Pomoc apteczna - specyfika pracy
Apteka, laboratorium lub magazyn leków – w tych miejscach pracę może znaleźć pomoc apteczna. Zakres obowiązków na tym stanowisku obejmuje przede wszystkim wsparcie farmaceuty w codziennych zadaniach. Pomocnik w aptece nie musi mieć wykształcenia kierunkowego. Wykonuje raczej proste czynności, które zleca przełożony.
Planując zatrudnienie się jako pomoc apteczna, ofert pracy warto szukać w Internecie, a także za pośrednictwem urzędu pracy. Jest to odpowiednie zajęcie dla niepełnosprawnych, uczniów, emerytów oraz kobiet na urlopie macierzyńskim (pomoc apteczna pracę wykonuje często na pół etatu). Wielu pracodawców poszukuje takich osób, ale nie jest to warunek konieczny zatrudnienia. Należy także dodać, że wynagrodzenie pomocy aptecznej nie należy do wysokich – oscyluje w okolicach najniższej krajowej.
Pomoc apteczna obowiązki
Zakres obowiązków pomocy aptecznej nie jest szczególnie rozbudowany. Ogólnie mówiąc, osoba na tym stanowisku opiekuje się urządzeniami i sprzętem, dba o stan pomieszczeń i ich czystość, asystuje w codziennej pracy farmaceuty. Nie jest jednak uprawniona do przyjmowania klientów w aptece i samodzielnego wytwarzania leków na zamówienie.
Pomoc apteczna zajmuje się natomiast przygotowywaniem stanowiska pracy farmaceuty - segreguje środki i materiały opatrunkowe, pakuje i organizuje wysyłkę leków. Może także zostać poproszona o suszenie ziół z zachowaniem odpowiednich procedur czy przygotowanie narzędzi i naczyń do sterylizacji, zabezpieczenie ich i przechowywanie do czasu kolejnego użycia. Niektóre z tych czynności wymagają specjalistycznej wiedzy. Nie trzeba jednak odbywać żadnych kursów zawodowych – aptekarze przyuczają do pomocy farmaceutycznej we własnym zakresie.
Pomoc farmaceutyczna - zadania
Zadania pomocnika aptekarskiego zależą od miejsca jego pracy. W dużych, sieciowych aptekach, gdzie w asortymencie poza lekami dostępna jest szeroka gama kosmetyków, obowiązków może być więcej. Najczęściej osoba zatrudniona na tym stanowisku, poza wyżej wymienionymi zadaniami, odpowiada także za przyjmowanie towaru – sprawdzanie dostaw pod kątem jakościowym i ilościowym, przygotowywanie ewentualnych zwrotów, układanie towaru na półkach i w szufladach oraz prowadzenie dokumentacji magazynowej. Pomoc dba także o czystość i higienę w miejscu pracy, wspiera farmaceutę w jego obowiązkach i reaguje na bieżące potrzeby.
Pomocnik aptekarski – wymagania
Wykształcenie farmaceutyczne nie jest konieczne na stanowisku pomocy aptecznej. Oferty pracy najczęściej zawierają następujące wymagania:
- wykształcenie średnie lub zawodowe,
- podstawowa umiejętność obsługi komputera,
- dobra organizacja pracy własnej,
- posiadanie zaświadczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych (czyli książeczki sanepidowskiej).
Mile widziane jest także doświadczenie w pracy w aptece. Jeśli chodzi o cechy osobowościowe i umiejętności miękkie, w tym zawodzie przyda się skrupulatność i dbanie o szczegóły, zdolności interpersonalne i współpraca w zespole, a także sumienność w realizacji powierzanych zadań.