Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pomysł na biznes – biuro rachunkowe

Pomysł na biznes – biuro rachunkowe

 
Pomysł na biznes – biuro rachunkowe

Samodzielni księgowi oraz inni pracownicy księgowości stanowią zawody deficytowe we wszystkich województwach. Zapotrzebowanie na osoby biegle poruszające się po dziedzinie prawa podatkowego jest spore, a zleceń dla nich nie brakuje. Jak otworzyć swoje biuro rachunkowe?

 

Jak otworzyć biuro rachunkowe bez uprawnień

 

Warto przypomnieć, że zawód księgowego w 2014 r. uległ deregulacji. A to oznacza, że księgowy nie musi już zdawać egzaminów państwowych i uzyskać certyfikat, by wykonywać obowiązki. Niezbędna jest za to wiedza zdobywana na studiach (na kierunkach takich jak finanse i rachunkowość, ekonomia i pokrewnych) bądź kursach oraz umiejętność zastosowania jej w praktyce.

 

Przedsiębiorca, który chce otworzyć biuro rachunkowe, sam nie musi być księgowym – powinien jednak upewnić się, że ewentualne osoby, które zatrudni, to osoby kompetentne i spełniające wymogi określone w Ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, a więc:
• mające pełną zdolność do czynności prawnych,
• niekarane za przestępstwa skarbowe, przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzy i papierami wartościowymi, a także przestępstwa wymienione w rozdz. 9 wspomnianej ustawy,
• mające ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (chyba że działalność biura rachunkowego ogranicza się jedynie do prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów, wypełniania zeznań i deklaracji podatkowych).

Zatrudnienie w biurze podatkowym kompetentnych osób jest o tyle istotne, że wykonywanie usług księgowych wbrew przepisom lub podawanie w księgach rachunkowych, sprawozdaniach finansowych nierzetelnych danych jest zagrożone karą grzywny lub pozbawienia wolności do lat 2 (bądź obu tym karom łącznie).

 

Jak otworzyć biuro rachunkowe

 

Księgowi mają różne możliwości wykonywania zawodu część decyduje się na zatrudnienie w firmie, w której funkcjonuje dział księgowości (jedno- lub wieloosobowy). To dobre rozwiązanie dla osób ceniących sobie ciągłość i stabilność zatrudnienia. Większą elastycznością cechuje się praca w biurze rachunkowym, do którego zgłaszają się zewnętrzni klienci. Zleceń w pewnych okresach bywa więcej, większa jest też ich różnorodność.

 

Jednak pracujący w takim biurze księgowy nie zawsze ma możliwość decydowania o liczbie prowadzonych spraw i wykonywanych zleceń. Może więc własny biznes – biuro rachunkowe to dobry pomysł?

 

Firma świadcząca usługi księgowe, po spełnieniu odpowiednich warunków, może mieć dowolną formę prawną. Istnieje więc możliwość zarejestrowania jej w CEIDG lub KRS jako: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością, spółdzielnia.

 

Właściwym numerem PKD, podawanym podczas rejestracji, jest 69.20.Z (działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe).

 

Biuro rachunkowe – biznesplan

 

Decyzję o rozpoczęciu działalności powinien poprzedzić dobry biznesplan. Biuro rachunkowe to stosunkowo mało ryzykowny biznes, należy jednak wziąć pod uwagę koszty początkowe i stałe prowadzenia firmy, w tym ponoszone na rzecz:
• wynajęcia/ kupna lokalu i przystosowania go do działalności,
• zakup komputerów i sprzętu biurowego,
• zakup certyfikowanych programów księgowych,
• przygotowania szyldu firmy, strony internetowej, reklamy biura,
• zatrudnienia pracowników,
• wydatków stałych (media, wyposażenie biura).

 

Czy biuro rachunkowe to dobry biznes?

 

Warto wziąć pod uwagę, że choć księgowi nie mają problemu ze znalezieniem pracy, to zbyt wiele biur rachunkowych w jednej okolicy może znacząco utrudnić start i ograniczyć liczbę zleceń w późniejszym okresie. Jeśli mimo to zdecydujemy się na otworzenie działalności, dobrze jest ją rozszerzyć, szukając klientów w innych regionach Polski. Przydatna będzie tu dobra reklama, postawienie na system poleceń oraz rzetelna praca nad własną marką przez oferowanie usług najwyższej jakości, zniżek etc.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.