Praca nakładcza - co to jest
Według internetowego Słownika Języka Polskiego PWN praca nakładcza to „wytwarzanie czegoś na zlecenie i rachunek nakładcy, z surowców zleceniodawcy, we własnym pomieszczeniu i za pomocą własnych narzędzi”. Czasami można też usłyszeć nazwy: praca chałupnicza lub system chałupniczy. Oficjalnie jednak używany jest termin praca nakładcza. Osoba, która świadczy na rzecz pracodawcy usługi związane z pracą nakładczą, nabywa pewne uprawnienia pracownicze, jednak wynagrodzenie jest uzależnione od pracy, jaką wykona.
System nakładczy
Na czy polega system nakładczy? Przede wszystkim jest to wytwarzanie pewnych dóbr materialnych, za które wypłaca się wynagrodzenie. Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikowi takiej ilości pracy, aby mógł uzyskać wynagrodzenie równe minimalnej pensji krajowej (w 2019 roku jest to 2250 zł brutto, czyli około 1634 zł netto), jeżeli jest to jedyny sposób zarobku danej osoby. W innym przypadku najniższe wynagrodzenie powinno wynosić połowę minimalnego wynagrodzenia. Nie oznacza to jednak, że pracownik nie może zarabiać więcej niż minimalna krajowa.
W systemie nakładczym nie ma ścisłego nadzoru pracodawcy nad pracownikiem. To osoba wykonująca swoje obowiązki decyduje, kiedy podejmie się zleconych zdań, musi jednak pamiętać o tym, żeby wywiązać się z terminów, które mogą być zawarte w umowie.
Umowa o pracę nakładczą
Praca nakładcza wiąże się z podpisaniem specjalnej umowy o pracę nakładczą. Tak jak w przypadku innych umów, powinna być zawarta w formie pisemnej, chociaż nie ma żadnego przepisu, który określa konsekwencje zawarcia tylko umowy ustnej.
Umowa o pracę nakładczą powinna zawierać takie informacje jak: rodzaj pracy, termin jej rozpoczęcia oraz zasady wynagradzania. Podpisując taką umowę, należy pamiętać, że może ona być w każdej chwili rozwiązana za porozumieniem stron. Jeżeli umowa o pracę nakładczą została podpisana na okres próbny lub na czas nieokreślony, to obowiązują następujące okresy wypowiedzenia:
• 2 tygodnie – w przypadku umów na okres próbny trwający 3 miesiące,
• 1 miesiąc – w przypadku umowy na czas nieokreślony.
Pracodawca musi pamiętać, że takiej umowy nie można rozwiązać, jeżeli pracownik jest na urlopie wypoczynkowym, lub została stwierdzona niezdolność do pracy. Tak samo jest w przypadku kobiet w ciąży, które podlegają okresowi ochronnemu oraz w przypadku urlopu macierzyńskiego.