Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca Łotwa – gdzie szukać pracy? Ile można zarobić?

Praca Łotwa – gdzie szukać pracy? Ile można zarobić?

 
Praca Łotwa – gdzie szukać pracy? Ile można zarobić?

Łotwa nie należy do najbogatszych państw nadbałtyckich. Nie jest też popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej czy nawet częstym celem polskich turystów. Niemniej może pochwalić się stabilną i ciągle rozwijającą się gospodarką, co w przypadku osób poszukujących pracy poza granicami swojego kraju może wydawać się obiecujące. Czy praca na Łotwie rzeczywiście jest opłacalna? Gdzie szukać ofert zatrudnienia i jak wyglądają zarobki na Łotwie? 

 

Spis treści

Łotwa – rynek pracy 

 

Łotwa to niewielki kraj, który z pewnością nie leży w ścisłej czołówce państw wybieranych jako kierunek emigracji zarobkowej. Choć sytuacja ekonomiczna na Łotwie zdecydowanie poprawiła się w ostatnich latach, w kraju brakuje rąk do pracy. Młodzi mieszkańcy Łotwy z chęcią korzystają z możliwości, jakie dają im otwarte granice Unii Europejskiej i podążając za chęcią lepszego życia, wybierają bardziej rozwinięte kraje. A jak kształtuje się bezrobocie na Łotwie? Stopa bezrobocia w UE w marcu 2022 roku wynosiła 6,2 procent, a na Łotwie kształtowała się ona na poziomie 7,0 proc. Nieco lepiej było już kilka miesięcy później. Według danych Eurostatu w lipcu 2022 roku stopa bezrobocia na Łotwie wynosiła już 6,5 proc. Choć w porównaniu do Polski, gdzie bezrobocie kształtowało się wówczas na poziomie 2,6 proc., może wydawać się to całkiem dużo, warto mieć na uwadze, że jeszcze nie tak dawno bezrobocie na Łotwie przekraczało aż 10 proc. 

 

Łotewscy pracodawcy, mierząc się z brakiem pracowników, bardzo chętnie oferują zatrudnienie obcokrajowcom. Mimo to łotewski rynek pracy nie obfituje w wielu zagranicznych specjalistów. Największe szanse na znalezienie posady na Łotwie mają bez wątpienia osoby z branży IT czy branży energetycznej. Specjaliści ds. finansów i bankowości także nie powinni mieć problemu ze znalezieniem etatu. A co warto wiedzieć o samym systemie pracy na Łotwie? 

 

Praca na Łotwie i system, w jakim zatrudniani są pracownicy, regulowane są przepisami prawa. Wszystko funkcjonuje w oparciu o model, który do złudzenia przypomina ten obowiązujący na polskim podwórku. Pracownicy pracują w wymiarze ośmiogodzinnym, a z urzędu otrzymują cztery tygodnie urlopu rocznie. Najczęściej stosowaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Wyjątkowe przepisy obowiązują natomiast pracodawców, którzy chcieliby zatrudnić osoby na czas określony. 

 

Pamiętaj! 

 

Na Łotwie możliwe jest zawarcie umowy o pracę na czas określony jedynie w przypadku krótkich okresów zatrudnienia i w sytuacjach przewidzianych w prawie pracy oraz rozporządzeniach wydawanych przez Radę Ministrów. 

 

Łotwa – koszty życia

 

Łotwa z pewnością nie jest najpopularniejszym krajem, zarówno pod kątem emigracji zarobkowej, jak i destynacji turystycznej. Niezależnie od pobudek, z jakich zdecydowaliśmy się na przeprowadzkę do tego kraju, jedną z najważniejszym kwestii będą oczywiście koszty życia. W końcu to one pochłaniają znaczną część naszego wynagrodzenia. Tutaj należy mieć na uwadze, że koszty życia na Łotwie będą znacznie różniły się w poszczególnych miastach. Z najwyższymi wydatkami poniesionymi na utrzymanie muszą liczyć się oczywiście mieszkańcy stolicy, a zarazem największego miasta, czyli Rygi. W mniejszych miejscowościach koszty te będą stosunkowo niższe. 

 

Przyjmuje się, że zazwyczaj od 30 do 40 proc. średniego wynagrodzenia krajowego na Łotwie pochłaniają koszty wynajmu mieszkania oraz wszelkiego rodzaju rachunków. Te nie należą do najniższych, bowiem wynajem niewielkiej kawalerki w Rydze wiąże się z wydatkiem od 350 euro miesięcznie nawet do 500 euro – w zależności od lokalizacji czy standardu mieszkania. Zainteresowani wynajmem większego mieszkania, muszą liczyć się z kosztami oscylującymi nawet w granicach 1000 euro. To jednak nie koniec wydatków! Do nich należy doliczyć chociażby koszty transportu czy żywności. 

 

Praca na Łotwie od zaraz – gdzie szukać ofert?

 

Młodzi Łotysze, którzy opuścili ojczyznę w poszukiwaniu lepszego życia, ustępują miejsca ewentualnym obcokrajowcom, którzy zainteresowani są pracą na Łotwie. Dość duże braki pracownicze w niektórych branżach doskonale widoczne są chociażby w ofertach pracy, jakie możemy znaleźć na licznych stronach w internecie. Kandydaci do pracy mogą więc szukać zatrudnienia w sieci, na popularnych portalach z ofertami pracy czy korzystając z pomocy pośredników. Rozwiązaniem wartym uwagi jest z pewnością zwrócenie się do Państwowej Agencji Zatrudnienia, która jest łotewskim odpowiednikiem polskiego urzędu pracy. Znajdziemy tam nie tylko informacje o wolnych wakatach i bezpośrednie oferty pracodawców, ale możemy również uzyskać pomoc we wszystkim formalnościach związanych czy to z samym zatrudnieniem, czy chociażby osiedleniem się na Łotwie. Polacy, których interesuje ten kraj jako destynacja zawodowa, powinni zapoznać się z usługami oferowanymi przez EURES, czyli Europejskie Służby Zatrudnienia. Pomagają one kandydatom z Unii Europejskiej w znalezieniu pracy i wspierają organizacje działające na rynku w krajach UE, Norwegii, Islandii oraz Szwajcarii. 

 

Praca na Łotwie bez języka

 

Jedynym językiem urzędowym w kraju jest język łotewski. Ten znacznie różni się od języka polskiego, więc przyjeżdżający z kraju nad Wisłą goście mogą mieć trudności w porozumiewaniu się. Podstawą komunikacji w większych miastach i korporacjach może być oczywiście język angielski, ale warto wiedzieć, że nie zawsze będzie on wystarczający. Na łotewskim rynku pracy nie znajdziemy wielu zagranicznych pracowników, więc każdy imigrant, który w stopniu komunikatywnym zna zarówno język łotewski, jak i angielski, ma bardzo dobry start. Poza tym w wielu rejonach w użyciu jest także język rosyjski. 

 

A czy praca bez języka jest w ogóle możliwa? Polacy nieznający języka łotewskiego bez większego problemu znajdą zatrudnienie przy pracach fizycznych. Miejmy jednak na uwadze, że choćby znajomość podstaw urzędowego języka kraju, w którym zamierzamy podjąć życie, będzie naprawdę nieoceniona.

 

Łotwa – praca dla Polaków

 

Fraza „praca – Łotwa” z pewnością nie należy do najpopularniejszych zagadnień wyszukiwanych przez Polaków. Niemniej wśród naszych rodaków znajdują się ochotnicy, którzy chcą zasmakować łotewskiej rzeczywistości i sprawdzić swoje siły na tamtejszym rynku pracy. Otwartą drogę do kariery na Łotwie i znalezienie naprawdę dobrej posady mają z pewnością osoby zajmujące się branżą IT – w tym przypadku łotewscy pracodawcy bardzo chętnie stawiają na zagranicznych specjalistów. Pamiętajmy jednak, że samo wykształcenie i doświadczenie w tej branży nie wystarczy. Bardzo często naczelnym wymogiem będzie także znajomość języka łotewskiego (ewentualnie biegła znajomość języka rosyjskiego). Polacy, którzy są zainteresowani pracą na Łotwie, posady mogą szukać także na stanowisku kierowcy, ochroniarza czy chociażby pracownika fizycznego. Dużym powodzeniem cieszą się także ogłoszenia dotyczące opieki nad osobami starszymi. 

 

Praca Łotwa – formalności przed i po przyjeździe

 

Łotwa należy do Unii Europejskiej, co znacznie skraca i ułatwia formalności przed i po przyjeździe na jej teren. Co najważniejsze, obywatele polscy nie potrzebują żadnych zezwoleń, aby podjąć pracę na Łotwie. Na terenie kraju nie ma także obowiązku meldunku, o ile mamy do czynienia z pobytem turystycznym nie dłuższym niż 90 dni. To, co najważniejsze – Polacy, którzy zamierzają zostać na Łotwie dużej, powinni zameldować się w Urzędzie do spraw Obywatelstwa i Migracji celem uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy. Tego obowiązku powinni dopełnić w terminie 3 miesięcy od dnia wjazdu na terytorium kraju. 

 

Pamiętaj! 

 

Obowiązkowi ubiegania się o zezwolenie na pobyt nie podlegają pracownicy sezonowi, a także osoby przebywające na Łotwie do 6 miesięcy w ciągu danego roku, o ile ich celem jest znalezienie i nawiązanie stosunku pracy. 

 

Polacy zamieszkujący na terenie Łotwy powyżej 5 lat, mogą ubiegać się o pozwolenie na pobyt stały. Po uzyskaniu zezwolenia – czy to na pobyt czasowy czy pobyt stały – konieczne jest zameldowanie się we właściwym urzędzie samorządu lokalnego ze względu na miejsce zamieszkania. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny. Należy także pamiętać, że przy każdej zmianie zamieszkania w ciągu miesiąca należy dokonać ponownej rejestracji. 

 

Zarobki na Łotwie

 

Minimalne wynagrodzenie na Łotwie, które obowiązuje od 2018 roku, niestety nie jest imponujące. Według Europejskiego Urzędu Statystycznego najniższa dopuszczalna stawka, jaką muszą zaoferować łotewscy pracodawcy, wynosi 430 euro. Optymizmem napawa jednak fakt, że przeciętne wynagrodzenie w rzeczywistości jest nieco wyższe. Zatem, jak prezentują się zarobki na Łotwie? Ile mogą zarobić obcokrajowcy decydujący się na zatrudnienie u Łotyszy? Według danych statystycznych, średnia miesięczna pensja wynosi około 800 euro. Na nieco wyższe wynagrodzenie mogą liczyć oczywiście pracownicy realizujący się zawodowo w stolicy kraju. Trzeba mieć jednak na uwadze, że za wyższym wynagrodzeniem idą tutaj także znacznie wyższe koszty życia. 

 

Najlepiej zarabiającą grupą pracowników na Łotwie są bez wątpienia specjaliści IT. To właśnie im przypadają najwyższe stawki na rynku, które w miesięcznym rozliczeniu dają około 1399 euro. A jak wyglądają średnie zarobki na Łotwie w innych branżach? 

 

  • IT – 1399 euro,

  • bankowość i finanse – 979 euro,

  • górnictwo – 959 euro,

  • transport – 924 euro,

  • handel – 790 euro,

  • służba zdrowia – 700 euro,

  • turystyka i gastronomia – 665 euro,

  • rolnictwo – 674 euro.

 

Decydując się zatem na podjęcie pracy na Łotwie, warto zastanowić się nad jej opłacalnością. Zestawiając chociażby koszty wynajęcia samodzielnego mieszkania z minimalnymi zarobkami na Łotwie, sytuacja niestety nie wygląda zachęcająco. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Asystent / Stażysta w dziale kadr i płac

    Fresenius   Poznań    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie
    15 godz.
    Zadania, jakie Ci proponujemy: przygotowanie korespondencji wychodzącej odbieranie poczty przychodzącej skanowanie dokumentów wpinanie dokumentów do teczek osobowych przygotowanie dokumentów do archiwizacji inne administracyjne zadania w dziale kadr i płac W zamian oczekujemy: studenta /...
  • Specjalista ds. Sprzedaży Produktów Medycznych

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie Obowiązki: Budowa i pielęgnacja relacji z klientami; Demonstracja oraz szkolenie z zakresu produktów medycznych; Realizacja założonych celów sprzedażowych; Analiza rynku i identyfikacja nowych szans rynkowych; Reprezentowanie firmy...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Myślenice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Oświęcim    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Pabianice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?