W oczach Polaków Austria jawi się przede wszystkim jako wymarzona destynacja dla miłośników sportów zimowych. Tymczasem coraz więcej naszych rodaków wybiera ten kierunek nie tylko na ferie, ale jako miejsce zamieszkania. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem kraj ten leży w absolutnej czołówce najprężniej rozwijających się państw Europy, a praca w Austrii staje się marzeniem coraz większej liczby osób. Pozostaje tylko pytanie – czy rzeczywiście jest to opcja warta uwagi?
Spis treści
Rynek pracy w Austrii
Austria zajmuje 9. miejsce w rankingu najbogatszych państw Europy. Stabilność krajowej gospodarki, znakomite warunki pracy i wysoki poziom życia sprawiają, że ten niewielki kraj jawi się jako doskonałe miejsce do życia. Tymczasem nie leży ona w czołówce najczęściej wybieranych kierunków do emigracji zarobkowej. Być może to spory błąd, ponieważ austriacki rynek pracy ma nam naprawdę dużo do zaoferowania. Niemniej, w ostatnim czasie mogliśmy tam zaobserwować znaczny wzrost stopy bezrobocia. W trzecim miesiącu 2022 roku kształtowała się ona na poziomie 4,2 proc., przy czym stopa bezrobocia w UE w marcu 2022 roku wynosiła 6,2 proc. Co ciekawe – na koniec roku wskaźnik bezrobocia w samej Austrii zanotował spory wzrost. Według danych z grudnia 2022 roku, wynosi ona dokładnie 6,2 proc.
Siłą napędową austriackiej gospodarki są bez wątpienia wysoko wykwalifikowane kadry pracownicze. Mimo to tutejszy rynek pracy zmaga się z ciągłym niedoborem specjalistów w poszczególnych sektorach gospodarki. To wszystko pozostawia ogromną przestrzeń dla obcokrajowców gotowych podjąć zatrudnienie za granicą i marzących o rozwoju zawrotnej kariery zawodowej. W końcu Austria to kraj, który utożsamiany jest z wysokimi standardami biznesowymi.
Największe szanse zatrudnienia mają osoby mogące pochwalić się specjalistycznym wykształceniem oraz komunikatywną znajomością języka niemieckiego. Wśród ofert pracy dominują stanowiska z branży hotelarskiej, gastronomicznej, przemysłowej czy budowlanej.
Pamiętaj!
W Austrii funkcjonują dwa rodzaje umów – Arbeitsvertrag, czyli umowa o pracę oraz tak zwana Werkvertrag, której polskim odpowiednikiem jest umowa zlecenie.
Ustawowy czas pracy obowiązujący w Austrii wynosi 40 godzin tygodniowo i 8 godzin dziennie. Co jednak najciekawsze, w kraju przyjęta została zasada elastycznego czasu pracy. W praktyce oznacza to, że pracodawca nie kontroluje pracownika i nie sprawdza, ile godzin przepracuje on każdego dnia.
Pamiętaj!
Pracodawca zobowiązany jest do wręczenia pracownikowi tak zwanej karty pracy. Jest to dokument, w którym powinny znaleźć się wszystkie najważniejsze szczegóły dotyczące warunków zatrudnienia, np. miejsce pracy, zakres obowiązków, prawa pracownika i pracodawcy, okres wykonywania pracy czy wysokość wynagrodzenia.
Koszty życia w Austrii
Osoby zainteresowane zagadnieniem: praca – Austria, oprócz samych warunków pracy i standardu życia powinny zwrócić także szczególną uwagę na koszty życia w tym kraju. Zarobki – owszem – będą zdecydowanie wyższe niż te, na jakie możemy liczyć chociażby w Polsce, jednak ogromną ich część pochłoną właśnie koszty utrzymania się w Austrii. Te nie należą do najniższych.
Austria jest stosunkowo drogim krajem do życia. Najwięcej miesięcznych zarobków pochłonie bez wątpienia mieszkanie. Ceny będą oczywiście znacznie różniły się w zależności od miasta czy chociażby okolicy. W ostatnich latach mogliśmy jednak zaobserwować znaczny wzrost cen nieruchomości i o ile nie tak dawno wynajęcie mieszkania w Wiedniu, w całkiem dobrym standardzie, możliwe było już za około 500 euro, dziś te ceny diametralnie się zmieniły. Planując wynajem samodzielnego mieszkania z oddzielną sypialnią, należy liczyć się z wydatkiem zaczynającym się od 800 euro. Znaczna część ofert to jednak lokale, za wynajem których zapłacimy ponad 1000 euro. Do tego należy doliczyć oczywiście dodatkowe koszty mediów, transportu czy chociażby wyżywienia.
Praca w Austrii od zaraz – gdzie szukać ogłoszeń?
Choć Austria nie jest najpopularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej wśród Polaków, daje nam ogromne możliwości na znalezienie całkiem dobrej posady. Osoby zainteresowane zatrudnieniem mogą poszukiwać etatu na kilka sposobów.
W dzisiejszym świecie dominują oczywiście portale internetowe, na których często znajdziemy ogłoszenia zamieszczane bezpośrednio przez pracodawców. Social media i różnego rodzaju serwisy społecznościowe to najczęściej wykorzystywany sposób do poszukiwania potencjalnego pracodawcy. To właśnie tam często możemy znaleźć ogłoszenia w stylu: praca w Austrii od zaraz. Osoby, które chcą zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, mogą skorzystać z publicznego ośrodka pracy, czyli tak zwanego Arbeitsmarktservice (AMS). Jest to biuro pośrednictwa pracy, które zajmuje się nie tylko pośredniczeniem pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, ale także doradztwem zawodowym czy pomocą finansową dla osób bezrobotnych. Tam bardzo często swoje oferty zamieszczają przedsiębiorcy poszukujący pracowników o ściśle określonych kwalifikacjach.
Pamiętaj!
Chcąc skorzystać z ofert austriackiego urzędu pracy, należy być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna i poszukująca pracy.
Polacy szukający pracy w Austrii powinni zapoznać się także z ofertami zamieszczonymi na stronie EURES – sieci europejskich służb zatrudnienia, której głównym zadaniem jest pomoc i wsparcie w poszukiwaniu zatrudnienia dla członków Unii Europejskiej.
Dosyć popularnym rozwiązaniem jest także korzystanie z pomocy pośredników, którzy pomogą nam w znalezieniu odpowiedniej oferty pracy – najczęściej będą one dotyczyły jednak specjalistów z określonych branż. W ten sposób możliwa jest także praca w Austrii z zakwaterowaniem.
Praca bez języka – Austria
Osoby rozważające życie w obcym kraju muszą liczyć się z pewnymi wyzwaniami. Jednym z nich będzie chociażby język. Urzędowym językiem w Austrii jest język niemiecki, a najpopularniejszym językiem obcym – angielski. Warto jednak mieć na uwadze, że spora część Austriaków nie mówi w żadnym obcym języku. Dlatego też znajomość niemieckiego będzie nie tylko niezwykle pomocna (o ile nie konieczna) podczas poszukiwania pracy, ale znacznie ułatwi nam także codzienną egzystencję na miejscu. Polacy, którzy mają aspirację do znalezienia naprawdę dobrej posady i chcą gwarancji świetnych warunków pracy, muszą znać język niemiecki. Bardzo często w ofertach pracy dotyczących specjalistów konkretnych branż znajdziemy wymaganie znajomości zarówno języka niemieckiego, jak i angielskiego w stopniu zaawansowanym. Taka konieczność pojawi się chociażby w przypadku pracy w branży IT czy analityki biznesowej.
A co warto wiedzieć w kwestii zagadnienia: praca w Austrii dla Polaków bez języka? Czy praca Austria bez języka jest w ogóle możliwa? Owszem – osoby nieposługujące się językiem niemieckim mają szanse na znalezienie zatrudnienia chociażby jako pracownicy fizyczni na budowach, pomocnicy w gastronomii czy pracownicy w firmach sprzątających i przy liniach produkcyjnych.
Praca w Austrii dla Polaków
Polacy gotowi do zmiany miejsca zamieszkania i przeprowadzenia się do Austrii mają naprawdę spore możliwości na znalezienie pracy. Powodzenie w tej kwestii będzie zależało przede wszystkim od kwalifikacji czy doświadczenia, a także od znajomości języka.
Pamiętaj!
W Austrii poszukiwani są eksperci z wąskich i bardzo wyspecjalizowanych branż. Stawia się tutaj przede wszystkim na osoby doświadczone, świetnie wykwalifikowane, posiadające certyfikaty poświadczające konkretne umiejętności i znające język niemiecki oraz angielski.
Nie oznacza to jednak, że praca w Austrii dostępna jest jedynie dla umysłów ścisłych. Ogromne zapotrzebowanie możemy zaobserwować także w przypadku pracowników fizycznych. Powodzeniem cieszą się dekarze, brukarze, ślusarze czy stolarze. W ofertach pracy bardzo często przewijają się także elektrycy czy operatorzy maszyn. Warto jednak mieć na uwadze, że w ich przypadku bardzo często konieczne może okazać się kierunkowe doświadczenie potwierdzone certyfikatami.
Pamiętaj!
Austria to popularny kierunek wśród osób zainteresowanych pracą sezonową. Bardzo często możliwe jest znalezienie pracy przy zbiorach, gdzie wartością dodaną jest zakwaterowanie zapewnione przez pracodawcę.
Praca Austria – formalności przed i po przyjeździe
Bardzo często wyjazd do innego kraju wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności, które umożliwią nam legalny i bezpieczny pobyt. O niektóre z nich warto zadbać jeszcze przed wyjazdem z kraju. A jak w wygląda to w przypadku Austrii? Jakie formalności powinien załatwić kandydat na pracownika i czego dopilnować musi osoba nowo zatrudniona?
Przebywanie na terenie Austrii nie wymaga żadnych pozwoleń, a Polacy jako członkowie Unii Europejskiej mogą bez żadnych przeszkód podejmować tam pracę. Obywatele Unii mają prawo do pobytu na terenie kraju do 3 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że w kraju istnieje obowiązek meldunku.
Pamiętaj!
Obywatele Polski korzystają w Austrii z unijnego prawa swobody przemieszczania się i pobytu, w związku z czym pobyt w kraju do 90 dni możliwy jest bez konieczności spełnienia jakichkolwiek warunków. W Austrii istnieje jednak obowiązek meldunkowy – w ciągu 3 dni od przyjazdu konieczne jest zameldowanie się w urzędzie miasta.
Celem zameldowania się w Austrii należy wypełnić niezbędny formularz oraz okazać paszport lub dowód osobisty, a także dowód ubezpieczenia zdrowotnego.
Według informacji zamieszczonych na stronie gov.pl: Polska w Austrii – informacje dla podróżujących, do pobytu dłuższego niż 90 dni uprawnione są osoby, które:
-
są zatrudnione w Austrii lub prowadzą własną działalność gospodarczą na terenie Austrii lub
-
posiadają wystarczające środki finansowe na utrzymanie siebie i członków rodziny (ponad minimum egzystencjalnego), a także ubezpieczenie zdrowotne lub
-
celem pobytu jest wykształcenie zawodowe – konieczne jest posiadanie wystarczających środków finansowych na utrzymanie siebie i członków rodziny oraz ubezpieczenia zdrowotnego.
W terminie 4 miesięcy od przyjazdu do Austrii konieczne jest zgłoszenie pobytu organom pobytowym właściwym ze względu na miejsce głównego zamieszkania (Landeshauptmann, Bezirkshauptmannschaft lub Magistrat). Po zgłoszeniu pobytu wydane zostaje na wniosek zaświadczenie o zameldowaniu pobytu obywatela Unii Europejskiej.
Zarobki w Austrii
Zarobki w Austrii to gorący temat wśród osób zainteresowanych przeprowadzką i podjęciem tam zatrudnienia. W końcu kraj ten znany jest nie tylko z wysokich kosztów utrzymania, ale także świetnych warunków pracy. Należy jednak mieć na uwadze, że zarobki w Austrii zależą przede wszystkim od branży i stanowiska, na jakim zamierzamy podjąć zatrudnienie.
Pamiętaj!
W Austrii nie ma konkretnej kwoty uznanej ustawowo za najniższe wynagrodzenie krajowe. Jego poziom regulowany jest przez tak zwane umowy zbiorowe i wynosi 1500 euro.
Według szacunków przeciętne wynagrodzenie w Austrii wynosi około 3000 euro. Na znacznie wyższe kwoty mogą liczyć wysoko wykwalifikowani specjaliści. A jak kształtują się średnie zarobki na poszczególnych stanowiskach?
Osoby pracujące jako kelnerzy czy pomoce kuchenne mogą liczyć na wynagrodzenie w granicach 2300 euro miesięcznie. Nieco więcej, bo około 3700 euro zarobią elektrycy. Zarobki przekraczające 4000 euro na miesiąc przypadają między innymi architektom czy programistom.