Ergonomia - praca siedząca
Według internetowego Słownika Języka Polskiego słowo ergonomia oznacza: „naukę zajmującą się zasadami i metodami dostosowania urządzeń i narzędzi do cech fizycznych i psychicznych człowieka”. Wszystkie reguły ergonomii i BHP powinny być zachowane w każdej firmie. Praca siedząca wymaga od zatrudnionych przestrzegania zasad, które pozwolą odciążyć kręgosłup. Przedsiębiorcy muszą pilnować, żeby stanowiska były dostosowane do właściwości psychofizycznych podwładnych.
BHP - praca siedząca
Zasady BHP dokładnie określają, jak mają wyglądać meble biurowe. Przede wszystkim biurko i fotel muszą mieć regulowaną wysokość. Krzesło powinno być wyposażone w podłokietniki oraz zagłówek. Pozwalają one na poprawne ułożenie całego ciała. Kluczowe jest również wyprofilowanie krzesła tak, aby oparcie odpowiadało naturalnej krzywiźnie kręgosłupa człowieka.
Wykonując zadania w pozycji siedzącej przed monitorem, należy pamiętać, aby znajdował się on w odpowiedniej odległości od oczu. Według przepisów BHP wynosi ona od 40 do 70 cm. Prawo pracy dodatkowo mówi, że w przypadku ośmiogodzinnego dnia pracy przed komputerem, zatrudnieni powinni co godzinę robić sobie 5 minut przerwy.
Praca siedząca to nie tylko wykonywanie obowiązków przed komputerem w biurze. Taką pozycję przyjmują również kasjerki w sklepie, pracownicy banków lub poczty czy telemarketerzy. Podczas przerw najlepiej wstać, przejść się na krótki spacer, co pozwoli na rozprostowanie kości. Można wykonać kilka ćwiczeń, które odciążą kręgosłup.
Praca siedząca - wady i zalety
Jeżeli stosujemy powyższe zasady, to praca siedząca nie powinna mieć negatywnego wpływu na kręgosłup. Niestety pracownicy często zapominają o tym, że zła postawa szkodzi całemu organizmowi. Siedzący tryb życia może prowadzić do obrzęków stóp i powstawania żylaków. Najgorzej reaguje kręgosłup, a zwłaszcza jego lędźwiowy odcinek, który jest bardzo obciążony. Cierpią także nogi przez zaburzenie przepływu krwi. Objawia się to mrowieniem oraz bólem kończyn.
Praca siedząca w ciąży
Kobiety w ciąży powinny szczególnie zadbać o swoje zdrowie także podczas wypełniania codziennych obowiązków w firmie. Panie spodziewające się dziecka mogą wykonywać zadania przed komputerem tylko 4 godziny dziennie. Przez resztę dnia przełożony powinien zapewnić inne obowiązki. Przyszłe mamy nie mogą pracować po godzinach lub w porze nocnej.