Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Polecenie służbowe - definicja, konsekwencje odmowy, Kodeks pracy, wzór

Polecenie służbowe - definicja, konsekwencje odmowy, Kodeks pracy, wzór

 
Polecenie służbowe - definicja, konsekwencje odmowy, Kodeks pracy, wzór

Polecenie służbowe - definicja


Podpisanie umowy o pracę wiąże się jednoznacznie z wykonywaniem poleceń służbowych pod nadzorem przełożonego. Plecenie służbowe to każde zadanie, ustne bądź pisemne, jakie przekazał nam do realizacji nasz pracodawca. W przypadku bardzo istotnych zleceń najczęściej wybiera się formę pisemną za pośrednictwem maila lub oficjalnego dokumentu. Warto pamiętać, że polecenia ustne są tak samo ważne jak pisemne informacje, dlatego nie wolno ich lekceważyć.

 

Polecenie służbowe - Kodeks pracy


Zgodnie z 100. artykułem Kodeksu pracy zatrudnione osoby są zobowiązane do wykonywania pracy sumiennie i rzetelnie. Istotne jest także podporządkowanie się poleceniom przełożonego. Muszą one dotyczyć pracy i nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa lub umową. W momencie podpisania kontraktu podwładny otrzymuje całą listę swoich obowiązków. Oprócz tego można przekazywać mu wiele innych służbowych poleceń. Są pewne sytuacje, kiedy pracownicy mają prawo do odmowy wykonania zleconego zadania.

 

Odmowa wykonania polecenia służbowego - konsekwencje


Jeśli podwładny nie wykona jakiegoś zadania, może spodziewać się kary. Zdarzają się jednak przypadki, w których podwładny sprzeciwia się pracodawcy. Taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim wtedy, kiedy zlecone zadanie nie jest zgodne z prawem np. gdy wymusza się na zatrudnionych fałszowanie faktur. Czasami polecenie wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia lub życia. Przedsiębiorca powinien pamiętać, że jego obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom, które zatrudnia. Jeżeli np. rusztowanie nie spełnia wymogów, to robotnicy nie muszą podporządkowywać się poleceniu i mają prawo domówić pracy na wysokości.

Załóżmy, że przełożony wymaga on nas zrealizowania zadań znacznie wykraczających poza zakres obowiązków, które opisywała umowa. Wtedy także istnieje możliwość kategorycznej odmowy. Warto zatem mieć świadomość, że naczelnik nie ma prawa żądać od nas np. odebrania jego dziecka ze szkoły bądź załatwiania prywatnych spraw.

Niektóre zawody wymagają perfekcyjnej kondycji psychofizycznej np. kierowca komunikacji miejskiej czy kontroler lotów. Jeżeli w jakimś dniu osoby te czują się źle i boją się, że mogą spowodować zagrożenie dla innych ludzi, to mają możliwość zrezygnowania z pełnienia pracy.

Warto jednak podkreślić, że niewykonanie poleceń służbowych zgodnych z zapisami Kodeksu pracy skutkuje np. pouczeniem, nałożeniem nagany bądź nawet rozwiązaniem umowy.


Polecenie służbowe - wzór          


Najczęściej polecenia służbowe są delegowane przez właściciela firmy bądź inną osobę, która zajmuje wyższe stanowisko i ma do tego specjalne uprawnienia. W przypadku gdy są zadania przekazuje się w pisemnej formie, trzeba sporządzić specjalny dokument zawierający opis zadania oraz termin, do którego ma być ono wykonane. Podwładny powinien podpisać otrzymane oświadczenie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Aon
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    What the day will look like As a member of our team, you’d be responsible for providing administrative support in terms of available insurance policies by organizing, validating, and verifying the data as well as interacting directly with the Dutch teams to deliver the best solutions available on...
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    14 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?