Kiedy w jedną sprawę zaangażowane są trzy podmioty (np. trzy firmy, organizacje, osoby) i wszystkie dojdą razem do porozumienia, to mamy do czynienia z porozumieniem trójstronnym. Najczęściej zawierane jest porozumienie trójstronne między firmami. Z pojęciem tym często spotkamy się również w polityce. Bywa, że porozumienie trójstronne dotyczy też sytuacji pracy (dwie firmy + jeden pracownik).
Porozumienie trójstronne – czym jest
Jest to taki rodzaj kompromisu, który ustalają między sobą trzy strony. Aby doszło do jego zawarcia, zabezpieczone muszą być roszczenia i interesy wszystkich trzech stron i każda z nich musi wyrazić na takie porozumienie zgodę. Niezbędna jest jednomyślność.
W praktyce najczęściej spotykane jest porozumienie trójstronne kompensaty. Jest to jeden ze sposobów rozwiązywania zatorów płatniczych, który polega na tym, że firma A, która ma spłacić należności firmie B, która z kolei jest dłużnikiem firmy C, zamiast przekazywać pieniądze firmie B, od razu przekazuje je na konto w firmy C, informując ją, że działa z polecenia firmy B. Takie trójstronne porozumienie kompensacyjne pozwala za pomocą jednej wpłaty zaspokoić roszczenia dwóch zobowiązań.
Porozumienie kompensacyjne trójstronne może prowadzić do częściowego bądź całkowitego umorzenia wierzytelności.
Porozumienie trójstronne z pracownikiem
Z porozumieniem trójstronnym w kontekście pracy mamy do czynienia najczęściej:
• w sytuacji przeniesienia pracownika z jednej firmy do drugiej (wypożyczenie pracownika),
• w sytuacji przenoszenia urlopu wypoczynkowego pracownika z jednej firmy do drugiej.
Porozumienie trójstronne w sprawie przejęcia pracownika
Kiedy zakład pracy zostaje przejęty przez inne przedsiębiorstwo, może dojść do sytuacji, w której nowa firma chce pozostawić na stanowiskach zatrudnione już osoby. Taki transfer pracowników można rozwiązać na poniższe sposoby:
- przejęcie zakładu pracy wraz z pracownikami (art. 23. K.p.),
- pracownik zostaje zwolniony z macierzystej firmy i zatrudniony w nowej,
- obie firmy i pracownik zawierają umowę trójstronną o przejęciu pracownika.
Porozumienie trójstronne jest wygodne, bo redukuje ilość pracy papierkowej i pozwala na dowolne ustalenie nowych warunków pracy. Należy jednak pamiętać, że nie wynika ono wprost z Kodeksu pracy, choć może być interpretowane jako porozumienie zbiorowe (art. 9 par.1 K.p.).
Porozumienie trójstronne w sprawie wypożyczenia pracownika
Kodeks pracy w art. 174. par.1. dopuszcza udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Aby wypożyczyć swoich pracowników, firma musi uzyskać ich zgodę. Najprościej podpisać w tym zakresie porozumienie trójstronne między pracownikiem a obiema firmami i określić w nim takie parametry jak czas wypożyczenia charakter pracy, wynagrodzenie.
Porozumienie trójstronne w sprawie urlopu
W sytuacji, w której pracownik przechodzi z jednej firmy do drugiej i nie będzie wykorzystywał dostępnego mu urlopu wypoczynkowego w starej firmie, można zawrzeć porozumienie trójstronne. Urlop w takim przypadku przechodzi w całości na nowe miejsce pracy. Uzyskane w poprzednim miejscu pracy dni wolne, na mocy takiego porozumienia, pracownik będzie mógł wykorzystać w nowej firmie.
Aby to było możliwe, potrzebna jest wyraźna zgoda obu pracodawców i pracownika i podpisanie stosownej umowy. Warto pamiętać, że takie działanie jak umowa trójstronna w sprawie urlopu nie ma umocowania w Kodeksie Pracy, a jedynie w orzecznictwie. Oznacza to, że w razie kontroli PIP, urzędnik może uznać, że prawo pracy zostało złamane.
Porozumienie trójstronne – wzór
Każde porozumienie między trzema stronami, aby było ważne, powinno być pisemne. Dzięki temu unikniemy niejasności związanych z niedokładnym zrozumieniem zasad porozumienia.
Porozumienie trójstronne w sprawie przejęcia pracownika – wzór
Z uwagi na to, że porozumienie trójstronne w sprawie przejęcia pracownika nie wynika bezpośrednio z Kodeksu pracy, nie istnieje jeden prawidłowy wzór takiego porozumienia. W każdym przypadku może ono być kształtowane inaczej i posiadać inne dane. Trzeba pamiętać jedynie o tym, by zawsze zawierało określenie oraz podpisy wszystkich zainteresowanych stron.
Porozumienie trójstronne kompensata – wzór
Taka umowa trójstronna powinna zawierać dane dotyczące wszystkich firm, które biorą udział w porozumieniu, kwoty należności oraz warunki ich zaspokojenia. Konieczne jest uzyskanie podpisów wszystkich trzech stron, inaczej porozumienie nie będzie ważne.