Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Potwierdzenie wypłaty wynagrodzenia

Potwierdzenie wypłaty wynagrodzenia

 
Potwierdzenie wypłaty wynagrodzenia

Pokwitowanie odbioru wynagrodzenia


Przepisy, które regulują metodę wypłacania pensji, zmieniły się wraz z dniem 1 stycznia 2019. Oznacza to, że jeszcze nie tak dawno, według przepisów, metoda gotówkowa była nadrzędną metodą wypłacania wynagrodzenia. W praktyce jednak w większości przypadków wynagrodzenie jest przelewane na konto pracownika, które podaje się w momencie podpisywania umowy o pracę. Jest to ułatwienie nie tylko dla pracujących w danym miejscu, ale przede wszystkim dla księgowości. W związku ze zmianami prawnymi wypłacanie wynagrodzenia do rąk własnych będzie następowało tylko na pisemny wniosek pracownika. Traktuje o tym artykuł 86. paragraf 3. Kodeksu Pracy. Pracownicy o tej zmianie powinni być poinformowani do 22 stycznia 2019.

 

Potwierdzenie wypłaty wynagrodzenia – kiedy jest potrzebne


Prawo do pensji ma każdy pracownik, natomiast wypłata wynagrodzenia jest podstawowym obowiązkiem wszystkich przedsiębiorców. Płaca powinna być wydawana regularnie bez żadnych opóźnień, niezależnie od tego, czy jest to zasada realizowana w formie gotówkowej, czy bezgotówkowej. W niektórych przypadkach pracodawca może wymagać podpisania specjalnego potwierdzenia wypłaty wynagrodzenia. Najczęściej jest to stosowane przy wypłacie pensji w formie gotówki. Przy obecnych zmianach nie będzie to już takie koniecznie. Warto tutaj jednak podkreślić, że według Kodeksu Pracy, pracownik nie miał obowiązku podpisywania kwitu wypłaty wynagrodzenia.

 

Oświadczenie o otrzymaniu wynagrodzenia

 

Pracodawcy natomiast wolą mieć takie oświadczenie. Jest to bowiem pewnego rodzaju zabezpieczenie dla przedsiębiorców. Może bowiem dojść do sytuacji, w której nieuczciwy pracownik odebrał wynagrodzenie w gotówce, a mimo to twierdzi, że pracodawca oszukał go i nie wypłacił mu pensji. Pracownicy mogli nawet ubiegać się o wypłatę należytej według nich pensji przed sądem. Pracodawca musiał wtedy udowodnić, że jest niewinny, a oskarżenia ze strony podwładnych są bezpodstawne. Takie pokwitowanie może być zatem dowodem, który pomoże dotrzeć do prawdy, jeżeli pracownicy bezpodstawnie będą się domagali po raz drugi tego samego wynagrodzenia.

Pracodawca może natomiast zaznaczyć w wewnętrznym regulaminie firmy konieczność podpisywania takiego oświadczenia o otrzymaniu wynagrodzenia, dzięki czemu będzie miał tak zwaną podkładkę w razie nieprzewidzianych sytuacji.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!