Polecenie służbowe - definicja
Podpisanie umowy o pracę wiąże się jednoznacznie z wykonywaniem poleceń służbowych pod nadzorem przełożonego. Plecenie służbowe to każde zadanie, ustne bądź pisemne, jakie przekazał nam do realizacji nasz pracodawca. W przypadku bardzo istotnych zleceń najczęściej wybiera się formę pisemną za pośrednictwem maila lub oficjalnego dokumentu. Warto pamiętać, że polecenia ustne są tak samo ważne jak pisemne informacje, dlatego nie wolno ich lekceważyć.
Polecenie służbowe - Kodeks pracy
Zgodnie z 100. artykułem Kodeksu pracy zatrudnione osoby są zobowiązane do wykonywania pracy sumiennie i rzetelnie. Istotne jest także podporządkowanie się poleceniom przełożonego. Muszą one dotyczyć pracy i nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa lub umową. W momencie podpisania kontraktu podwładny otrzymuje całą listę swoich obowiązków. Oprócz tego można przekazywać mu wiele innych służbowych poleceń. Są pewne sytuacje, kiedy pracownicy mają prawo do odmowy wykonania zleconego zadania.
Odmowa wykonania polecenia służbowego - konsekwencje
Jeśli podwładny nie wykona jakiegoś zadania, może spodziewać się kary. Zdarzają się jednak przypadki, w których podwładny sprzeciwia się pracodawcy. Taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim wtedy, kiedy zlecone zadanie nie jest zgodne z prawem np. gdy wymusza się na zatrudnionych fałszowanie faktur. Czasami polecenie wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia lub życia. Przedsiębiorca powinien pamiętać, że jego obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom, które zatrudnia. Jeżeli np. rusztowanie nie spełnia wymogów, to robotnicy nie muszą podporządkowywać się poleceniu i mają prawo domówić pracy na wysokości.
Załóżmy, że przełożony wymaga on nas zrealizowania zadań znacznie wykraczających poza zakres obowiązków, które opisywała umowa. Wtedy także istnieje możliwość kategorycznej odmowy. Warto zatem mieć świadomość, że naczelnik nie ma prawa żądać od nas np. odebrania jego dziecka ze szkoły bądź załatwiania prywatnych spraw.
Niektóre zawody wymagają perfekcyjnej kondycji psychofizycznej np. kierowca komunikacji miejskiej czy kontroler lotów. Jeżeli w jakimś dniu osoby te czują się źle i boją się, że mogą spowodować zagrożenie dla innych ludzi, to mają możliwość zrezygnowania z pełnienia pracy.
Warto jednak podkreślić, że niewykonanie poleceń służbowych zgodnych z zapisami Kodeksu pracy skutkuje np. pouczeniem, nałożeniem nagany bądź nawet rozwiązaniem umowy.
Polecenie służbowe - wzór
Najczęściej polecenia służbowe są delegowane przez właściciela firmy bądź inną osobę, która zajmuje wyższe stanowisko i ma do tego specjalne uprawnienia. W przypadku gdy są zadania przekazuje się w pisemnej formie, trzeba sporządzić specjalny dokument zawierający opis zadania oraz termin, do którego ma być ono wykonane. Podwładny powinien podpisać otrzymane oświadczenie.