Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Popyt na pracę w II kwartale 2023 roku

Popyt na pracę w II kwartale 2023 roku

 
Popyt na pracę w II kwartale 2023 roku

Sytuacja na rynku pracy analizowana jest przez Główny Urząd Statystyczny między innymi z perspektywy udziału wolnych miejsc pracy w ogólnej liczbie stanowisk funkcjonujących w danym regionie i w konkretnej dziedzinie gospodarczej (sekcji PKD). Iloma wakatami dysponowały podmioty gospodarki narodowej w drugim kwartale roku 2023? Ile wyniósł wskaźnik wolnych miejsc pracy? Sprawdź, jak kształtował się popyt na pracę w Polsce w II kwartale 2023 roku.

 

Spis treści

Ile było wolnych miejsc pracy w II kwartale 2023 roku?

 

II kwartał 2023 przyniósł spadek liczby wolnych miejsc pracy – według danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny (portal sprawozdawczy) było to 113,2 tys. wolnych miejsc pracy, czyli blisko 1,5% mniej niż w poprzednim kwartale.

 

Ze statystyk wynika, że największy spadek odnotowano dla sekcji PKD Działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Wolne miejsca pracy oferowało 5,8% z ogółu podmiotów gospodarki narodowej (626,1 tys.). To o 3,6% mniej (1,7 tys.) niż stan na 31 marca 2023 roku i aż 9,6% mniej (36,1 tys.) w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku.

 

Zapotrzebowanie na zawody na rynku pracy w 2023 roku nie uległo szczególnym zmianom w porównaniu do minionego roku, a średnio co 5 wolne miejsce pracy było miejscem nowo utworzonym. Pracodawcy poszukiwali pracowników nie tylko bezpośrednio, ale także przy pomocy lokalnych urzędów pracy. Według GUS do UP zgłoszono 13,2% ogólnej liczby wolnych miejsc pracy.

 

 

Ile wyniósł wskaźnik wolnych miejsc pracy w II kwartale 2023 roku?

 

Ocena sytuacji na polskim rynku pracy dokonywana jest przez Główny Urząd Statystyczny przy wykorzystaniu specjalnych wskaźników. Jest to między innymi wskaźnik wolnych miejsc pracy. Ten w II kwartale 2023 roku wyniósł 0,9%, co oznacza, że nie uległ zmianie w stosunku do I kwartału bieżącego roku. Jednocześnie w porównaniu do II kwartału 2022 roku wartość wskaźnika spadła o 0,28%.

 

Najnowsze dane wyraźnie pokazują, że rynek pracy odnotował spadek wolnych miejsc pracy (o 24,2% w stosunku do końca II kwartału ubiegłego roku). Według opublikowanych statystyk zmalała zarówno liczba wolnych miejsc pracy, które zgłoszono do PUP, jak i tych nowo utworzonych.

 

Wskaźnik wolnych miejsc pracy według regionów w II kwartale 2023 roku

 

Warto zwrócić także uwagę na dane dotyczące przekroju regionów NUTS2. W II kwartale 2023 roku najwyższy wskaźnik wolnych miejsc pracy zanotowano w województwie zachodniopomorskim (1,36%) i najniższy był w województwie lubelskim (0,41%).

 

Popyt na pracę w poszczególnych regionach wyglądał następująco (wskaźnik wolnych miejsc pracy / zmiana w stosunku do II kwartału 2022):

 

  • województwo dolnośląskie – 1% / -0,43%;

  • województwo kujawsko-pomorskie – 0,64% / -0,44%;

  • województwo lubelskie – 0,41% / -0,24%;

  • województwo lubuskie – 1,13% / -0,06%;

  • województwo łódzkie – 0,97% / + 0,08%

  • województwo małopolskie – 1,09% / -0,2%;

  • region mazowiecki – 0,82% / -0,17%;

  • województwo opolskie – 0,91% / -0,2%;

  • województwo podkarpackie – 0,45% / -0,22%;

  • województwo podlaskie – 0,75% / -0,11%;

  • województwo pomorskie – 1% / -0,41%;

  • województwo śląskie – 0,8% / -0,29%;

  • województwo świętokrzyskie – 0,56% / -0,18%;

  • województwo warmińsko-mazurskie – 0,64% / -0,14%;

  • region warszawski stołeczny – 1,18% / -0,36%;

  • województwo wielkopolskie – 0,67% / -0,35%;

  • województwo zachodniopomorskie – 1,36% / -0,58%.

 

Wskaźnik wolnych miejsc pracy według PKD w II kwartale 2023 roku

 

Główny Urząd Statystyczny sprawdził również strukturę wolnych miejsc pracy w wybranych sekcjach z uwzględnieniem tzw. wielkich grup zawodowych.

 

Poszczególne grupy zawodowe i odpowiadający im kod PKD dla wolnych miejsc pracy w II kwartale 2023 to:

 

  • przetwórstwo przemysłowe – robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (44,3%), operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń (24,3%), pozostałe grupy (31,4%);

  • handel, naprawa pojazdów samochodowych – pracownicy biurowi (18,2%), pracownicy usług i sprzedawcy (40%), pozostałe grupy (41,8%);

  • transport i gospodarka magazynowa – pracownicy biurowi (12,2%), operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń (68,4%), pozostałe grupy (19,4%);

  • budownictwo – robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (70,8%), operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń (15,9%), pozostałe grupy (13,3%);

  • informacja i komunikacja – specjaliści (75,1%), technicy i średni personel (10,9%), pozostałe grupy (14%).

 

Popyt na pracę – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jak kształtuje się obecnie popyt na pracę w Polsce?

 

Aktualnie popyt na pracę w Polsce jest zróżnicowany w zależności od sektora gospodarki i regionu, niemniej zapotrzebowanie na pracowników widoczne jest szczególnie w branżach IT, opiece zdrowotnej, budownictwie oraz przemyśle.

 

  • Jakie czynniki wpływają na popyt na pracę w Polsce?

 

Popyt na pracę w Polsce jest kształtowany przez czynniki gospodarcze, takie jak wzrost gospodarczy, inwestycje zagraniczne, sezonowe zapotrzebowanie czy chociażby zmiany demograficzne. Wpływ na kształt rynku pracy mają także krajowa polityka resortu pracy, regulacje prawne oraz globalne trendy gospodarcze.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Stargard    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat
    16 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Inspektor kontroli jakości ds. malarskich

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Analiza dokumentacji konstrukcyjnej, technologicznej oraz wymagań Armatora; Bieżące zgłaszanie zaistniałych rozbieżności; Współpraca z Armatorami i Towarzystwami klasyfikacyjnymi w zakresie odbiorów i oceny jakości oraz wykonywanych badań; Dokonywanie oceny...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?