Samodzielni księgowi oraz inni pracownicy księgowości stanowią zawody deficytowe we wszystkich województwach. Zapotrzebowanie na osoby biegle poruszające się po dziedzinie prawa podatkowego jest spore, a zleceń dla nich nie brakuje. Jak otworzyć swoje biuro rachunkowe?
Jak otworzyć biuro rachunkowe bez uprawnień
Warto przypomnieć, że zawód księgowego w 2014 r. uległ deregulacji. A to oznacza, że księgowy nie musi już zdawać egzaminów państwowych i uzyskać certyfikat, by wykonywać obowiązki. Niezbędna jest za to wiedza zdobywana na studiach (na kierunkach takich jak finanse i rachunkowość, ekonomia i pokrewnych) bądź kursach oraz umiejętność zastosowania jej w praktyce.
Przedsiębiorca, który chce otworzyć biuro rachunkowe, sam nie musi być księgowym – powinien jednak upewnić się, że ewentualne osoby, które zatrudni, to osoby kompetentne i spełniające wymogi określone w Ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, a więc:
• mające pełną zdolność do czynności prawnych,
• niekarane za przestępstwa skarbowe, przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzy i papierami wartościowymi, a także przestępstwa wymienione w rozdz. 9 wspomnianej ustawy,
• mające ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (chyba że działalność biura rachunkowego ogranicza się jedynie do prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów, wypełniania zeznań i deklaracji podatkowych).
Zatrudnienie w biurze podatkowym kompetentnych osób jest o tyle istotne, że wykonywanie usług księgowych wbrew przepisom lub podawanie w księgach rachunkowych, sprawozdaniach finansowych nierzetelnych danych jest zagrożone karą grzywny lub pozbawienia wolności do lat 2 (bądź obu tym karom łącznie).
Jak otworzyć biuro rachunkowe
Księgowi mają różne możliwości wykonywania zawodu część decyduje się na zatrudnienie w firmie, w której funkcjonuje dział księgowości (jedno- lub wieloosobowy). To dobre rozwiązanie dla osób ceniących sobie ciągłość i stabilność zatrudnienia. Większą elastycznością cechuje się praca w biurze rachunkowym, do którego zgłaszają się zewnętrzni klienci. Zleceń w pewnych okresach bywa więcej, większa jest też ich różnorodność.
Jednak pracujący w takim biurze księgowy nie zawsze ma możliwość decydowania o liczbie prowadzonych spraw i wykonywanych zleceń. Może więc własny biznes – biuro rachunkowe to dobry pomysł?
Firma świadcząca usługi księgowe, po spełnieniu odpowiednich warunków, może mieć dowolną formę prawną. Istnieje więc możliwość zarejestrowania jej w CEIDG lub KRS jako: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością, spółdzielnia.
Właściwym numerem PKD, podawanym podczas rejestracji, jest 69.20.Z (działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe).
Biuro rachunkowe – biznesplan
Decyzję o rozpoczęciu działalności powinien poprzedzić dobry biznesplan. Biuro rachunkowe to stosunkowo mało ryzykowny biznes, należy jednak wziąć pod uwagę koszty początkowe i stałe prowadzenia firmy, w tym ponoszone na rzecz:
• wynajęcia/ kupna lokalu i przystosowania go do działalności,
• zakup komputerów i sprzętu biurowego,
• zakup certyfikowanych programów księgowych,
• przygotowania szyldu firmy, strony internetowej, reklamy biura,
• zatrudnienia pracowników,
• wydatków stałych (media, wyposażenie biura).
Czy biuro rachunkowe to dobry biznes?
Warto wziąć pod uwagę, że choć księgowi nie mają problemu ze znalezieniem pracy, to zbyt wiele biur rachunkowych w jednej okolicy może znacząco utrudnić start i ograniczyć liczbę zleceń w późniejszym okresie. Jeśli mimo to zdecydujemy się na otworzenie działalności, dobrze jest ją rozszerzyć, szukając klientów w innych regionach Polski. Przydatna będzie tu dobra reklama, postawienie na system poleceń oraz rzetelna praca nad własną marką przez oferowanie usług najwyższej jakości, zniżek etc.