Praca chałupnicza - co to za praca?
Formalnie rzecz ujmując, chałupnictwo to potoczne określenie pracy w systemie nakładczym. Jest ona oparta o specyficzną umowę pracownika oraz nakładcy i zakłada wytwarzanie określonych produktów z surowców zapewnionych przez pracodawcę bez ustalania miejsca i wymiaru czasu poświęconego na tę działalność. Określa się natomiast rodzaj pracy, termin jej rozpoczęcia i zasady wypłacania wynagrodzenia.
Chałupnictwo bez wkładu
W temacie pracy chałupniczej składanie długopisów i sklejanie kopert w domu to najczęściej nasze pierwsze skojarzenia. Co jeszcze można wytwarzać w zaciszu swojego mieszkania? I jak nie dać się oszukać, wybierając spośród setek ofert pracy chałupniczej?
Po wpisaniu w internetową wyszukiwarkę haseł „praca chałupnicza w domu” lub „chałupnictwo oferty pracy” pojawią się mniej lub bardziej tajemnicze ogłoszenia. Niestety w większości z nich nie jest podana ani nazwa firmy, ani telefon kontaktowy. Widnieje za to prośba o przesłanie maila z deklaracją współpracy albo instrukcja, co zrobić, by otrzymać pierwszy zestaw części i narzędzi. Znalezienie uczciwej pracy chałupniczej nie należy do łatwych zadań.
Niezależnie, czy jest to składanie długopisów, ozdób świątecznych, zabawek albo biżuterii, czy też wypełnianie ankiet i wniosków, bardzo często warunkiem rozpoczęcia pracy jest przesłanie na podane w ogłoszeniu konto bankowe wkładu własnego. Taka kaucja najczęściej nie jest dużą sumą, jednak aby nie dać się naciągnąć, powinniśmy zawsze sprawdzić wiarygodność potencjalnego pracodawcy.
Trzeba być także ostrożnym, bo oferty chałupnictwa bez wkładu własnego, czy składania długopisów bez kaucji również mogą okazać się oszustwem. Zawsze przed przyjęciem zlecenia warto sprawdzić, czy firma wystawiająca ogłoszenie w ogóle istnieje. Na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego możemy zweryfikować NIP i REGON przedsiębiorstw – jeśli nie zgadzają się te dane, nie mamy szans na uczciwą pracę w domu.
Często także może się okazać, że mimo wcześniejszych ustaleń, zleceniodawca nie chce odebrać wykonanych produktów i wypłacić za nie wynagrodzenia. Kończy współpracę, sugerując, że pracownik powinien sam zadbać o dystrybucję wykonanych rzeczy. Przed tego typu nieuczciwymi praktykami może uchronić nas także egzekwowanie od pracodawcy umowy o pracę nakładczą. Nigdy nie podejmujmy się zlecenia chałupniczego bez pisemnego potwierdzenia zasad współpracy.
Praca chałupnicza dla niepełnosprawnych
Dla niepełnosprawnych, matek na urlopach macierzyńskich i osób, które z różnych względów nie decydują się na zatrudnienie poza miejscem zamieszkania, niekiedy jedyną możliwością zarobkowania jest praca z domu. Chałupnictwo, ze względu na nieokreślony czas wykonywania pracy, często jest traktowane także jako dodatkowe zajęcie, pozwalające podreperować domowy budżet. Jak już zostało wspomniane, trzeba niezwykle uważać na oszustów, proponujących wielkie zarobki przy minimalnym zaangażowaniu.
Nie ma prawnych przeszkód, aby niepełnosprawni trudnili się chałupnictwem. Pracę tę można bowiem dostosować do stopnia sprawności i zazwyczaj wymaga niewielkich zdolności manualnych. Mimo że umowa nie określa miejsca i czasu wykonywania działalności zarobkowej, nie zwalnia chałupnika z przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Podsumowując, praca chałupnicza może być dobrym rozwiązaniem dla mało mobilnych osób, także niepełnosprawnych. Należy jednak z rozwagą dobierać pracodawców i pamiętać, że nie zawsze za nawet najbardziej rozbudowanym i szczegółowym ogłoszeniem pt. „dam pracę chałupniczą” stoi uczciwa firma.