Pożegnanie w pracy
Czasem w życiu dzieje się tak, że musimy dokonać w nim zmiany. Jedną z dziedzin, w której one zachodzą, jest kariera zawodowa. Przyczyny odejścia z pracy są bardzo różne. Zmiana dziedziny, branży, przejście do innej firmy na wyższe stanowisko, zwolnienie przez szefów czy przejście na zwolnienie lekarskie lub emeryturę - każda z nich jest inna, jednak wszystkie wymagają odpowiedniego pożegnania.
Takie sytuacje nierzadko stanowią wyzwanie i dla pracownika i dla pracodawcy. Szczególnie jeśli jedna ze stron nie była przygotowana na odejście drugiej. Kiedy rozstaniu towarzyszy napięta, nieprzyjemna atmosfera należy przywiązać bardzo dużą wagę do tego, by pożegnanie w pracy nie przerodziło się w awanturę i żeby nie spalić za sobą mostów.
Powodów, by nabrać dystansu i nie prowokować kłótni jest bardzo wiele. Chociażby fakt, że jeszcze kiedyś drogi zawodowe mogą się skrzyżować. Dobrze jest wtedy mieć poczucie, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby być fair – wobec innych, ale przede wszystkim wobec siebie. Pożegnanie w pracy, w niekomfortowej sytuacji, jest zatem sprawdzianem umiejętności panowania nad emocjami.
W środowisku pracy, w wielu sytuacjach dobrą praktyką jest przekazanie okolicznościowego prezentu na pożegnanie pracownika.
Jeszcze inne zachowanie może być obserwowane wtedy, gdy żegnamy współpracowników. Pożegnanie koleżanki z pracy lub kolegi odbywa się z reguły na innym poziomie. To niejako pożegnanie „towarzysza broni” i może być podstawą do zorganizowania jakiegoś spotkania, które będzie miłym podsumowaniem znajomości. Często też organizuje się imprezę pożegnalną w pracy lub po pracy.
Prezent na odejście z pracy
Bardzo popularnym i miłym pomysłem jest zorganizowanie prezentu na odejście z pracy dla osoby, która postanowiła się pożegnać z firmą. Jest bardzo wiele możliwości wręczenia takiego podarku. Czasem jest to wspólne zdjęcie, rzecz związana z nową drogą zawodową, czasem są to spersonalizowane śmieszne wierszyki zapisane na kubku lub oprawione w ramkę. Warto jest podarować jakiś drobiazg, który będzie nawiązywał do rodzaju współpracy. Jeśli odchodząca osoba była dobrym członkiem zespołu i firma dużo jej zawdzięcza, warto to pokazać. Być może nasze drogi zawodowe jeszcze się kiedyś skrzyżują i łatwiej będzie odnowić kontakt, mając pozytywne wrażenie po ostatnim spotkaniu.
Dobrą praktyką jest również zorganizowanie nawet drobnego upominku w przypadku, gdy odchodzi osoba, z którą współpracowaliśmy, a która należała np. do zespołu klienta czy kontrahenta.
Warto też rozważyć sytuację z perspektywy osoby odchodzącej. Ciężko będzie kupić prezent każdej osobie, z którą miało się kontakt w danej firmie. Więc ta idea raczej odpada. Za to dobrą alternatywą jest np. przyniesienia ciasta lub innych słodyczy.
Wspólny posiłek podczas ostatniego dnia pracy, połączony z oficjalnym pożegnaniem pracownika odchodzącego z pracy na pewno pozwolą pozostawić obu stronom dobre wrażenie z przebytej współpracy.
Prezent na odejście na emeryturę
Trochę inaczej można potraktować sytuację, w której żegnamy osobę odchodzącą na emeryturę. Przeważnie są to pracownicy zasłużeni dla zakładu, którzy zrobili w nim mniejszą lub większą karierę.
Prezent na odejście na emeryturę od pracodawcy, powinien więc w jakiś sposób stanowić próbę podziękowania za przepracowane lata, docenienia zaangażowania i dokonań osoby, która opuszcza stanowisko.
Prezent pożegnalny jest też dobrym rozwiązaniem w momencie przejścia na emeryturę przełożonego, szefa. Przez jakiś czas była to osoba wyznaczająca rytm naszego życia, podział i zakres obowiązków. Więc jeśli był to dla nas podział odpowiedni, który pozwalał się rozwinąć, zabłysnąć w branży czy zdobywać osobiste lub grupowe osiągnięcia – dobrze jest w jakiś sposób okazać wdzięczność i szacunek dla osoby i tego, co nam umożliwiła osiągnąć.
Jak wynika z artykułu – dobrze jest pożegnać się w "jakiś" sposób. A "jakiś" powinien oznaczać z klasą i odpowiednio do sytuacji. Jeśli sytuacja jest trudna, a relacje między żegnającymi się osobami nie są najlepsze, to wtedy dobrze pożegnać się bez zbędnych emocji, bez kłótni i palenia mostów.
Natomiast jeśli osoby, których ścieżki się ostatecznie rozeszły, ale miały dobre relacje, ceniły swoje towarzystwo i pracę, jaką wykonywały – dobrze zakomunikować to miłym prezentem.
Pożegnanie kolegi z pracy, koleżanki może przyjąć charakter mniej formalny, prezent z okazji emerytury może być z kolei bardziej wyszukany i ekskluzywny.