce transportu. Warto jednak mieć na uwadze, że w tym przypadku wymagana będzie znakomita znajomość języków urzędowych. Co więcej – Belgię charakteryzuje bardzo duże zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów z branży IT. 

 

Pamiętaj! 

 

Najwięcej ofert pracy w Belgii dotyczy sektora budownictwa, produkcji czy pracy na magazynie. Dominują także ogłoszenia, w których poszukiwani są pracownicy sezonowi przy zbiorach warzyw i owoców. 

 

Wśród ogłoszeń pracy największą liczbę stanowią oferty typu: „praca spawacz – Belgia” czy „praca elektryk – Belgia”. Szuka się też operatorów maszyn CNC, szpachlarzy, glazurników, spawaczy MAG i MIG, operatorów wózków widłowych. Można także natknąć się na ogłoszenia kierowane do polskich malarzy pokojowych, pielęgniarek czy dotyczące stanowiska kierownika utrzymania ruchu produkcji. 

 

Pracodawcy cenią profesjonalizm, dokładność, umiejętność pracy w zespole i terminowość. Tak jak w każdej pracy za granicą, pomocna będzie także postawa otwartości i tolerancji. Warto pamiętać, że wyjazd za pracą do innego kraju jest obciążający psychicznie, wiąże się z koniecznością odnalezienia w nowych realiach, rozłąką z bliskimi. To wszystko wymaga wytrwałości, samozaparcia i wspomnianej otwartości na nowe oraz odwagi.

 

Praca Belgia – formalności przed i po przyjeździe

 

Znalezienie pracy dla Polaka w Belgii to dopiero połowa sukcesu. Osoby rozpoczynające życie w tym kraju muszą również mieć na uwadze konieczność dopełnienia kilku formalności. Te nie dotyczą jednak obywateli Unii Europejskiej, którzy zamierzają spędzić w kraju okres do 3 miesięcy.

 

Pamiętaj! 

 

Obywatel Unii Europejskiej ma prawo pracować i mieszkać w Belgii bez uzyskania żadnych dodatkowych zezwoleń i dokumentów maksymalnie 90 dni. Obowiązkiem jest natomiast zgłoszenie swojego pobytu w urzędzie miasta, gminy lub komisariacie policji w terminie 10 dni od momentu przekroczenia granicy. 

 

Osoby zamierzające pozostać w Belgii dłużej niż 3 miesiące, mają możliwość złożenia wniosku o pobyt czasowy w kraju. Celem dopełnienia formalności konieczne jest przedstawienie umowy zatrudnienia o pracę lub statusu osoby aktywnie poszukującej zatrudnienia, posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, wystarczających środków finansowych na utrzymanie się w Belgii oraz meldunku. 

 

Pamiętaj! 

 

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Belgii do 90 dni jest ważny paszport bądź dowód osobisty. 

 

Zarobki w Belgii

 

Warunki pracy oraz zarobki w Belgii regulowane są w układach zbiorowych na podstawie umów zawieranych pomiędzy związkami zawodowymi a przedstawicielami pracowników. Wynagrodzenie, na jakie może liczyć pracownik zatrudniony na terenie Belgii, będzie znacznie różniło się nie tylko od stanowiska, branży czy stażu pracy, ale chociażby regionu kraju. 

 

Jak wynika z raportu Belgijskiego Urzędu Statystycznego, na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy zatrudnieni w przemyśle petrochemicznym, natomiast najniższe zarobki przypadają w branży hotelowej. A jak kształtuje się średnie miesięczne wynagrodzenie w Belgii? Pracownicy mogą liczyć na płacę w wysokości około 3500-3900 euro miesięcznie, natomiast minimalne wynagrodzenie w Belgii w 2023 roku wynosi 1955 euro miesięcznie. 

 

Pamiętaj! 

 

Minimalne wynagrodzenie w Belgii w 2023 roku wynosi 1955 euro miesięcznie, natomiast średnie zarobki oscylują w granicach 3500-3900 euro. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Sprzedaży Terenowej Produktów dla Zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    2 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Kierowca międzynarodowy C+E

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 12 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do obowiązków kierowców należy: terminowa realizacja przewozów; prawidłowy nadzór nad załadunkami i rozładunkami; umiejętność planowania i organizowania własnej pracy w oparciu o wytyczne dyspozytora; optymalne wykorzystywanie dostępnego czasu pracy;
  • Over Group
    specjalista (mid) / menedżer  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Gdy pomyślnie przejdziesz proces rekrutacji, będziesz: Opiekować się obecną ofertą produktową oraz kreować nowe produkty dla zwierząt, Wspierać efektywność sprzedaży i rozpoznawalność produktów na rynku m.in. poprzez organizację materiałów promocyjnych, Merytorycznie opracowywać...
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Vetlab Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Młodszy Inżynier Kontroli Jakości Produkcji

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Z nami: Nauczysz się analizować przyczyny źródłowe problemów, wdrażać działania zapobiegawcze i korygujące. Zrozumiesz, jak opracowywać i wdrażać procedury oraz wytyczne kontroli jakości. Zdobędziesz biegłość w identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów jakościowych w procesie...

Najnowsze artykuły

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź to nie tylko ogromne straty dobytku, zagrożenie dla życia i zdrowia, ale też lęk o przyszłość i zapewnienie środków do życia. Wskutek powodzi wiele osób nie pojawiło się dziś w pracy – i prawdopodobnie szybko do niej nie wróci. Jakie prawa przysługują pracownikowi w czasie powodzi? Jak skorzystać z tzw. zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej?

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

„Dziś już na pewno wykonam to zadanie. Dziś, nie jutro. Muszę to zrobić teraz. W końcu to ostateczny termin, czy raczej trzeci ostateczny, bo dwa poprzednie udało się przesunąć..." A potem, mimo silnej presji i motywacji, orientujesz się, że minął dzień, a Ty znów niczego nie zrobiłeś. Brzmi znajomo? A jednak z prokrastynacją można wygrać! Oto co może pomóc w walce z odkładaniem na później.

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

– Mitem jest to, że era pracy zdalnej dobiega końca – zauważa psycholog dr Beata Rajba. Wyjaśnia, że najlepiej w home office radzą sobie ci, którzy są z natury sumienni, bo nie potrzebują stałej motywacji i nadzoru. Kłopoty mogą mieć zaś ci, którym bez presji trudno przestrzegać deadline'ów, a także osoby z wysokim lękiem społecznym: w izolacji czują się dobrze, ale ich fobia się pogłębia.

Alergik w pracy

Alergik w pracy

Zatkany nos i ból głowy jesienią zwykle tłumaczymy sezonowym przeziębieniem. Tymczasem powodem złego samopoczucia może być też alergia. I choć doskwiera także w pracy, wielu ją ukrywa. – Pracownicy najczęściej nie są zainteresowani rozpoznaniem choroby zawodowej i nie zgłaszają objawów chorobowych w trakcie badań okresowych – zauważa ​​prof. dr hab. n. med. Cezary Pałczyński. Dlaczego?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?