Gdzie można pracować po zarządzaniu? Wśród dostępnych stanowisk są nie tylko dyrektor, team leader, prezes firmy, menedżer czy kierownik działu. Jakie perspektywy zawodowe daje ten kierunek studiów?
Czy warto iść na zarządzanie?
Co studiować, by mieć dobrą pracę? Czy warto iść na takie studia? Te pytania spędzają sen z powiek maturzystów. I nic w tym dziwnego, bo od wyboru kierunku zależy bardzo wiele. Czy podążać za pasją i zainteresowaniami, czy może porzucić marzenia i postawić na czysto pragmatyczne podejście? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od własnej motywacji, indywidualnych predyspozycji. Ktoś, kto z bardzo dobrymi wynikami skończył niszowy, potencjalnie mało atrakcyjny dla pracodawców kierunek, może lepiej odnaleźć się na rynku pracy, niż osoba z dyplomem pożądanym w wielu firmach, która studia ukończyła z trudem i nie ma ugruntowanej wiedzy.
Minęły bezpowrotnie czasy, gdy sam fakt posiadania wyższego wykształcenia wystarczył, by znaleźć dobrą pracę. Aby zaimponować potencjalnemu pracodawcy, młody kandydat musi wykazać się zaangażowaniem w rozwijanie swoich kompetencji. Służą ku temu staże, praktyki studenckie czy wolontariat. Praca po kierunku zarządzanie czeka nie tylko na doświadczonych menedżerów oraz dyrektorów z ugruntowaną pozycją na rynku i silną marką osobistą. Także absolwenci tych studiów mogą znaleźć zatrudnienie w zawodzie. Jakie mają perspektywy?
Rodzaje zarządzania a perspektywy pracy
Zarządzanie to dość rozległa dziedzina. W trakcie nauki student decyduje się na specjalizację (bądź studia podyplomowe) i ten wybór wiąże się z chęcią ukierunkowania swojego rozwoju na bardziej konkretne zagadnienia. Jakie są popularne rodzaje zarządzania i gdzie można po nich pracować?
Zarządzanie zasobami ludzkimi – od absolwentów wymaga się znajomości prawa pracy, wiedzy, jak budować systemy wynagrodzeń, tworzyć strategie, prowadzić badania i analizować dane. Praca w dziale HR czy dziale kadr to codzienny kontakt z ludźmi. Studenci uczą się zagadnień z psychologii, by wiedzieć, jak rozmawiać z pracownikami, motywować ich i konstruktywnie oceniać.
Zarządzanie kryzysowe – uczy, jak postępować, gdy pojawia się szeroko rozumiane ryzyko. Absolwent tego kierunku, znając metody oceny zagrożeń w sytuacjach kryzysowych i stanach nadzwyczajnych oraz potrafiąc kierować ludźmi i komunikować się ze społecznością, można poszukiwać pracy w służbach mundurowych czy w administracji publicznej.
Zarządzanie jakością – studia uczą, jak opracowywać, wdrażać i doskonalić systemy zarządzania w organizacjach według międzynarodowych standardów. Prowadzenie audytów, zarządzanie komunikacją w firmie, motywowanie kadry to główne zadania, jakie pełni menedżer wyspecjalizowany w zarządzaniu jakością.
Zarządzanie produkcją (czy zarządzanie i inżynieria produkcji) – to właściwie planowanie procesu produkcyjnego i jego optymalizacja. Praca dostępna jest w przedsiębiorstwach z branży przemysłowej, ale też firmach doradczych i audytorskich.
Zarządzanie a praca w marketingu
Zarządzanie i marketing – połączenie tych dwóch obszarów w biznesowy kierunek studiów wciąż cieszy się popularnością. Dostarcza bowiem wiedzę niezbędną, by organizować i kierować działaniami marketingowymi, tworzyć skuteczną strategię osadzoną w rynkowych realiach. Praca w marketingu to ciekawe zajęcie, pełne wyzwań, ale też wymagające trzymania ręki na pulsie, śledzenia trendów i po prostu rozwijania się. Zdolności przywódcze, w połączeniu z wiedzą (o ekonomii, technikach sprzedaży, e-marketingu, zarządzaniu zespołem itd.) nabytą na studiach, przydają się na wielu stanowiskach.