Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Porzucenie pracy – konsekwencje, świadectwo pracy, okres wypowiedzenia

Porzucenie pracy – konsekwencje, świadectwo pracy, okres wypowiedzenia

 
Porzucenie pracy – konsekwencje, świadectwo pracy, okres wypowiedzenia

Nagłe, stałe i nieuzasadnione zaprzestanie wykonywania obowiązków służbowych, czyli porzucenie pracy. W świetle prawa pracy może zostać zaklasyfikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Co grozi w przypadku porzucenia pracy przez pracownika i czy możliwe jest uniknięcie w takiej sytuacji zwolnienia dyscyplinarnego? 

 

Spis treści

Czy można porzucić pracę z dnia na dzień? 

 

Podstawowym dokumentem regulującym stosunki między pracodawcą a pracownikiem jest umowa o pracę. To w niej powinny zostać zapisane wszelkie prawa i obowiązki obu stron oraz kwestie dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę, oczywiście w granicach prawa pracy. Celem zakończenia współpracy umowa ta musi zostać rozwiązana. Niekiedy zdarza się jednak, że pracownik decyduje się na porzucenie pracy. Co to oznacza w świetle prawa? Czy osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę może porzucić pracę i w ten sposób zakończyć stosunek pracy? Nie do końca. 

 

Do 2 czerwca 1996 roku obowiązywał przepis, zgodnie z którym porzucenie pracy przez pracownika było jednoznaczne z wygaśnięciem umowy o pracę i skutkowało jej rozwiązaniem przez zakład pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Przepisy jednak uległy zmianie, a w ich świetle porzucenie pracy nie jest już równoznaczne z natychmiastowym ustaniem stosunku pracy. 

 

Pamiętaj! 

 

W świetle obowiązujących przepisów porzucenie pracy przez pracownika oznacza stałe i nieuzasadnione zaprzestanie wykonywania przez niego obowiązków służbowych. 

 

To, co jednak najważniejsze – zaprzestanie wykonywania obowiązków rozumiane jako porzucenie pracy nie oznacza natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę. Celem oficjalnego rozwiązania umowy pracodawca nadal jest zobowiązany do formalnego zakończenia stosunków zawartych w umowie. 

 

Czym jest porzucenie pracy: rodzaje

 

Pracownikowi, który dostał ofertę lepiej płatnej czy bardziej perspektywicznej pracy zależy na tym, by jak najszybciej zmienić zatrudnienie. Sytuacja komplikuje się w momencie, gdy w dotychczasowym miejscu pracy obowiązuje go okres wypowiedzenia, a nowa posada nie może czekać. Wówczas chce on zakończyć dotychczasowy stosunek pracy bez okresu wypowiedzenia i najlepiej, by odbyło się to za porozumieniem stron. To często zależy jednak od dobrej woli pracodawcy. Ten nie zawsze może pozwolić sobie na to, by z dnia na dzień stracić pracownika. W przypadku, gdy dotychczasowy pracodawca odmawia rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracownik może oświadczyć, że więcej nie ma zamiaru stawić się w pracy w związku z porzuceniem pracy. Warto jednak wiedzieć, że w takiej sytuacji pracodawcy może należeć się odszkodowanie.

 

Na podstawie art. 61 Kodeksu pracy: 

 

Odszkodowanie dla pracodawcy, w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia, przysługuje w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.

 

Z drugim rodzajem porzucenia pracy mamy do czynienia w momencie, gdy pracownik po prostu bez słowa wyjaśnienie nie przychodzi do pracy. Wówczas pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. 

 

Konsekwencje porzucenia pracy przez pracownika

 

Odejście z pracy z dnia na dzień w praktyce jest oczywiście możliwe. Pozostaje tylko pytanie: czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie oraz czy ktoś faktycznie został ukarany za porzucenie pracy? Jakie mogą być konsekwencje za porzucenie pracy i czy warto decydować się na taki krok? Nieuzasadniona nieobecność w pracy i zaprzestanie wykonywania obowiązków służbowych jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych wynikających z prawa pracy, wobec czego nie warto oczekiwać, że unikniemy konsekwencji takiego postępowania. 

 

Pracownikowi, który porzuci pracę grozić może: 

 

  • utrata części wynagrodzenia

 

Nieusprawiedliwiona absencja w pracy to podstawowa przesłanka do braku wynagrodzenia za dni, w których nie wykonywaliśmy obowiązków służbowych. 

 

  • wypłata odszkodowania dla pracodawcy

 

Pracodawca ma prawo żądać zapłaty odszkodowania za poniesione straty lub zrekompensowania utraconych korzyści. W sytuacji, gdy w trakcie postępowania sądowego zostanie udowodniona wina pracownika, to po jego stronie będzie leżało również uregulowanie kosztów sądowych. 

 

  • brak prawa do zasiłku dla bezrobotnych

 

Porzucenie pracy i zerwanie stosunków pracy z winy pracownika skutkuje utratą prawa zasiłku dla bezrobotnych. Dlatego też w sytuacji, gdy nie mamy zagwarantowanej nowe pracy, porzucenie dotychczasowej posady może być bardzo ryzykowne. 

 

  • zwolnienie dyscyplinarne 

 

Nieusprawiedliwione porzucenie pracy przez pracownika to jedna z głównych przesłanek pozwalających pracodawcy na zwolnienie dyscyplinarne. Zapis o dyscyplinarne trafi do świadectwa pracy, wobec czego wiedzę o zdarzeniu będzie miał każdy przyszły i ewentualny pracodawca. 

 

  • trudności ze znalezieniem nowego miejsca pracy

 

Negatywne opinie o pracowniku mogą ciągnąć się za nim przez całe życie. Nagłe i nieuzasadnione odejście z pracy może okazać się sporą przeszkodą w znalezieniu nowego zatrudnienia. Pracodawcy rzadko podejmą ryzyko podjęcia współpracy z osobą, która jest gotowa do odejścia z firmy z dnia na dzień.

 

Pamiętaj! 

 

Pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika po upływie 1 miesiąca od uzyskania wiadomości o okolicznościach uzasadniających jej rozwiązanie. 

 

Odejście z pracy a obowiązki pracodawcy 

 

Wiemy już, że w świetle obowiązujących przepisów, porzucenie pracy przez pracownika nie jest jednoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę. Wobec tego stosunek pracy łączący pracownika z pracodawcą trwa nadal. Celem jego zakończenia, to pracodawca musi podjąć odpowiednie kroki. Do formalnego rozwiązania umowy o pracę konieczne jest dostarczenie pracownikowi wypowiedzenia oraz świadectwa pracy, a także wykreślenie go z ubezpieczeń społecznych. Dokumenty należy przesłać pracownikowi listem poleconym, za potwierdzeniem odbioru. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że nawet jeśli pracownik nie odbierze pisma z poczty, uznaje się, że zostało ono skutecznie doręczone po jego powtórnym awizowaniu. W praktyce oznacza to, że stosunek pracy rozwiązuje się w 7. dniu od momentu wystawienia drugiego awiza. Dlaczego? W takiej sytuacji pracownik miał realną możliwość zapoznania się z treścią dokumentu.

 

Wyjaśnieniem jest także wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 października 2005 roku: 

 

Dwukrotne awizowanie przesyłki poleconej zawierającej oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy stwarza domniemanie faktyczne możliwości zapoznania się przez pracownika z jego treścią, co oznacza przerzucenie na niego ciężaru dowodu braku możliwości zapoznania się z treścią oświadczenia pracodawcy.

 

Czytaj takżeStalking w pracy – definicja, jak reagować

 

Porzucenie pracy a wynagrodzenie

 

Według przepisów Kodeksu pracy każdemu pracownikowi należy się wynagrodzenie za wykonaną pracę. Przepisy te nie ulegają wygaśnięciu także wtedy, gdy pracownik porzuci pracę. W świetle prawa należy mu się zapłata za wszystkie dni, w których wypełniał on obowiązki służbowe. Traci on jednak prawo do wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy, czyli otrzymuje część pensji za przepracowane dni. 

 

Porzucenie pracy a urlop

 

Konsekwencje porzucenia pracy mogą być bardzo dotkliwe dla pracownika. Nie oznacza to jednak, że traci on wszystkie należne mu prawa. Zgodnie z Kodeksem pracy nawet pracownikowi, który zdecyduje się na porzucenie pracy, przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. 

 

Porzucenie pracy w świadectwie pracy

 

Wystawienie świadectwa pracy to podstawowy obowiązek każdego pracodawcy. Nawet w sytuacji, gdy pracownik dopuszcza się opuszczenia miejsca pracy i przestaje wypełniać obowiązki służbowe, pracodawca jest zobowiązany do wystawienia mu świadectwa pracy. Tak jak w przypadku klasycznego rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Co jednak ważne – w przypadku porzucenia stanowiska w świadectwie pracy znajdzie się informacja o zwolnieniu z winy pracownika. 

 

Porzucenie pracy a okres wypowiedzenia

 

Stosunek pracy można rozwiązać na trzy różne sposoby:

 

  • rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia,
  • rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia
  • rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron.

 

W praktyce może jednak się zdarzyć, że choć pracownik zdecyduje się na rozwiązanie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia, ten okaże się zbyt długi. Załóżmy więc, że wakat w nowej firmie nie może na nas zaczekać, a wówczas zatrudniony decyduje się na porzucenie pracy na wypowiedzeniu. Co w takiej sytuacji? 

 

Należy pamiętać, że porzucenie pracy na wypowiedzeniu traktowane jest dokładnie tak samo, jak każde inne porzucenie pracy. Okres wypowiedzenia nie ma znaczenia, pracownikowi grożą wszystkie związane konsekwencje związane z trybem porzucenia pracy. Jedynym rozsądnym wyjściem w przypadku chęci wcześniejszego odejścia wydaje się więc wypracowanie z dotychczasowym pracodawcą porozumienia.

 

Czytaj takżeCofnięcie wypowiedzenia – przez kogo, zasady, wzór

 

Porzucenie pracy – czy zawsze skutkuje dyscyplinarką?

 

 Zwolnienie dyscyplinarne jest jedną z form rozwiązania stosunku pracy w przypadku ciężkiego naruszenia przez pracownika obowiązków służbowych. Jednym z takich naruszeń może być właśnie porzucenie pracy przez pracownika. Może się więc wydawać, że pracodawca ma otwartą drogę do wręczenia pracownikowi tzw. dyscyplinarki. W takiej sytuacji warto jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ tryb dyscyplinarny dopuszczalny jest jedynie w ściśle określonych przypadkach. Przede wszystkim pracodawca powinien upewnić się, że nieobecność pracownika jest rzeczywistym porzuceniem pracy, a nie nieobecnością spowodowaną różnego rodzaju sytuacjami życiowymi. 

 

Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli mamy do czynienia ze świadomym porzuceniem pracy przez pracownika, jego pracodawca wcale nie jest zobligowany do zwolnienia dyscyplinarnego. Niekiedy możliwe jest dojście do porozumienia przez obie strony i wypracowanie takiego modelu zakończenia pracy, by obie strony umowy były zadowolone. 

 

Porzucenie pracy – jak go uniknąć? 

 

Pracownik, który chce uniknąć wszelkich konsekwencji związanych z nagłym i nieuzasadnionym zaprzestaniem wykonywania obowiązków służbowych, powinien podjąć z pracodawcą próbę dojścia do porozumienia. Pamiętajmy, że jednym z najbardziej pożądanych sposobów zakończenia stosunku pracy jest właśnie rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. W sytuacji, gdy znajdziemy nowe miejsce pracy, dające ogromne możliwości rozwoju kariery i świetne zarobki, ale doskonale wiemy, że nowy pracodawca wymaga, abyśmy rozpoczęli pracę od zaraz, spróbujmy więc dojść do porozumienia z przełożonym i zakończyć współpracę w komfortowy dla obu stron sposób. W końcu pracownikowi zależy na tym, by w jego świadectwie pracy nie znalazł się zapis mówiący o dyscyplinarnym zwolnieniu, a samemu pracodawcy zależy na ciągłości zatrudnienia na danym stanowisku.

 

Przed rozmową z dotychczasowym pracodawcą warto przygotować kilka kompromisowych propozycji, dzięki którym firma będzie mogła zabezpieczyć swój interes (np. mieć gwarancję zakończenia projektu, jakim zajmuje się odchodzący pracownik). Podczas rozmowy pamiętajmy o trzymaniu emocji na wodzy i skupmy się na znalezieniu rozwiązania, czyli na konkretach, a nie ewentualnych pretensjach czy oskarżeniach. Zakończenie współpracy bez okresu wypowiedzenia uchroni pracownika od wszystkich konsekwencji porzucenia pracy. 

 

Czytaj także: Pracodawcy chcą kresu pracy zdalnej? RTO, czyli powrót do biur: czy warto, wyzwania i perspektywy

 

Porzucenie pracy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Porzucenie pracy – jakie ma skutki?

 

Porzucenie przez pracownika pracy oznacza nagłe, stałe i nieuzasadnione zaprzestanie wypełniania obowiązków służbowych. Takie zostawienie pracy może mieć szereg konsekwencji. Pracownikowi grozi przede wszystkim dyscyplinarne zwolnienie z pracy, utrata części wynagrodzenia oraz prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Co więcej, pracodawca może ubiegać się o odszkodowanie za poniesione przez niego straty. 

 

  • Jak pracodawcy patrzą na porzucenie pracy?

 

Porzucenie pracy, którego efektem może być dyscyplinarne zwolnienie, z pewnością nie jest podstawą do wystawienia pracownikowi pozytywnej opinii. Pracownik, który samowolnie uchyla się od obowiązków służbowych, może być postrzegany jako nielojalny, nie warty zaufania, a przede wszystkim bardzo nieodpowiedzialny. Osobie, której porzuca pracę z dnia na dzień, może być trudno znaleźć kolejne miejsce zatrudnienia.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Stargard    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat
    5 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Inspektor kontroli jakości ds. malarskich

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Analiza dokumentacji konstrukcyjnej, technologicznej oraz wymagań Armatora; Bieżące zgłaszanie zaistniałych rozbieżności; Współpraca z Armatorami i Towarzystwami klasyfikacyjnymi w zakresie odbiorów i oceny jakości oraz wykonywanych badań; Dokonywanie oceny...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?