Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pożegnanie w pracy

Pożegnanie w pracy

 
Pożegnanie w pracy

Pożegnanie w pracy

 

Czasem w życiu dzieje się tak, że musimy dokonać w nim zmiany. Jedną z dziedzin, w której one zachodzą, jest kariera zawodowa. Przyczyny odejścia z pracy są bardzo różne. Zmiana dziedziny, branży, przejście do innej firmy na wyższe stanowisko, zwolnienie przez szefów czy przejście na zwolnienie lekarskie lub emeryturę - każda z nich jest inna, jednak wszystkie wymagają odpowiedniego pożegnania.

 

Takie sytuacje nierzadko stanowią wyzwanie i dla pracownika i dla pracodawcy. Szczególnie jeśli jedna ze stron nie była przygotowana na odejście drugiej. Kiedy rozstaniu towarzyszy napięta, nieprzyjemna atmosfera należy przywiązać bardzo dużą wagę do tego, by pożegnanie w pracy nie przerodziło się w awanturę i żeby nie spalić za sobą mostów.


Powodów, by nabrać dystansu i nie prowokować kłótni jest bardzo wiele. Chociażby fakt, że jeszcze kiedyś drogi zawodowe mogą się skrzyżować. Dobrze jest wtedy mieć poczucie, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby być fair – wobec innych, ale przede wszystkim wobec siebie. Pożegnanie w pracy, w niekomfortowej sytuacji, jest zatem sprawdzianem umiejętności panowania nad emocjami.

 

W środowisku pracy, w wielu sytuacjach dobrą praktyką jest przekazanie okolicznościowego prezentu na pożegnanie pracownika.

 

Jeszcze inne zachowanie może być obserwowane wtedy, gdy żegnamy współpracowników. Pożegnanie koleżanki z pracy lub kolegi odbywa się z reguły na innym poziomie. To niejako pożegnanie „towarzysza broni” i może być podstawą do zorganizowania jakiegoś spotkania, które będzie miłym podsumowaniem znajomości. Często też organizuje się imprezę pożegnalną w pracy lub po pracy.

 

Prezent na odejście z pracy

 

Bardzo popularnym i miłym pomysłem jest zorganizowanie prezentu na odejście z pracy dla osoby, która postanowiła się pożegnać z firmą. Jest bardzo wiele możliwości wręczenia takiego podarku. Czasem jest to wspólne zdjęcie, rzecz związana z nową drogą zawodową, czasem są to spersonalizowane śmieszne wierszyki zapisane na kubku lub oprawione w ramkę. Warto jest podarować jakiś drobiazg, który będzie nawiązywał do rodzaju współpracy. Jeśli odchodząca osoba była dobrym członkiem zespołu i firma dużo jej zawdzięcza, warto to pokazać. Być może nasze drogi zawodowe jeszcze się kiedyś skrzyżują i łatwiej będzie odnowić kontakt, mając pozytywne wrażenie po ostatnim spotkaniu.

 

Dobrą praktyką jest również zorganizowanie nawet drobnego upominku w przypadku, gdy odchodzi osoba, z którą współpracowaliśmy, a która należała np. do zespołu klienta czy kontrahenta.

 

Warto też rozważyć sytuację z perspektywy osoby odchodzącej. Ciężko będzie kupić prezent każdej osobie, z którą miało się kontakt w danej firmie. Więc ta idea raczej odpada. Za to dobrą alternatywą jest np. przyniesienia ciasta lub innych słodyczy.


Wspólny posiłek podczas ostatniego dnia pracy, połączony z oficjalnym pożegnaniem pracownika odchodzącego z pracy na pewno pozwolą pozostawić obu stronom dobre wrażenie z przebytej współpracy.

 

Prezent na odejście na emeryturę

 

Trochę inaczej można potraktować sytuację, w której żegnamy osobę odchodzącą na emeryturę. Przeważnie są to pracownicy zasłużeni dla zakładu, którzy zrobili w nim mniejszą lub większą karierę.

 

Prezent na odejście na emeryturę od pracodawcy, powinien więc w jakiś sposób stanowić próbę podziękowania za przepracowane lata, docenienia zaangażowania i dokonań osoby, która opuszcza stanowisko.

 

Prezent pożegnalny jest też dobrym rozwiązaniem w momencie przejścia na emeryturę przełożonego, szefa. Przez jakiś czas była to osoba wyznaczająca rytm naszego życia, podział i zakres obowiązków. Więc jeśli był to dla nas podział odpowiedni, który pozwalał się rozwinąć, zabłysnąć w branży czy zdobywać osobiste lub grupowe osiągnięcia – dobrze jest w jakiś sposób okazać wdzięczność i szacunek dla osoby i tego, co nam umożliwiła osiągnąć.

 

Jak wynika z artykułu – dobrze jest pożegnać się w "jakiś" sposób. A "jakiś" powinien oznaczać z klasą i odpowiednio do sytuacji. Jeśli sytuacja jest trudna, a relacje między żegnającymi się osobami nie są najlepsze, to wtedy dobrze pożegnać się bez zbędnych emocji, bez kłótni i palenia mostów.


Natomiast jeśli osoby, których ścieżki się ostatecznie rozeszły, ale miały dobre relacje, ceniły swoje towarzystwo i pracę, jaką wykonywały – dobrze zakomunikować to miłym prezentem.


Pożegnanie kolegi z pracy, koleżanki może przyjąć charakter mniej formalny, prezent z okazji emerytury może być z kolei bardziej wyszukany i ekskluzywny.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    8 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.