Niektórzy cenią sobie w pracy niezależność i możliwość oddzielenia życia rodzinnego od zawodowego. Dla innych marzeniem jest współpracować z kimś bliskim, z rodzicami, rodzeństwem czy życiowym partnerem.
Biznes rodzinny - z kim mam pracować?
Włączenie się w biznes rodzinny dla niektórych będzie naturalną koleją rzeczy. Rodzice prowadzący przedsiębiorstwa często oczekują, że ich dzieci zaangażują się w firmy rodzinne. Co więcej, już na bardzo wczesnym etapie ojciec lub matka, mogą je do tego przygotować. Zabierając dziecko ze sobą do biura, magazynów, już od samego początku wyjaśniają czym zajmują się w pracy. Jeżeli dzięki temu potomstwo zainteresuje się przejęciem danego przedsiębiorstwa, to znajdzie się w bardzo dogodnej sytuacji. Dzieci na bardzo wcześnie będą mogły podjąć kierunkową naukę, jednocześnie stosując to, czego się nauczyli, w praktyce, pod okiem rodziców.
Jeżeli nie mamy możliwości, aby przejąć duży lub mały rodzinny interes, to warto zastanowić się nad otworzeniem własnej firmy z kimś z rodziny. Rodzeństwo, partner lub partnerka - wszystko zależy od tego, czym chcemy się zajmować i co każda osoba może wnieść do biznesu. Wspólna firma może powstać z połączenia różnych pasji. Ważne, aby określić, kto jakie ma zadania i za co odpowiada, aby nie było niedomówień. Oczywiście początkowe założenia można w przyszłości modyfikować, ale dobrze jest jednak zacząć od konkretów.
Pomysł na biznes rodzinny
Co zrobić, jeśli wiemy, z kim chcemy założyć firmę, ale nie do umiemy doprecyzować, czym powinna się ona zajmować? Jak już wcześniej było wspomniane - warto, by tworzona działalność związana była z umiejętnościami, pasjami osób decydujących się na założenie biznesu. Jeśli jednak nie do końca wiemy czym się zająć zawodowo?
Jeżeli jesteśmy właścicielami większych terenów zielonych, można przemyśleć otworzenie hodowli zwierząt lub uprawy roślin, być może połączone z prowadzeniem pokoi gościnnych. Agroturystyka jest obecnie bardzo popularna, wielu chętnie zapłaci niemałą sumę, by móc obcować z naturą.
Pozostając dalej w tym temacie - godne rozpatrzenia są wszelkie ekobiznesy. Jeśli sami nie mamy warunków do zorganizowania większej produkcji, można spróbować zorientować się, co jest aktualnie popularne na Zachodzie. Stamtąd przychodzą wszelkie trendy. Jeśli uda się nam być pionierami w sprowadzaniu jakiegoś produktu na polski rynek, prawdopodobieństwo rozkręcenia dochodowego biznesu zdecydowanie wzrasta.
Być może my sami, albo ktoś z naszej rodziny, jest specjalistą z branży IT. Wtedy jedna osoba wykonuje zlecenia (np. tworzy strony internetowe), a partner w biznesie może zająć się marketingiem, księgowością itd. Świadczenie usługi to nie wszystko - należy zadbać o promocję, kontakt z klientem, wyszukiwaniem podwykonawców itd.
Przy tworzeniu biznesu rodzinnego ważne jest, by się temu poświęcić, w pełni zaangażować. Niezależnie od tego, jaki będzie nasz pomysł na firmę, jeśli włożymy w to pasję, mamy wielką szansę na rynkowy sukces.