Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca Holandia – podstawowe informacje

Praca Holandia – podstawowe informacje

 
Praca Holandia – podstawowe informacje

Kraj wiatraków, tulipanów i sera. Królestwo Niderlandów – bo o nim mowa – dla wielu Polaków jawi się jako Ziemia Obiecana. Praca w Holandii od lat jest powodem, dla którego wielu z naszych rodaków decyduje się na opuszczenie polskiego podwórka. Wysoko rozwinięta i otwarta gospodarka, świetne warunki pracy, wysokie wynagrodzenie – czego chcieć więcej? Sprawdzamy, jak w rzeczywistości wygląda praca w Holandii i co ma do zaoferowania obcokrajowcom!

 

Spis treści

Rynek pracy w Holandii

 

Polacy przyjeżdżający do Holandii z zamiarem rozpoczęcia pracy już na samym początku swojej holenderskiej kariery zderzą się z zupełnie nowymi i odmiennymi od polskich regułami związanymi z zatrudnieniem. Jedną z kluczowych różnic, w obliczu których stanie każdy obcokrajowiec rozpoczynający pracę w Holandii, jest nieco specyficzny system zatrudnienia, który przebiega w trzech określonych fazach. 

 

Pamiętaj! 

 

Jako obcokrajowiec rozpoczynający pracę w Holandii, Twoje zatrudnienie przebiegać będzie przez trzy fazy – A, B i C. 

 

  • Faza A – faza trwająca średnio od 76 do 78 tygodni, zarezerwowana jest dla pracowników rozpoczynających dopiero pracę w Holandii. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie za przepracowane godziny, jednak zwykle pozbawiony jest wielu praw i przywilejów. 

  • Faza B – faza trwająca maksymalnie 4 lata, która gwarantuje przede wszystkim wyższe wynagrodzenie. Pracownik zatrudniony jest w tym czasie zazwyczaj na podstawie umowy na czas określony. 

  • Faza C – ostatnia z faz zatrudnienia, której przywilejem jest pełnia praw pracowniczych oraz – zazwyczaj – umowa na czas nieokreślony. 

 

Czym jeszcze charakteryzuje się rynek pracy w Holandii i co w jego specyfice może zaskoczyć obywatela Polski? 

 

Co do zasady, długość okresu próbnego w dużej mierze uzależniona jest od czasu, na jaki zawarta została umowa o pracę. W przypadku, gdy pracodawca oferuje pracownikowi zatrudnienie na czas określony krótszy niż 2 lata, długość okresu próbnego może wynieść maksymalnie 1 miesiąc. Czas próby wydłuża się do maksymalnie 2 miesięcy w przypadku zawarcia umowy na okres dłuższy niż 2 lata czy umowy na czas nieokreślony. 

 

Pamiętaj! 

 

Długość okresu próbnego w Holandii uzależniona jest od tego, na jaki czas pracodawca planuje zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę.

 

Warto wiedzieć, że wszelkie stosunki na linii pracodawca – pracownik regulowane są nie tylko przez przepisy prawa pracy, ale także przez zbiorowe układy pracy. 

 

Co więcej – już od wielu lat gospodarka Holandii opiera się przede wszystkim na rolnictwie, przemyśle i usługach. Warto jednak wiedzieć, że Królestwo Niderlandów zajmuje trzecie miejsce pod względem eksportu produktów rolnych dzięki uprawie kwiatów i warzyw w cieplarniach. Silną pozycję zajmuje także przemysł stoczniowy, elektroniczny czy chemiczny. 

 

Koszty życia w Holandii

 

Każdy Polak rozważający emigrację zarobkową do Królestwa Niderlandów, oprócz oczywistej kwestii związanej z wysokością wynagrodzenia czy dodatkowymi benefitami pracowniczymi, powinien wziąć pod uwagę koszty życia w Holandii. Dopiero po porównaniu zarobków i kosztów utrzymania się w tym kraju będziemy w stanie oszacować opłacalność takiego rozwiązania. Zatem, jak wyglądają koszty życia w Holandii? 

 

Warto wiedzieć, że kraj ten leży w czołówce najlepiej rozwiniętych państw świata i destynacji zapewniających naprawdę dobre warunki życia. Za tymi idą niestety koszty utrzymania, które nie należą do najniższych. Choć w wielu przypadkach na codziennym utrzymaniu jesteśmy w stanie co nieco zaoszczędzić, tak wydatkiem, przed którym nie uciekniemy, będzie z pewnością wynajem mieszkania.

 

Pamiętajmy, że to właśnie wynajem mieszkania jest czynnikiem najbardziej obciążającym domowy budżet. Nie inaczej będzie to wyglądało w przypadku Holandii. Koszty wynajmu kawalerki w mniejszych holenderskich miejscowościach wahają się od 1000 do 1200 euro. Osoby zainteresowane 1-pokojowym apartamentem w centrum większych metropolii czy chociażby w stolicy kraju – Amsterdamie, za kawalerkę będą musiały zapłacić nawet około 1700 euro za miesiąc. Warto jednak pamiętać, że jest to jedynie koszt samego wynajmu nieobejmujący dodatkowych opłat, takich jak chociażby prąd, woda czy wywóz śmieci. W ostatecznym rozrachunku do czynszu za mieszkanie należy więc doliczyć kilkaset euro.

 

Praca w Holandii od zaraz – gdzie szukać ofert?

 

Kusi Cię kraj słynący z wiatraków i tulipanów? Bycie turystą to dla Ciebie za mało, więc szukasz sposobności na zadomowienie się w Królestwie Niderlandów? Interesuje Cię praca w Holandii od zaraz? Polacy, którzy rozważają emigrację zarobkową do Holandii i zainteresowani są stałą posadą, mają naprawdę wiele dróg, jakimi mogą dotrzeć do potencjalnego pracodawcy. Jedną z najpewniejszych, ale też chętnie wybieranych, jest skorzystanie z agencji pośrednictwa pracy. Tego typu podmioty nie tylko pomogą znaleźć zatrudnienie, ale bardzo często poprowadzą krok po kroku przez cały proces rekrutacyjny oraz okażą się wsparciem w załatwieniu wielu formalności po przyjeździe do kraju. Podobnie wygląda to chociażby w przypadku osób, które interesuje praca w Hiszpanii. Warto jednak pamiętać, by zawsze zweryfikować legalność działalności konkretnego podmiotu. 

 

Innym rozwiązaniem, z jakiego bardzo często korzystają Polacy, jest przeglądanie ofert pod hasłem: „praca – Holandia” w popularnych serwisach z ogłoszeniami. Podobnie wygląda to w przypadku licznych grup na portalach społecznościowych zrzeszających Polonię w Holandii. Tam z kolei bardzo często znajdziemy ogłoszenia dotyczące pracy sezonowej.

 

Praca sezonowa – Holandia

 

Holandia wśród Polaków słynie nie tylko ze wspomnianych wcześniej wiatraków czy holenderskiego sera. Każdy, kto myśli o tutejszym rynku pracy, utożsamia go przede wszystkim z pracą sezonową. Słusznie, bowiem to praca sezonowa Holandia cieszy się bez wątpienia największą popularnością wśród naszych rodaków. Genialnie rozwinięta gospodarka i wysoce zautomatyzowane rolnictwo, w dalszym ciągu dają ogromne możliwości obcokrajowcom, którzy chcieliby podreperować domowy budżet i zainteresowani są pracą tymczasową. W tej kwestii Holandia ma naprawdę bogate zaplecze i oferuje zatrudnienie chociażby przy zbiorach warzyw czy owoców. Co jednak najistotniejsze – to właśnie w przypadku pracy sezonowej w Holandii bardzo często możliwe jest znalezienie oferty obejmującej również zakwaterowanie gwarantowane przez pracodawcę. Praca przy zbiorach bardzo często kryje się także pod hasłem: „praca Holandia bez języka z zakwaterowaniem”. Oznacza to, że Polacy podejmujący się pracy sezonowej w Holandii, bez problemu poradzą sobie w niej nawet bez znajomości lokalnego języka. 

 

Praca w Holandii bez języka

 

Oficjalny status języka urzędowego w Holandii ma język niderlandzki. Jego nauka nie jest najpopularniejszym wyborem wśród Polaków, jednak znając język niemiecki czy angielski, istnieje duże prawdopodobieństwo, że poradzimy sobie w holenderskiej rzeczywistości. Warto wiedzieć, że niderlandzki jest blisko spokrewniony właśnie z językami niemieckim i angielskim. A jak wyglądają szanse znalezienia zatrudnienia bez jego znajomości? Czy praca w Holandii bez języka jest w ogóle realna? Jak najbardziej! Należy jednak liczyć się z tym, że będzie to przede wszystkim praca przy zbiorach, na produkcji czy inna praca fizyczna. Niemniej większość Holendrów płynnie posługuje się wspomnianymi wyżej językami (angielskim i niemieckim), a te bardzo często są także głównymi językami w dużych korporacjach zatrudniających obcokrajowców. 

 

Praca Holandia – formalności przed i po przyjeździe 

 

Decydując się na wyjazd do obcego kraju, jeszcze przed opuszczeniem granicy Polski warto zorientować się w przepisach wjazdowych i zapoznać z listą formalności koniecznych do dopełnienia już na miejscu. A jak wygląda to w przypadku Holandii? Czy do przekroczenia granicy będzie potrzebna nam wiza, a do podjęcia zatrudnienia pozwolenie o pracę? Absolutnie nie. Polacy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przekroczenie granicy Holandii i pozostanie na jej terenie na okres do 4 miesięcy możliwe jest zatem na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. 

 

Pamiętaj! 

 

Jak wynika z informacji podawanych przez MSZ, holenderskie przepisy wymagają, by obcokrajowiec przebywający czasowo lub mieszkający na stałe w Holandii, posiadał zawsze przy sobie dokument tożsamości w postaci paszportu (w przypadku Polaków może to być ważny dowód osobisty). Brak takiego dokumentu w czasie kontroli policyjnej może  skutkować nałożeniem mandatu, a nawet czasowym pobytem w areszcie policyjnym w celu ustalenia tożsamości.

 

Warto wiedzieć, że w przypadku pobytu krótszego niż 4 miesiące nie istnieje obowiązek meldunku. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, gdy planujemy zostać w Niderlandach dłużej. Wówczas naszym obowiązkiem jest  zarejestrowanie się w urzędzie gminy i dokonanie meldunku. Czy to wystarczy, by podjąć pracę w Holandii? Absolutnie nie. Lista formalności po przybyciu do kraju jest jednak nieco dłuższa, a jej kolejnym punktem jest wyrobienie numeru BSN, który jest holenderskim odpowiednikiem polskiego numeru PESEL. Bez niego nie będzie możliwe załatwienie praktycznie żadnych formalności związanych z zatrudnieniem na terenie Holandii. 

 

Pamiętaj! 

 

Wyrobienie numeru BSN jest obowiązkowe dla wszystkich Polaków, którzy zamierzają pozostać na terenie Holandii dłużej niż 4 miesiące lub będą chcieli rozpocząć legalną pracę.

 

W praktyce oznacza to, że wyrobienie BSN jest absolutną podstawą dla każdego Polaka podejmującego zatrudnienie w Holandii. Bez niego pracodawca nie będzie mógł wypłacić nawet wynagrodzenia.

 

Zarobki – Holandia 

 

Zwieńczeniem naszej podróży po niderlandzkim rynku pracy będzie sprawdzenie kwestii zarobków, na jakie mogą liczyć Polacy przybywający do kraju wiatraków. W końcu bardzo często jest to czynnik, który może zaważyć o decyzji dotyczącej emigracji zarobkowej. Zatem jak prezentuje się zagadnienie zarobków w Holandii? 

 

Warto wiedzieć, że w Holandii obowiązuje płaca minimalna, której wysokość zmieniana jest dwa razy w roku – w styczniu oraz w lipcu. Z tematem płacy nierozerwalnie wiąże się także tzw. wiekówka. 

 

Pamiętaj! 

 

Wiekówka w Holandii jest uregulowanym prawnie systemem, który daje pracodawcy możliwość obniżenia pensji pracownikowi, który nie ukończył 21. roku życia. 

 

Wspomniana wiekówka może, ale nie musi być stosowana przez pracodawcę. To od jego decyzji zależy czy pracownik poniżej 21. roku życia otrzyma pełne wynagrodzenie czy będzie zarabiał tyle, ile wskazują obowiązujące stawki. A te od 1 stycznia 2023 roku prezentują się następująco: 

 

  • 21 lat i więcej – 1 934,40 euro/miesiąc,

  • 20 lat – 1 547,50 euro/miesiąc,

  • 19 lat – 1 160,65 euro/miesiąc,

  • 18 lat – 967,20 euro/miesiąc,

  • 17 lat – 764,10 euro/miesiąc,

  • 16 lat – 667,35 euro/miesiąc,

  • 15 lat – 580,30 euro/miesiąc.

 

A jak prezentują się średnie zarobki w poszczególnych branżach, bez względu na wiek pracownika? Według danych publikowanych przez portal Europa.Jobs osoby zatrudnione na przykład na produkcji mogą liczyć na miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1770 euro, natomiast pracownicy fizyczni mogą zarobić około 1825 euro na miesiąc. Nieco lepsze zarobki obowiązują chociażby w branży elektrycznej czy hydraulicznej – tutaj średnie wynagrodzenie przekracza już znacznie 2000 euro. Ze zdecydowanie niższą zapłatą za pracę muszą liczyć się osoby zatrudnione na przykład w rolnictwie. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kontroler jakości w firmie produkcyjnej

    HSV Polska Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twoje zadania: analizowanie wymagań jakościowych dla produktu i procesu; prowadzenie zestawień wyników analiz jakościowych oraz opracowywanie statystyk i raportów jakościowych; bieżące analizowanie błędów i rozwiązywanie pojawiających się problemów jakościowych, ustalanie...
  • Operator wózka widłowego bocznego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: wykonywanie transportu wewnątrz zakładowego wózkiem widłowym bocznym; wykonywanie czynności pomocniczych, obsługowych i konserwacyjnych wózka; prace magazynowe; Wymagania: doświadczenie przy obsłudze wózków widłowych bocznych; uprawnienia na wózki widłowe boczne –...
  • Pracownik produkcji - owoce i warzywa, od zaraz!

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Miejsce pracy – Maasdijk 13,68 EUR brutto + dodatki zmianowe! Dodatek wakacyjny, ADV
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.
  • Kierowca plandeki C+E / Kierowca wywrotki C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Co oferujemy? flotę pojazdów marki Mercedes i MAN; dyspozycję w języku polskim; rejestrację pracowników w niemieckich kasach chorych, urzędach skarbowych oraz wsparcie w kwestiach takich jak zasiłek rodzinny itp. terminowe wypłaty; system premiowy; szkolenie przed rozpoczęciem pracy;...
  • Inżynier ds. Infrastruktury Technicznej i Konserwacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    4 godz.
    Opis stanowiska: Przygotowanie obiektów do otwarcia oraz udział w odbiorach inwestycji. Nadzór nad przeglądami technicznymi i konserwacją budynków oraz instalacji. Koordynacja napraw, modernizacji i rozbudowy infrastruktury. Współpraca z zewnętrznymi serwisami technicznymi i remontowymi....

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?