Przyczyny wypowiedzenia umowy
Przedsiębiorca może rozwiązać umowę o pracę z wielu różnych powodów. Niezależnie od tego, co spowodowało taką decyzję, przełożony musi pamiętać o przepisach, które regulują fakt wręczenia wypowiedzenia. Według artykułu 52. Kodeksu pracy jedną z przyczyn wypowiedzenia umowy może być ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez podwładnego (zwolnienie dyscyplinarne). Nie jest do końca wytłumaczone, co rozumiane jest pod tym pojęciem, dlatego warto mieć na względzie zasady biurowego savoir-vivre.
Powody zwolnienia pracownika
Pracodawca musi być świadomy, że podwładny ma prawo odwołać się do sądu i podważyć zasadność wypowiedzenia, dlatego ważne jest, aby zachować wszystkie formalne reguły.
W związku z tym, że Kodeks pracy nie mówi wprost, co może być traktowane jako ciężkie naruszenie obowiązków, przyjęto, że są to między innymi: przychodzenie do firmy w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem działania innych substancji psychoaktywnych, spożywanie alkoholu na terenie zakładu, wykonywanie bez zgody przełożonego czynności innych niż te, które są związane z naszymi zadaniami. Przełożony może zwolnić podwładnego, jeżeli jego praca nie jest efektywna, a dodatkowo dana osoba notorycznie się spóźnia. Kradzież bądź umyślne zniszczenie mienia należącego do firmy także mogą być przyczynami wypowiedzenia.
Załóżmy, że do wykonywania obowiązków podwładny potrzebuje specjalnych uprawnień. W przypadku ich utraty przełożony ma prawo do podjęcia decyzji o rozwiązaniu umowy.
Powodów zwolnienia zatrudnionych osób jest bardzo dużo. Kolejnym z nich może być kompletny brak komunikacji między członkiem grupy a resztą podwładnych oraz brak zaufania do danej osoby.
Do rozwiązania umowy może także dojść z przyczyn niezależnych od zatrudnionego. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku zamknięcia całego zakładu bądź likwidacji stanowiska. Pracodawca musi być jednak świadomy, że w przypadku pozornej likwidacji, zwolniona osoba ma prawo skierować sprawę do sądu.
Uzasadnienie zwolnienia pracownika
Przyczyny, uzasadniające wypowiedzenie, należy podać w przypadku umów na czas nieokreślony. Przy kontraktach terminowych przedsiębiorca jest zwolniony z tego obowiązku. W przypadku umowy o pracę przełożony ma obowiązek wręczyć podwładnemu pisemne wypowiedzenie, które musi mieć podane uzasadnienie decyzji. Jego brak może świadczyć o niedopatrzeniu formalnych zasad zwalniania zatrudnionych osób.
Zwolnienie bez podania przyczyny
Umowa o pracę posiada najsilniejszą gwarancję zatrudnienia. Inaczej jest w przypadku umów cywilno-prawnych, czyli umowy-zlecenie lub umowy o dzieło. W tym wypadku, jeżeli któraś ze stron zdecydowała się na zakończenie współpracy, nie jest także konieczne podawanie przyczyny. Jeżeli natomiast umowa zawierała klauzulę o konieczności podania powodów takiej decyzji, to zarówno przełożony, jak i podwładny są do tego zobowiązani.