Turcja to kraj, który położony jest na styku dwóch kontynentów. Uchodzi za absolutny raj wakacyjny, który każdego roku święci triumfy w rankingach popularności najchętniej wybieranych destynacji urlopowych wśród Polaków. Przez niektórych kraj ten rozważany jest także w innych kategoriach. Praca w Turcji – choć dla obcokrajowca wiąże się z wieloma formalnościami – cieszy się sporą popularnością. Gdzie szukać zatrudnienia i jak wygląda turecki rynek pracy? Z jakimi kosztami życia należy liczyć się, planując przeprowadzkę do Turcji i jakich zarobków można oczekiwać?
Spis treści
Rynek pracy w Turcji
Turcja kojarzona jest przede wszystkim z wakacyjnym rajem. Destynacja, która każdego roku króluje w zestawieniu najpopularniejszych kierunków turystycznych, cieszy się sporym zainteresowaniem także wśród osób poszukujących pracy za granicą. Turecki rynek pracy jest stosunkowo duży i prężnie rozwijający się. Model ekonomiczny kraju nad Bosforem opiera się przede wszystkim na gospodarce wolnorynkowej, z zauważalnymi silnymi wpływami państwa. Podstawą krajowej gospodarki jest przemysł oraz sektor usług. Wśród najsilniejszych branż wyróżnić należy szczególnie branże elektroniczną, motoryzacyjną i branżę tekstyliów. Nie będzie jednak zaskoczeniem fakt, że ogromną siłą napędową Turcji jest także branża turystyczna, która od wielu lat notuje dynamiczne wzrosty. A jak kształtuje się bezrobocie w tym kraju? Stopa bezrobocia w Turcji w listopadzie 2022 roku wynosiła 10,10 proc.
Choć znalezienie pracy w Turcji dla obcokrajowca wiąże się z wieloma formalnościami, tutejszy rynek zatrudnienia jest otwarty na zagranicznych specjalistów. Największym powodzeniem cieszą się bez wątpienia osoby płynnie posługują się językiem angielskim. Praca w międzynarodowych korporacjach, stanowisko tłumacza czy lektora języka angielskiego – wszystko to czeka na zarobkowych imigrantów decydujących się na podjęcie pracy w Turcji. Ze znalezieniem zatrudnienia nie powinny mieć problemu także specjaliści z branży IT czy branży logistycznej.
Pamiętaj!
Praca w niektórych sektorach zarezerwowana jest jedynie dla obywateli Turcji. Przykładowo – w branży medycznej pracować mogą jedynie osoby z tureckim obywatelstwem.
A w jakim modelu pracują tureccy pracownicy? Według tureckiego prawa pracownika zatrudnionego na pełny etat obowiązuje 45-godzinny tydzień pracy. W przypadku stażu krótszego niż 5 lat przysługuje mu 14 dni urlopowych. Wymiar urlopu wypoczynkowego rośnie do 20 dni w przypadku osób ze stażem pracy od 5 do 15 lat i do 26 dni dla pracowników ze stażem ponad 20 lat.
Koszty życia w Turcji
Jednym z aspektów branych pod uwagę w przypadku rozważania kierunku emigracji zarobkowej bez wątpienia powinny być koszty życia w danym kraju. Bardzo często dana destynacja kusi nas zadowalającymi zarobkami, których ogromną część musimy jednak przeznaczyć na codzienną egzystencję. Koszty życia w poszczególnych krajach drastycznie się różnią, jednak na ich tle Turcja wcale nie wypada najgorzej.
Koszty utrzymania będą oczywiście bardzo zróżnicowane w poszczególnych miastach. Codzienność będzie o wiele droższa chociażby w Stambule czy Ankarze niż w niedużych miejscowościach na prowincji. Dlatego w wielu przypadkach koszty życia – w porównaniu do Polski – mogą okazać się nawet nieco niższe. Z wyższymi cenami musimy liczyć się natomiast w przypadku kosmetyków, elektroniki czy chociażby wyrobów alkoholowych.
Największą część naszego wynagrodzenia niezmiennie pochłonie wynajęcie mieszkania, jednak i to możliwe będzie do znalezienia za stosunkowo niewielkie pieniądze. Warto jednak wiedzieć, że większość lokali w Turcji to mieszkania o dużym metrażu. Niemniej, 80-metrowe mieszkanie do wynajęcia w centrum mniejszego miasta możemy znaleźć już za około 480-500 euro.
Praca Turcja – gdzie szukać ofert?
Znalezienie pracy w Turcji dla obcokrajowca może być nieco trudniejsze niż podjęcie zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej, jednak nie oznacza to, że będzie niemożliwe. Osoby, które interesuje praca w Turcji, by znaleźć zatrudnienie mogą skorzystać z pomocy profesjonalnych agencji zatrudnienia. Te nie tylko pośredniczą pomiędzy pracodawcą a kandydatem, ale mogą również pomóc w załatwieniu niektórych formalności.
Polacy zainteresowani zagadnieniem: praca – Turcja mogą skorzystać także z tureckich serwisów internetowych z ogłoszeniami pracy, gdzie pojawiają się oferty z różnych branż. Obcokrajowcy mogący pochwalić się certyfikatami znajomości języka angielskiego, będący już na miejscu, mogą spróbować swoich sił bezpośrednio u potencjalnych pracodawców, pytając chociażby w siedzibie szkoły o ewentualne zapotrzebowanie na lektorów.
Ogromną popularnością cieszy się także praca sezonowa w Turcji – w tym przypadku najczęściej znajduje się zatrudnienie poprzez znajomości i polecenie pracownika. Bardzo często oferty pracy w Turcji możemy znaleźć także na popularnych portalach społecznościowych i na grupach zrzeszających chociażby Polaków w Turcji.
Praca sezonowa w Turcji
Praca dodatkowa na wakacje. Praca w turystyce, gastronomii czy hotelarstwie. Zatrudnienie na Tureckiej Riwierze czy w Turcji Egejskiej – to tam bez problemu zatrudnienie znajdą osoby zainteresowane pracą sezonową w Turcji. W okresie wakacyjnym poszukiwani są pracownicy barów, restauracji, hoteli czy chociażby łaźni tureckich. Ogromną popularnością cieszą się barmani, kelnerzy czy animatorzy czasu wolnego, na których czekają etaty w tureckich kurortach wakacyjnych. Decydując się na tego typu zatrudnienie, należy mieć jednak świadomość, że będzie to praca jedynie na kilka miesięcy w roku. Wartością dodaną jest natomiast fakt, że w przypadku pracy sezonowej, chociażby w turystyce, pracodawca najczęściej zapewnia pracownikowi zakwaterowanie i wyżywienie.
Praca w Turcji bez języka
Urzędowym językiem w Turcji jest język turecki. Choć nie należy on do najpopularniejszych języków, z uwagi na łatwość znalezienia wakacyjnej pracy w Turcji, jego podstawami posługuje się już coraz więcej osób. Ale czy praca w Turcji bez języka jest w ogóle możliwa? Wszystko zależy od branży i rodzaju pracy, której poszukujemy. Osoby zainteresowane zatrudnieniem w Turcji i znające biegle język angielski mają spore szanse na podjęcie pracy. W dużych miastach i międzynarodowych korporacjach pracownicy na co dzień posługują się właśnie językiem angielskim. Jego znajomość będzie także nieodzowna w przypadku prac sezonowych chociażby w turystyce. Osoby znające inne języki europejskie mają spore szanse na zatrudnienie wakatu na stanowisku obsługi klienta w międzynarodowych firmach.
Praca w Turcji dla Polaków
„Turcja – praca dla Polaków” to fraza, która cieszy się sporą popularnością w sieci i to nie tylko w sezonie wakacyjnym. Obcokrajowcy, choć muszą dopełnić kilku formalności, mają naprawdę ogromne możliwości na znalezienie pracy w Turcji. Polacy, którzy biegle znają język angielski, bez problemu znajdą zatrudnienie w sektorze turystycznym. Poszukiwani są animatorzy, rezydenci biur podróży czy chociażby pracownicy do obsługi hoteli, kelnerzy, barmani, managerowie obiektów. Wielu obcokrajowców znajdzie także pracę w charakterze nauczyciela języka angielskiego. Oferty pracy bardzo często zamieszczają zarówno prywatne, jak i publiczne placówki. W tym przypadku zatrudnienie będzie obejmowało najczęściej największe miasta Turcji, takie jak Stambuł, Izmir czy Ankarę.
Ponadto, problemu z zatrudnieniem nie powinni mieć programiści i specjaliści branży IT, którzy są niezmiennie poszukiwani przez duże międzynarodowe korporacje mające siedziby właśnie w Turcji. Obcokrajowcy znający inne języki europejskie mogą liczyć także na pracę w obsłudze klientów zagranicznych.
Praca Turcja – formalności przed i po przyjeździe
Praca w Turcji dla Polaków wiąże się z kilkoma kluczowymi formalnościami. W przypadku osób, które chcą podjąć legalne zatrudnienie, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na pracę. To wydawane jest przez Ministerstwo Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Republiki Turcji. Co jednak najważniejsze, o wyrobienie takiego pozwolenia ubiegają się pracodawcy chcący zatrudnić obcokrajowca. Polacy, którzy uzyskają już od tureckiego pracodawcy potwierdzenie oferty pracy, w którym znajdzie się między innymi dokładny zakres obowiązków oraz wysokość pensji, powinni udać się do Ambasady Turcji w Warszawie, by złożyć konieczny wniosek. Następnie, w ciągu 10 dni od złożenia wniosku przez pracownika, to pracodawca zobowiązany jest do złożenia dokumentów do Ministerstwa o wydanie pozwolenia na pracę. Należy pamiętać, że pozwolenie na pracę wyrabiane jest na rok i dotyczy tylko konkretnego miejsca pracy. W przypadku zmiany pracodawcy niezbędne będzie przejście całej procedury od nowa.
Pamiętaj!
W przypadku osób planujących w Turcji chociażby turystyczny pobyt trwający ponad 90 dni, przed upływem tego okresu należy złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt (tzw. ikamet) w najbliższym urzędzie ds. cudzoziemców.
Zarobki w Turcji
Polacy rozważający emigrację zarobkową do Turcji zastanawiają się, na jakie zarobki w Turcji można liczyć. Te będą oczywiście bardzo zróżnicowane zarówno w zależności od miasta, stanowiska pracy czy doświadczenia. Na początku 2022 roku w życie weszły nowe zasady dotyczące minimalnego wynagrodzenia w Turcji. Aktualnie wynosi ono 4250 lir tureckich (jeszcze w 2021 roku płaca minimalna w Turcji netto wynosiła jedynie 2825,90 TRL miesięcznie).Według danych tureckiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ponad 40 proc. wszystkich pracowników w Turcji pracuje za najniższą stawkę miesięczną.
Pamiętaj!
Obowiązująca od 1 stycznia 2022 roku płaca minimalna w Turcji wynosi 4250 TRL, co w przeliczeniu daje około 215 euro.
Niemniej, w niektórych sektorach gospodarki obowiązują znacznie wyższe zarobki.