Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Potrącenia z wynagrodzenia - rodzaje, kolejność, potrącenia ustawowe i dobrowolne

Potrącenia z wynagrodzenia - rodzaje, kolejność, potrącenia ustawowe i dobrowolne

 
Potrącenia z wynagrodzenia - rodzaje, kolejność, potrącenia ustawowe i dobrowolne

Czym jest potrącenie z wynagrodzenia, kiedy pracodawca może dokonać potrąceń z wynagrodzenia i w jakiej wysokości? Jaka jest kolejność potrąceń z wynagrodzenia?

 

Potrącenia z wynagrodzenia – rodzaje


W niektórych szczególnych sytuacjach, pracodawca jest uprawniony do dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika, czyli przekazywania części wynagrodzenia do podmiotu, któremu pracownik jest winien pieniądze. Dzięki tej czynności można zaspokoić potrzeby wierzyciela pracownika.


Potrącanie należności z wynagrodzenia może odbywać się bez zgody pracownika:


    • potrącenia alimentacyjne,
    • potracenia komornicze,
    • potrącenie zaliczki z wynagrodzenia,
    • kary pieniężne wynikające z odpowiedzialności porządkowej (art. 108 KP).


Są to tak zwane obowiązkowe potrącenia z wynagrodzenia.


Dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia może też nastąpić za wyraźną (pisemną) zgodą pracownika w następujących przypadkach:


    • pożyczki, które pracownik otrzymał z kasy zapomogowo-pożyczkowej bądź funduszu świadczeń socjalnych,
    • kredyty bankowe,
    • składki związkowe,
    • składki na dobrowolne grupowe ubezpieczenie pracownicze.


Są to tak zwane fakultatywne potrącenia z wynagrodzenia. Na każde z nich z osobna, pracownik musi wyrazić zgodę na piśmie.
Potrącenia z wynagrodzenia wykonywane są zarówno z miesięcznego wynagrodzenia pracownika, jak i z innych świadczeń pracowniczych (np. nagroda jubileuszowa, „trzynastka”, świadczenia urlopowe).

 

Ile można zająć z wynagrodzenia?


To, ile potrącić z wynagrodzenia zależy od typu zobowiązania oraz wysokości zarobków pracownika. I tak:


    • zajęcia alimentacyjne nie mogą przekraczać 3/5 wynagrodzenia,
    • zajęcia komornicze (należności inne niż świadczenia alimentacyjne) oraz zaliczki udzielane pracownikowi – nie mogą przekraczać połowy (1/2) wynagrodzenia,
    • potrącenia za kary porządkowe opisane są w art. 108 KP. Kary porządkowe łącznie nie mogą przekraczać w miesiącu 1/10 wynagrodzenia (po dokonaniu pozostałych potrąceń w przypadku ich zbiegu).


Nie znaczy to jednak, że w każdej sytuacji, pracownikowi zabrane zostanie 3/5 wynagrodzenia. Prawo pracy gwarantuje bowiem ochronę wynagrodzenia i ustala kwotę wolną, która nie podlega zajęciom.
Służy ona temu, by pracownik mógł otrzymać, mimo ciążących na nim zobowiązań, wynagrodzenie za swoją pracę i tym samym po pierwsze mógł żyć, a po drugie miał motywację do pracy.
Kwota wolna to ochrona pracownika. Nie jest możliwe bowiem (w większości przypadków) potrącenie w wysokości, która naruszałaby kwotę wolną od potrąceń. W praktyce zatem, jeśli wynagrodzeniem pracownika jest najniższa krajowa, potrącenia komornicze (inne niż alimentacyjne) nie będą miały miejsca.


Wysokość kwoty wolnej od potrąceń zależy od:


    • poziomu ustawowego minimum płacowego,
    • wymiaru czasu pracy pracownika,
    • zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu, jakie stosuje pracownik,
    • kwoty zmniejszającej miesięczne zaliczki na podatek (PIT-2).


W zależności od rodzaju potrącenia, kwota wolna może stanowić od 75% do 100% wynagrodzenia minimalnego:


    • 100% wynagrodzenia minimalnego przy potrącaniu należności innych niż alimentacyjne,
    • 75% wynagrodzenia minimalnego przy potrącaniu zaliczek,
    • 90% wynagrodzenia minimalnego przy potrącaniu kar pieniężnych.


Konkretne wartości kwoty wolnej wylicza się każdego roku z osobna, w związku z corocznym wzrostem wynagrodzenia minimalnego. W wyliczaniu tego, ile pensji zostanie pracownikowi po potrąceniach obowiązkowych, może pomóc kalkulator potrąceń komorniczych.

 

Nagroda a zajęcie komornicze


Warto pamiętać, że zajęciu komorniczemu podlega nie tylko wynagrodzenie, ale również inne świadczenia otrzymywane w pracy. W zależności od typu świadczenia, może ono podlegać ochronie (jak wynagrodzenie) bądź nie. I tak np. potrącenia komornicze z dodatkowego wynagrodzenia rocznego czy świadczeń urlopowych („wczasy pod gruszą”) nie podlegają ochronie, ale świadczenia z odprawy emerytalnej, ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, czy dyżuru pracowniczego już tak.

 

Potrącenia alimentacyjne a kwota wolna od potrąceń


Alimenty - ile można potrącić z wynagrodzenia? Zajęcie wynagrodzenia za pracę z tytułu egzekucji świadczeń alimentacyjnych nie podlega ochronie kwoty wolnej od zajęć. Oznacza to, że komornik może zająć do 60% wynagrodzenia, również wtedy, kiedy pracownik zarabia najniższą krajową.

 

Dobrowolne potrącenia z wynagrodzenia


Są to te wszystkie potrącenia, których zakład pracy dokonuje za wyraźnym przyzwoleniem pracownika (a podstawie jego pisemnej zgody). Zgoda pracownika na potrącenie może dotyczyć np. raty pożyczki z zakładowego funduszu mieszkaniowego, składki na grupowe ubezpieczenie na życie itp.

W przypadku potrąceń dobrowolnych, potrącenia z pensji mogą być dokonywane tylko wtedy, jeśli pracownikowi po potrąceniu zostanie odpowiednia kwota wolna:


    • 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy,
    • 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę przy potrącaniu innych należności.

 

Kolejność potrąceń z wynagrodzenia za pracę


Jeśli pracownik jest w sytuacji, w której z jego wynagrodzenia musi być potrącone kilka należności (np. zbieg potrąceń alimentacyjnych i niealimentacyjnych), to pracodawca musi dokonać obowiązkowych potrąceń w odpowiedniej kolejności:


    1. alimenty,
    2. należności na mocy tytułów wykonawczych inne niż świadczenia alimentacyjne,
    3. zaliczki,
    4. kary porządkowe.

Kolejność potrąceń komorniczych określa art. 87 § 2 Kodeksu Pracy. Potrącenia dobrowolne wykonywane są po potrąceniach obowiązkowych.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.