Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pomoc dla bezrobotnych. Co robią urzędy pracy?

Pomoc dla bezrobotnych. Co robią urzędy pracy?

 
Pomoc dla bezrobotnych. Co robią urzędy pracy?

Urzędy pracy posiadają szereg narzędzi, które służą pomocy bezrobotnym. Środki finansowe oraz wsparcie doradcze i merytoryczne mają przyśpieszyć środków aktywizację zawodową, a w rezultacie znalezienie pracy lub podjęcie działalności gospodarczej na własny rachunek.

 

Pomoc przybiera różne formy, to znaczy jest dostosowywana do zróżnicowanych potrzeb, sytuacji i indywidualnych predyspozycji poszukujących pracy.

 

Pomoc materialna dla bezrobotnych

 

Bezrobotnym oferowana jest między innymi pomoc materialna, która może znacznie ułatwić odnalezienie się w nowej sytuacji i ponowny „start” na rynku pracy. Jedną z najpopularniejszych form wsparcia są bony: stażowe, zatrudnieniowe, na zasiedlenie i szkoleniowe. Tego typu pomoc materialna ma charakter pieniężny. By ją otrzymać, zarejestrowany musi spełnić określone wymagania.

 

Pomoc finansowa dla bezrobotnych

 

Wśród finansowych form wsparcia funkcjonują także m.in.

• dodatek aktywizacyjny dla osoby podejmującej zatrudnienie z własnej inicjatywy w wysokości 50% zasiłku dla bezrobotnych,
• środki na podjęcie własnej działalności gospodarczej – 4-6 krotność średniego wynagrodzenia,
• refundacja kosztów opieki na dzieckiem do lat 6 oraz niepełnosprawnym – w oparciu o faktycznie poniesione koszty, jednak nie więcej niż 50% zasiłku. Przyznawana jest przez 6 miesięcy lub na okres odbywanego stażu,
• zwrot kosztów przejazdu lub zakwaterowania – skierowana do osób dojeżdżających do pracy, a w drugim przypadku takich, które podjęły ją w miejscu oddalonym o co najmniej 3 godziny podróży od dotychczasowego miejsca zamieszkania. Można je uzyskiwać przez 12 miesięcy,
• stypendia na podjętą naukę w szkołach ponadgimnazjalnych dla dorosłych lub na studiach zaocznych w wysokości do 100% zasiłku dla bezrobotnych oraz na studiach podyplomowych w wysokości 20% zasiłku.

 

Pomoc socjalna dla bezrobotnych

 

Urzędy oferują nie tylko pieniądze, ale także pomoc logistyczną, która pomoże bezrobotnym odnaleźć się w zmiennych realiach rynku pracy. Mogą oni podnosić swoje umiejętności, co często przekłada się na poprawę sytuacji zawodowej.

 

Do tego typu form wsparcia należą:

1. Pośrednictwo pracy

Podstawową formą działalności urzędów pracy w całym kraju jest pomoc dla osób bezrobotnych w poszukiwaniu pracy w kraju i za granicą. Bezrobotny może zapoznać się w urzędzie oraz na stronach internetowych z aktualnymi ofertami zatrudnienia. Dostępne są także informacje na temat giełd i targów pracy.

 

Osoby spełniające określone w przepisach warunki mogą być też kierowane na staże. Oferty są zgłaszane do urzędów przez firmy i instytucje, a także bezrobotni mogą sami o nie wnioskować. Staże trwają od 3 do 6 miesięcy, a stażyście przysługuje stypendium w wysokości 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych.

 

2. Poradnictwo zawodowe

Zainteresowani mogą skorzystać ze wsparcia profesjonalnego doradcy zawodowego. Specjalista pomoże ocenić kwalifikacje kandydata, jego predyspozycje oraz odpowiednio dopasować dla niego ścieżkę kariery. Możliwe jest także przekwalifikowanie się pod względem zawodowym. W tym celu, doradca poleci odpowiednie szkolenia czy kierunki kształcenia. W ten sposób pomaga podnosić umiejętności i dopasować do obecnych potrzeb rynku pracy.

 

3. Podnoszenie kwalifikacji

Aby bezrobotni mieli większe szanse na zdobycie satysfakcjonującej pracy, w wielu przypadkach potrzebne jest podniesienie posiadanych kompetencji. Temu służą organizowane przez urzędy pracy szkolenia. Prowadzone są one przez wyspecjalizowane instytucje, które spełniają formalne wymogi niezbędne do pomocy bezrobotnym. Obejmują szeroki zakres tematów m.in. prawo, finanse, marketing czy prace biurowe. Mogą przyjąć formę zajęć grupowych, jak i indywidualnych.

 

Uzyskanie takiej formy pomocy wymaga spełnienia odpowiednich warunków i wypełnienia niezbędnych dokumentów. Wszelkie informacje, wzory druków oraz informacje kontaktowe są dostępne na stronach urzędów w całej Polsce.

 

Pomoc prawna dla bezrobotnych

 

Bezrobotny może również skorzystać z darmowych porad prawnych i obywatelskich. Do ich uzyskania konieczne jest złożenie oświadczenia, w którym taka osoba stwierdza, że nie jest w stanie sama ponieść kosztów związanych z uzyskaniem odpłatnej pomocy prawnej.

 

Zgodnie z informacjami podawanymi na stronach urzędów pracy, tego typu wsparcie obejmuje:

1) poinformowanie osoby (…) o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym;
2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego;
3) sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym;
4) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

 

Bezpłatna pomoc prawna dla bezrobotnych nie może dotyczyć prowadzenia działalności gospodarczej (chyba że chodzi o kwestie związane z jej rozpoczęciem).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Claims Services Processing Specialist / Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    15 godz.
    Aon is in the business of better decisions At Aon, we shape decisions for the better to protect and enrich the lives of people around the world. As an organization, we are united through trust as one inclusive, diverse team, and we are passionate about helping our colleagues and clients succeed....
  • Młodszy Mikrobiolog Weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: Realizacja analiz mikrobiologicznych, w tym posiewy, identyfikacja i antybiogramy. Omawianie wyników z zespołem. Zarządzanie dokumentacją badawczą.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?