Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca Albania – gdzie szukać ofert? Ile można zarobić?

Praca Albania – gdzie szukać ofert? Ile można zarobić?

 
Praca Albania – gdzie szukać ofert? Ile można zarobić?

W ostatnich latach Albania zyskuje na popularności wśród turystów z całej Europy. To nie dziwi, kraj jest niezwykle malowniczy, bogaty kulturowo, a jednocześnie wciąż niedrogi. O ile coraz częściej wybieramy się nad Jezioro Szkoderskie, do Doliny Valbony czy zamku w Beracie, o tyle wciąż mało kto myśli o Albanii jako dobrym kierunku emigracji zarobkowej. Sprawdzamy więc, jak prezentuje się albański rynek pracy i czym może skusić polskiego pracownika. Czy warto szukać pracy w Albanii?

 

Spis treści

Albański rynek pracy

 

Albania jest jednym z najbiedniejszych krajów Europy. Jednocześnie zajmuje bardzo wysoką pozycję na liście państw o najszybszym tempie wzrostu gospodarczego w ostatnich latach. Krajowa gospodarka dynamicznie się rozwija, a sytuacja na rynku pracy stopniowo ulega poprawie.

Przez lata podstawą gospodarki w Albanii było rolnictwo. Dziś za wzrost gospodarczy kraju odpowiada przede wszystkim sektor handlu i usług, transportu oraz zakwaterowania. Nieco mniejszy udział w rozwoju państwa ma przemysł i budownictwo. Ten pierwszy – zarówno w przypadku przemysłu paliwowo-energetycznego, chemicznego, metalurgicznego, jak i spożywczego – wymaga potężnej modernizacji i odbudowy.

 

Dziś w Albanii istotną rolę odgrywają przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa należące do sektora prywatnego. Wiele z nich to zagraniczne firmy, których istnienie w znaczący sposób przyczyniło się do stabilności finansowej kraju, oferując mieszkańcom wiele nowych miejsc pracy. 

 

Pamiętaj! 

 

Z punktu widzenia wzrostu produkcji, dynamicznego rozwoju gospodarczego oraz stabilności finansowej, ogromną rolę w albańskiej gospodarce odegrała potężna prywatyzacja oraz wejście na rynek zagranicznych firm. 

 

A jak prezentują się dziś szanse na pracę w Albanii? Dla kogo znalezienie pracy w tym kraju jest trudne? Przede wszystkim zauważalna jest dysproporcja pomiędzy kwalifikacjami kandydatów, a potrzebami kadrowymi lokalnych biznesów. Przykładowo, rozwijająca się gospodarka zmotywowała mieszkańców kraju do masowego kończenia szkół prawniczych i ekonomicznych. W efekcie powstała nadwyżka specjalistów z tych dziedzin przy stosunkowo niewielkim zapotrzebowani rynku.

 

To wszystko sprawiło, że dziś Albania zmaga się z niedoborem specjalistów w wielu branżach. W kraju brakuje przede wszystkim specjalistów IT, inżynierów czy osób z kompetencjami menedżerskimi.

 

Czytaj także: Praca we Włoszech: jak znaleźć? Gdzie szukać?

 

Oferty pracy w Albanii

 

W ostatnich latach Albania cieszy się coraz większą popularnością pod kątem turystycznym. Bałkańska kultura z domieszką wpływów tureckich i innych tworzy ten kraj niezwykle interesującym. Dzika natura, wspaniałe zabytki, wciąż stosunkowo niskie ceny to kolejne atuty wczasów w tym kraju. Do Albanii napływają turyści z pobliskich Włoch, Grecji, ale też Polski. Wydaje się też wymarzonym krajem do workation,

 

Rozwijający się sektor turystyki sprawił, że praca w Albanii jest dostępna przede wszystkim dla osób zainteresowanych zatrudnieniem w hotelarstwie, gastronomii czy szeroko pojętych usługach związanych właśnie z turystyką.  Praca sezonowa wydaje się więc być na wyciągnięcie ręki m.in. dla barmanów, kelnerów kucharzy czy pracowników hosteli. Co więcej, pracę stałą także menedżerowie i osoby zarządzające hotelami czy restauracjami. 

 

Co więcej – napływ turystów z całego świata spowodował znaczny wzrost zapotrzebowania na lektorów języka angielskiego. Osoby zainteresowane zatrudnieniem w kraju i zainteresowane zagadnieniem: „Albania – oferty pracy” mogą także znaleźć etat w sektorze budownictwa. Pracodawcy oferują często pracę tymczasową robotnikom budowlanym z różnego rodzaju umiejętnościami. Potrzebni są także architekci i inżynierowie. Można natknąć się na ogłoszenia dotyczące innych gałęzi gospodarczych. Posady oferowane są np. kierowcom samochodów ciężarowych, wykonującym trasy międzynarodowe.

 

Jak wyszukiwać oferty? Najlepiej zacząć od szukania ofert pracy na własną rękę w naszym serwisie. Można także zwrócić się o pomoc do agencji pracy. To dobra opcja dla osób, które szukają pracy za granicą po raz pierwszy i nie mają doświadczenia z międzynarodową rekrutacją. Agencja zatrudnienia pomoże załatwić wszelkie formalności związane z wjeżdżaniem i pracą w Albanii.

 

Koszty życia w Albanii 

 

Wzrost popularności Albanii w ujęciu wakacyjnym w dużej mierze spowodowany jest względnie niskimi kosztami życia. Turyści mając do wyboru znacznie droższe kraje Europy Zachodniej, dostrzegli ogromny potencjał turystyczny w pięknej i wciąż nieodkrytej, a jednocześnie o wiele tańszej Albanii. Jak zatem prezentują się koszty życia w Albanii? Czy wydatki związane z utrzymaniem w kraju rzeczywiście mogą zachęcić do emigracji, a nie tylko chwilowych wakacji? 

 

Koszty życia w Albanii są znacznie niższe niż w większości krajów europejskich. Mogą jednak znacznie różnić się w zależności od regionu i miasta. Dla osób, które planują rozpoczęcie pracy w Albanii, największym wydatkiem będzie z pewnością wynajem mieszkania. Tutaj również koszty będą bardzo zróżnicowane – miesięczny wydatek będzie uzależniony od wielkości miasta, odległości od centrum, metrażu lokalu czy jego standardu. W Tiranie – stolicy Albanii czy innych większych miastach kraju za wynajem jednoosobowego mieszkania zapłacimy od 350 do 500 euro za miesiąc. W mniejszych miejscowościach czy na obrzeżach miast bez problemu znajdziemy jednak tańsze nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, że ze sporym wydatkiem będą również wiązały się opłaty – w szczególności opłaty za energię elektryczną. 

 

Pamiętaj! 

 

Koszty życia w Albanii są zazwyczaj niższe niż w większości krajów europejskich.

 

Poszukując mieszkania na wynajem w nadmorskich miejscowościach, możemy jednak napotkać pewne problemy. Wzrost turystycznego zainteresowania Albanią sprawia, że bardzo dużo nieruchomości wynajmowanych jest turystom, na najem krótkoterminowy. Dla właścicieli jest to o wiele bardziej opłacalne rozwiązanie. 

 

Albania – praca dla Polaków

 

Choć cieszy się coraz większą popularnością, wciąż nie jest najpopularniejszym kierunkiem turystycznym, a już z pewnością nie leży w czołówce państw, które obieramy za cel emigracji zarobkowej. Niemniej, w obliczu dynamicznie rozwijającej się gospodarki, coraz więcej naszych rodaków może zainteresować się pracą w Albanii. Pozostaje tylko pytanie: czy praca w Albanii dla Polaków jest w ogóle dostępna? Czy obywatele Polski mogą liczyć na dobre zatrudnienie u albańskich przedsiębiorców lub znaleźć wakat w międzynarodowych firmach mających siedziby w kraju? 

 

Praca w Albanii dla Polaków jest stosunkowo łatwo dostępna. Osoby zainteresowane emigracją zarobkową mogą znaleźć zatrudnienie przede wszystkim we wspomnianym wyżej sektorze turystycznym i sektorze usług. Wolne miejsca pracy znajdziemy także na stanowisku magazyniera, spawacza, tynkarza czy hydraulika. 

 

Pamiętaj! 

 

W sektorach takich jak chociażby IT czy turystyka widoczne jest ogromne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza z umiejętnościami językowymi. 

 

Warto również wiedzieć, że albański rynek pracy jest otwarty na specjalistów z Polski. Albańczycy niezwykle cenią sobie u pracowników profesjonalizm i pracowitość. Dobre CV oraz znajomość języka mogą okazać się mocną kartą przetargową i dać przewagę nad innymi kandydatami. 

 

Praca Albania bez języka 

 

Urzędowym językiem w Albanii jest język albański. Osoby rozważające poszukiwanie zatrudnienia w Albanii i planujące rozpoczęcie życia w tym kraju powinny pamiętać, że codzienność będzie tam znacznie łatwiejsza ze znajomością języka urzędowego. A jak wygląda to w przypadku osób, dla których albański język owiany jest tajemnicą? 

 

Osoby zamierzające osiąść na niewielkich prowincjach mogą mieć spore problemy z komunikowaniem się z obywatelami Albanii. W większych miastach bez problemu porozumiemy się jednak w języku angielskim, włoskim czy niemieckim. A co z pracą? Czy praca w Albanii bez języka jest w ogóle możliwa? 

 

W przypadku międzynarodowych firm i dużych korporacji pracownicy najczęściej komunikują się w języku angielskim. Podobnie będzie wyglądała sytuacja w przypadku sektora turystycznego i poszukiwania pracy dotyczącej obsługi turystów. Tutaj biegła znajomość języka angielskiego będzie absolutnie konieczna. Sprawdź, jak nazywają się najpopularniejsze nazwy stanowisk w języku angielskim.

 

Pamiętaj! 

 

Znajomość języka albańskiego może znacznie ułatwić codzienne życie i komunikację z lokalną społecznością. Niemniej, w większych miastach bez problemu porozumiemy się w języku angielskim, niemieckim czy włoskim. Ten pierwszy będzie także wymagany w przypadku ubiegania się o pracę w międzynarodowych korporacjach. 

 

Niezależnie od tego, w jakiej branży szukamy pracy, najlepiej zapoznać się z podstawowymi zwrotami w języku albańskim, dotyczącymi zwrotów grzecznościowych, codziennych czynności, kierunków, przejazdu i zakupów.

 

Praca w Albanii – formalności po przyjeździe

 

Bardzo często przeprowadzka do innego kraju wiąże się z koniecznością dopilnowania wielu ustawowych formalności na miejscu. Wśród nich możemy wskazać chociażby obowiązek meldunku, wyrobienia wizy, ustalenia rezydencji podatkowej czy ubezpieczenia. Niekiedy trzeba zadbać o te kwestie jeszcze przed wyjazdem z Polski. A jak wygląda to w przypadku Albanii? 

 

Kraj ten należy do Unii Europejskiej, a tym samym do strefy Schengen. Oznacza to, że możemy wjechać do Albanii na podstawie dowodu osobistego. Polacy mogą przebywać na terenie kraju maksymalnie 3 miesiące w ciągu 180 dni, licząc od dnia przekroczenia granicy. Natomiast do jej przekroczenia wystarczy jedynie ważny dokument podróży, czyli paszport lub dowód osobisty. Warto jednak pamiętać, że dokument ten musi mieć termin ważności co najmniej 3 miesiące od planowanej daty opuszczenia kraju. 

 

W przypadku osób, które planują dłuższy pobyt, formalności związane z przedłużeniem czasu pobytu ponad okres bezwizowy należy dopełnić w komisariacie policji właściwym dla miejsca pobytu. By przedłużenie legalnego pobytu było jednak możliwe, obcokrajowiec musi spełniać pewne wymogi. Wśród nich znajdziemy między innymi posiadanie umowy o pracę, założenie własnej działalności gospodarczej na terenie Albanii lub ślub z obywatelem kraju.

 

Pamiętaj! 

 

Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej – w tym Polacy – nie potrzebują pozwolenia na pracę w Albanii. Mają oni prawo do swobodnego przemieszczania się i pracy w Albanii na zasadach obowiązujących w ramach UE. 

 

Sprawdź także, jaka jest wysokość emerytury w Unii Europejskiej i jakie świadczenie otrzyma Polak pracujący za granicą.

 

Zarobki w Albanii

 

Wciąż nieodkryta i często niedoceniania. Kusząca stosunkowo niskimi kosztami życia. Praca w Albanii dla Polaka może wydawać się świetną alternatywą dla pracy w rodzimym kraju. Zanim jednak podejmiemy decyzję o emigracji, warto zweryfikować opłacalność takiego przedsięwzięcia. Niskie koszty utrzymania to nie wszystko, bowiem czynnikiem najważniejszym wydają się w tym przypadku zarobki. A jak wyglądają zarobki w Albanii? 

 

Walutą obowiązującą w Albanii jest lek albański. Od 1 kwietnia 2023 roku płaca minimalna w Albanii wynosi 40 000 ALL, co w przeliczeniu na złotówki wynosi około 1720 złotych brutto. Wobec tego możemy więc stwierdzić, że choć koszty życia w kraju nie należą do najwyższych, kroku niestety dotrzymują im też zarobki. 

 

Pamiętaj! 

 

Od 1 kwietnia 2023 roku płaca minimalna w Albanii wynosi 40 000 ALL, jednak średnie wynagrodzenie nie jest dużo wyższe. Według oficjalnych statystyk, średnia pensja brutto w Albanii wynosi około 60 000 ALL. 

 

Oczywiście zarobki w Albanii mogą znacznie różnić się w zależności od miasta, stanowiska czy doświadczenia. Warto jednak przygotować się na to, że niezależnie od tego, w jakiej firmie dostaniemy zatrudnienie, zarobki będą jednak niższe niż w większości krajów europejskich. Według oficjalnych statystyk, średnie pensje w Albanii nie odbiegają zbytnio od płacy minimalnej. 

 

Poszukiwanie pracy w Albanii – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Czy Polacy potrzebują pozwolenia na pracę w Albanii?

 

Nie, obywatele Polski mają swobodny dostęp do albańskiego rynku pracy i nie potrzebują dodatkowych zezwoleń na pracę. Wynika to z przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej.

 

  • Jaką pracę w Albanii łatwo dostać?

 

Aktualnie kraj zmaga się z niedoborem zarówno wykwalifikowanej kadry, jak i robotników do prac prostych i sezonowych. Praca czeka m.in. na budowlańców, kierowców, spawaczy, hydraulików, pracowników gastronomii i turystyki. Pracy warto szukać na portalu Praca.pl, można też sprawdzić ofertę agencji zatrudnienia.

 

  • Ile można zarobić w Albanii?

 

Koszty życia w Albanii są niskie, niemniej do niższych niż w Polsce należą także pensje. Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2023 r. wynosi 40 000 ALL, czyli około 1730 zł. Średnia pensja to z kolei około 60 000 ALL, czyli około 2580 zł.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystent / Stażysta w dziale kadr i płac

    Fresenius   Poznań    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie
    1 godz.
    Zadania, jakie Ci proponujemy: przygotowanie korespondencji wychodzącej odbieranie poczty przychodzącej skanowanie dokumentów wpinanie dokumentów do teczek osobowych przygotowanie dokumentów do archiwizacji inne administracyjne zadania w dziale kadr i płac W zamian oczekujemy: studenta /...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Specjalista ds. Sprzedaży Produktów Medycznych

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie Obowiązki: Budowa i pielęgnacja relacji z klientami; Demonstracja oraz szkolenie z zakresu produktów medycznych; Realizacja założonych celów sprzedażowych; Analiza rynku i identyfikacja nowych szans rynkowych; Reprezentowanie firmy...
  • Market Interfaces Solution Architect

    Aon   Kraków    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Aon is in the business of better decisions At Aon, we shape decisions for the better to protect and enrich the lives of people around the world. As an organization, we are united through trust as one inclusive, diverse team, and we are passionate about helping our colleagues and clients succeed....
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Myślenice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Oświęcim    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?