Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca Turcja – gdzie szukać? Jakie jest średnie wynagrodzenie?

Praca Turcja – gdzie szukać? Jakie jest średnie wynagrodzenie?

 
Praca Turcja – gdzie szukać? Jakie jest średnie wynagrodzenie?

 

Turcja to kraj, który położony jest na styku dwóch kontynentów. Uchodzi za absolutny raj wakacyjny, który każdego roku święci triumfy w rankingach popularności najchętniej wybieranych destynacji urlopowych wśród Polaków. Przez niektórych kraj ten rozważany jest także w innych kategoriach. Praca w Turcji – choć dla obcokrajowca wiąże się z wieloma formalnościami – cieszy się sporą popularnością. Gdzie szukać zatrudnienia i jak wygląda turecki rynek pracy? Z jakimi kosztami życia należy liczyć się, planując przeprowadzkę do Turcji i jakich zarobków można oczekiwać? 

 

Spis treści

Rynek pracy w Turcji

 

Turcja kojarzona jest przede wszystkim z wakacyjnym rajem. Destynacja, która każdego roku króluje w zestawieniu najpopularniejszych kierunków turystycznych, cieszy się sporym zainteresowaniem także wśród osób poszukujących pracy za granicą. Turecki rynek pracy jest stosunkowo duży i prężnie rozwijający się. Model ekonomiczny kraju nad Bosforem opiera się przede wszystkim na gospodarce wolnorynkowej, z zauważalnymi silnymi wpływami państwa. Podstawą krajowej gospodarki jest przemysł oraz sektor usług. Wśród najsilniejszych branż wyróżnić należy szczególnie branże elektroniczną, motoryzacyjną i branżę tekstyliów. Nie będzie jednak zaskoczeniem fakt, że ogromną siłą napędową Turcji jest także branża turystyczna, która od wielu lat notuje dynamiczne wzrosty. A jak kształtuje się bezrobocie w tym kraju? Stopa bezrobocia w Turcji w listopadzie 2022 roku wynosiła 10,10 proc. 

 

Choć znalezienie pracy w Turcji dla obcokrajowca wiąże się z wieloma formalnościami, tutejszy rynek zatrudnienia jest otwarty na zagranicznych specjalistów. Największym powodzeniem cieszą się bez wątpienia osoby płynnie posługują się językiem angielskim. Praca w międzynarodowych korporacjach, stanowisko tłumacza czy lektora języka angielskiego – wszystko to czeka na zarobkowych imigrantów decydujących się na podjęcie pracy w Turcji. Ze znalezieniem zatrudnienia nie powinny mieć problemu także specjaliści z branży IT czy branży logistycznej. 

 

Pamiętaj! 

 

Praca w niektórych sektorach zarezerwowana jest jedynie dla obywateli Turcji. Przykładowo – w branży medycznej pracować mogą jedynie osoby z tureckim obywatelstwem.

 

A w jakim modelu pracują tureccy pracownicy? Według tureckiego prawa pracownika zatrudnionego na pełny etat obowiązuje 45-godzinny tydzień pracy. W przypadku stażu krótszego niż 5 lat przysługuje mu 14 dni urlopowych. Wymiar urlopu wypoczynkowego rośnie do 20 dni w przypadku osób ze stażem pracy od 5 do 15 lat i do 26 dni dla pracowników ze stażem ponad 20 lat. 

 

Koszty życia w Turcji

 

Jednym z aspektów branych pod uwagę w przypadku rozważania kierunku emigracji zarobkowej bez wątpienia powinny być koszty życia w danym kraju. Bardzo często dana destynacja kusi nas zadowalającymi zarobkami, których ogromną część musimy jednak przeznaczyć na codzienną egzystencję. Koszty życia w poszczególnych krajach drastycznie się różnią, jednak na ich tle Turcja wcale nie wypada najgorzej. 

 

Koszty utrzymania będą oczywiście bardzo zróżnicowane w poszczególnych miastach. Codzienność będzie o wiele droższa chociażby w Stambule czy Ankarze niż w niedużych miejscowościach na prowincji. Dlatego w wielu przypadkach koszty życia – w porównaniu do Polski – mogą okazać się nawet nieco niższe. Z wyższymi cenami musimy liczyć się natomiast w przypadku kosmetyków, elektroniki czy chociażby wyrobów alkoholowych. 

 

Największą część naszego wynagrodzenia niezmiennie pochłonie wynajęcie mieszkania, jednak i to możliwe będzie do znalezienia za stosunkowo niewielkie pieniądze. Warto jednak wiedzieć, że większość lokali w Turcji to mieszkania o dużym metrażu. Niemniej, 80-metrowe mieszkanie do wynajęcia w centrum mniejszego miasta możemy znaleźć już za około 480-500 euro. 

 

Praca Turcja – gdzie szukać ofert?

 

Znalezienie pracy w Turcji dla obcokrajowca może być nieco trudniejsze niż podjęcie zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej, jednak nie oznacza to, że będzie niemożliwe. Osoby, które interesuje praca w Turcji, by znaleźć zatrudnienie mogą skorzystać z pomocy profesjonalnych agencji zatrudnienia. Te nie tylko pośredniczą pomiędzy pracodawcą a kandydatem, ale mogą również pomóc w załatwieniu niektórych formalności. 

 

Polacy zainteresowani zagadnieniem: praca – Turcja mogą skorzystać także z tureckich serwisów internetowych z ogłoszeniami pracy, gdzie pojawiają się oferty z różnych branż. Obcokrajowcy mogący pochwalić się certyfikatami znajomości języka angielskiego, będący już na miejscu, mogą spróbować swoich sił bezpośrednio u potencjalnych pracodawców, pytając chociażby w siedzibie szkoły o ewentualne zapotrzebowanie na lektorów. 

 

Ogromną popularnością cieszy się także praca sezonowa w Turcji – w tym przypadku najczęściej znajduje się zatrudnienie poprzez znajomości i polecenie pracownika. Bardzo często oferty pracy w Turcji możemy znaleźć także na popularnych portalach społecznościowych i na grupach zrzeszających chociażby Polaków w Turcji. 

 

Praca sezonowa w Turcji

 

Praca dodatkowa na wakacje. Praca w turystyce, gastronomii czy hotelarstwie. Zatrudnienie na Tureckiej Riwierze czy w Turcji Egejskiej – to tam bez problemu zatrudnienie znajdą osoby zainteresowane pracą sezonową w Turcji. W okresie wakacyjnym poszukiwani są pracownicy barów, restauracji, hoteli czy chociażby łaźni tureckich. Ogromną popularnością cieszą się barmani, kelnerzy czy animatorzy czasu wolnego, na których czekają etaty w tureckich kurortach wakacyjnych. Decydując się na tego typu zatrudnienie, należy mieć jednak świadomość, że będzie to praca jedynie na kilka miesięcy w roku. Wartością dodaną jest natomiast fakt, że w przypadku pracy sezonowej, chociażby w turystyce, pracodawca najczęściej zapewnia pracownikowi zakwaterowanie i wyżywienie. 

 

Praca w Turcji bez języka

 

Urzędowym językiem w Turcji jest język turecki. Choć nie należy on do najpopularniejszych języków, z uwagi na łatwość znalezienia wakacyjnej pracy w Turcji, jego podstawami posługuje się już coraz więcej osób. Ale czy praca w Turcji bez języka jest w ogóle możliwa? Wszystko zależy od branży i rodzaju pracy, której poszukujemy. Osoby zainteresowane zatrudnieniem w Turcji i znające biegle język angielski mają spore szanse na podjęcie pracy. W dużych miastach i międzynarodowych korporacjach pracownicy na co dzień posługują się właśnie językiem angielskim. Jego znajomość będzie także nieodzowna w przypadku prac sezonowych chociażby w turystyce. Osoby znające inne języki europejskie mają spore szanse na zatrudnienie wakatu na stanowisku obsługi klienta w międzynarodowych firmach. 

 

Praca w Turcji dla Polaków

 

Turcja – praca dla Polaków” to fraza, która cieszy się sporą popularnością w sieci i to nie tylko w sezonie wakacyjnym. Obcokrajowcy, choć muszą dopełnić kilku formalności, mają naprawdę ogromne możliwości na znalezienie pracy w Turcji. Polacy, którzy biegle znają język angielski, bez problemu znajdą zatrudnienie w sektorze turystycznym. Poszukiwani są animatorzy, rezydenci biur podróży czy chociażby pracownicy do obsługi hoteli, kelnerzy, barmani, managerowie obiektów. Wielu obcokrajowców znajdzie także pracę w charakterze nauczyciela języka angielskiego. Oferty pracy bardzo często zamieszczają zarówno prywatne, jak i publiczne placówki. W tym przypadku zatrudnienie będzie obejmowało najczęściej największe miasta Turcji, takie jak Stambuł, Izmir czy Ankarę. 

 

Ponadto, problemu z zatrudnieniem nie powinni mieć programiści i specjaliści branży IT, którzy są niezmiennie poszukiwani przez duże międzynarodowe korporacje mające siedziby właśnie w Turcji. Obcokrajowcy znający inne języki europejskie mogą liczyć także na pracę w obsłudze klientów zagranicznych. 

 

Praca Turcja – formalności przed i po przyjeździe

 

Praca w Turcji dla Polaków wiąże się z kilkoma kluczowymi formalnościami. W przypadku osób, które chcą podjąć legalne zatrudnienie, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na pracę. To wydawane jest przez Ministerstwo Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Republiki Turcji. Co jednak najważniejsze, o wyrobienie takiego pozwolenia ubiegają się pracodawcy chcący zatrudnić obcokrajowca. Polacy, którzy uzyskają już od tureckiego pracodawcy potwierdzenie oferty pracy, w którym znajdzie się między innymi dokładny zakres obowiązków oraz wysokość pensji, powinni udać się do Ambasady Turcji w Warszawie, by złożyć konieczny wniosek. Następnie, w ciągu 10 dni od złożenia wniosku przez pracownika, to pracodawca zobowiązany jest do złożenia dokumentów do Ministerstwa o wydanie pozwolenia na pracę. Należy pamiętać, że pozwolenie na pracę wyrabiane jest na rok i dotyczy tylko konkretnego miejsca pracy. W przypadku zmiany pracodawcy niezbędne będzie przejście całej procedury od nowa. 

 

Pamiętaj! 

 

W przypadku osób planujących w Turcji chociażby turystyczny pobyt trwający ponad 90 dni, przed upływem tego okresu należy złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt (tzw. ikamet) w najbliższym urzędzie ds. cudzoziemców. 

 

Zarobki w Turcji 

 

Polacy rozważający emigrację zarobkową do Turcji zastanawiają się, na jakie zarobki w Turcji można liczyć. Te będą oczywiście bardzo zróżnicowane zarówno w zależności od miasta, stanowiska pracy czy doświadczenia. Na początku 2022 roku w życie weszły nowe zasady dotyczące minimalnego wynagrodzenia w Turcji. Aktualnie wynosi ono 4250 lir tureckich (jeszcze w 2021 roku płaca minimalna w Turcji netto wynosiła jedynie 2825,90 TRL miesięcznie).Według danych tureckiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ponad 40 proc. wszystkich pracowników w Turcji pracuje za najniższą stawkę miesięczną. 

 

Pamiętaj! 

 

Obowiązująca od 1 stycznia 2022 roku płaca minimalna w Turcji wynosi 4250 TRL, co w przeliczeniu daje około 215 euro.

 

Niemniej, w niektórych sektorach gospodarki obowiązują znacznie wyższe zarobki.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • US Broking Client Service Delivery Administrator

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Overview The main goal of all teams involved in US broking is to advise our clients on the best group healthcare insurance offered by medical vendors on the market, in cooperation with our US teams. Based on the received documentation concerning different insurance options available, we analyze and...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Orderpicker dla sieci sklepów spożywczych

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Obowiązki: zbieranie i realizacja zamówień w systemie voice-pick (nie musisz komunikować się biegle po angielsku!) kompletowane i przygotowanie towaru do wysyłki, przyjmowanie zwrotów, dbałość o porządek w miejscu pracy, możliwa praca na różnych działach magazynu; Wymagania:...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?