Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pośrednictwo pracy – podstawowe informacje

Pośrednictwo pracy – podstawowe informacje

 
Pośrednictwo pracy – podstawowe informacje

Pośrednictwo pracy - co to jest


Stopa bezrobocia w Polsce spada, jednak dalej możemy zauważyć sporą liczbę osób, które nadal szukają pracy. Obecnie coraz więcej ludzi zwraca się o pomoc do instytucji, których głównym zadaniem jest pośrednictwo między pracodawcami a kandydatami na różnorodne stanowiska.

Takimi instytucjami są przede wszystkim powiatowe oraz wojewódzkie urzędy pracy. Osoby szukające zatrudnienia mogą skorzystać z usług urzędów pracy nie tylko poprzez oferty pracy. Praktycznie każda instytucja tego typu prowadzi specjalne warsztaty i programy, które mają na celu aktywizację osób długotrwale bezrobotnych. W określonych przypadkach można się także ubiegać o finansowe dodatki aktywizacyjne. Na stronach urzędów pracy powinna znajdować się także informacja o mających się odbyć targach pracy.  

Pośrednictwa pracy przede wszystkim zamieszczają oferty pracy, a także pomagają pracodawcom znaleźć odpowiedniego kandydata i kierują go na rozmowę rekrutacyjną.

 

Pośrednik pracy


Oprócz państwowych instytucji możemy się także zgłosić do prywatnych firm, których zakres usług jest podobny do powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy. W takich przypadkach poleca się zrobić obszerny wywiad, np. w Internecie lub wśród znajomych, którzy pomogą nam odpowiedzieć na pytanie, jaka agencja pracy jest najlepsza. Takie niepubliczne jednostki często też prowadzą działalność z zakresu doradztwa personalnego oraz określenia profilu pracownika w celu dobrania najlepszej oferty pracy. Wykwalifikowany personel powinien też pomóc osobom, które podjęły decyzję o przekwalifikowaniu się.  

Jeżeli korzystamy z usług danej agencji pracy warto pamiętać, że nie może ona pobierać od nas żadnych opłat za znalezienie pracy (w przypadku polskiego pośrednika pracy). Niedozwolone jest także rozprowadzanie przez nią materiałów szkoleniowych, za które pobierana jest opłata finansowa. W przypadku dobrych agencji pracy nie ma także ograniczeń co do składanych przez kandydata aplikacji. Biuro pośrednictwa pracy nie może oferować nam wynagrodzenia niższego, niż minimalna krajowa pensja. Jednostki, zajmujące się pośrednictwem pracy nie mogą także wstrzymywać wynagrodzenia w przypadku, jeżeli nie otrzymało zapłaty od firmy, dla której pracowaliśmy.

Podstawowym obowiązkiem agencji pracy jest regularna wypłata wynagrodzenia. Pracownicy pośrednictwa pracy muszą także informować swoich klientów o ogólnych zasadach BHP oraz możliwych zagrożeniach w przypadku danego stanowiska oraz o okresie wypowiedzenia, jaki nam przysługuje.

 

Agencja pośrednictwa pracy za granicą


Coraz więcej Polaków decyduje się na emigrację w celach zarobkowych. Także w tym przypadku można skorzystać ze specjalnych agencji, które skupiają się na zagranicznych ofertach pracy. Także te niepubliczne agencje powinny być wpisane do wyżej wspomnianego wykazu agencji pracy tymczasowej. Jeżeli w ofercie, którą znaleźliśmy, nie ma pełnej informacji, to warto sprawdzić, czy np. w Internecie nie ma opinii, które mogą nam pomóc w zweryfikowaniu danego ogłoszenia. W przypadku współpracy z zagranicznymi firmami mamy także prawo sprawdzić, czy dana agencja pracy ma podpisaną umowę z danym pracodawcą. Takie niepubliczne jednostki mogą pobierać od nas opłaty za pośrednictwo, warto jednak zobaczyć, czy inne agencje mają cennik na podobnym poziomie.


W przypadku pracy za granicą częstą praktyką jest także pomoc w znalezieniu odpowiedniego lokum. Jeżeli agencja pracy żąda od nas takiej zapłaty awansem, to może okazać się, że dana firma nie działa w sposób uczciwy. Zazwyczaj za mieszkanie płaci się już po przeprowadzce.

 

Pośrednictwo pracy - przepisy


Jeżeli chcemy skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy, to warto sprawdzić, czy dana organizacja jest wpisana do rejestru agencji zatrudnienia. W myśl ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wszystkie tego typu jednostki muszą być wpisane do takiego rejestru, co wiąże się z przyznaniem im odpowiedniego certyfikatu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Warto tutaj skorzystać ze specjalnej strony http://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz, na której znajdziemy wykaz certyfikowanych agencji pośrednictwa pracy.

 

Pośrednictwo pracy - jak założyć

 

Jeżeli ktoś chce założyć agencję pośrednictwa pracy, to musi spełnić pewne wymagania, które określa Ustawa z 2 lipca 2014 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Przede wszystkim należy ją wpisać do wyżej wymienionego rejestru. Trzeba także wybrać formę działalności gospodarczej. Najczęściej wybieraną opcją jest jednoosobowa działalność gospodarczą.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu opieki seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Konsultant ds. Sprzedaży Produktów Finansowych

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians      za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   6 400 - 14 000 zł brutto/mies.
    3 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! Szukamy osoby z ambicją, która chce rozwijać się w finansach, ma pozytywne podejście i lubi zdobywać nowych klientów. Co będziesz robić: Obsługiwać klientów w Polsce, Opowiadać o plusach współpracy z nami, Dbac o dobre relacje z klientami i...
  • Manager w Dziale Spedycji Morskiej / Kolejowej / Lotniczej

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Realizacja planów sprzedażowych oraz strategii produktowej; Ustalanie i bieżące zarządzanie budżetem oddziału; Rozwijanie i negocjowanie warunków współpracy z klientami; Nadzorowanie procesu realizacji sprzedaży; Efektywne zarządzanie zespołem podległych...
  • Kierownik Warsztatu

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Koordynowanie i nadzorowanie pracy serwisu pojazdów ciężarowych; Dbałość o dobry stan techniczny pojazdów floty firmy (ponad 250 samochodów ciężarowych oraz ciągników siodłowych ) Odpowiedzialność za jakościową i terminową realizację wykonywanych...
  • Pracownik Magazynu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zadania: Odbieranie, sprawdzanie, sortowanie i układanie produktów na półkach, Pobieranie produktów z półek, pakowanie i nadawanie zamówień. Wymagania: Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego lub angielskiego,, Gotowość do przeprowadzki do Niemiec, Dobra kondycja fizyczna.

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.