Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pokój relaksu – pracodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom pracowników

Pokój relaksu – pracodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom pracowników

 
 Pokój relaksu – pracodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom pracowników

Miejsce pełne kanap, miękkich poduszek i zieleni w samym środku biurowca? Coraz więcej pracodawców udostępnia podwładnym tzw. pokoje relaksu. Nic dziwnego – kilkanaście minut w przytulnej, przyjaznej atmosferze doskonale wpływa na produktywność i kreatywność pracowników.

 

Pokój relaksu – co to jest


Co z tego, że mamy gwarantowane 20 czy 26 dni urlopu, skoro na co dzień zostajemy po godzinach albo pracę zabieramy do domu? Liczba zawodów, w których zatrudnieni wykonują obowiązki służbowe przez osiem godzin dziennie i ani minuty dłużej, maleje. Z drugiej strony wymagane przez wiele firm elastyczność i gotowość do pracy po godzinach nie idą w parze z fizycznymi możliwościami człowieka. Nasz organizm nie jest przystosowany do wielogodzinnej pracy – konieczne są przerwy na regenerację sił. Jednym ze sposobów wyjścia naprzeciw tej potrzebie jest zorganizowanie w firmie tzw. pokoju relaksu.

Jest to pomieszczenie, w którym pracownik może na chwilę oderwać się od pracy i otoczenia. Takie „przewietrzenie” umysłu działa kojąco i pobudza kreatywność, dlatego ważne, by pokój relaksu nie przypominał pozostałych pomieszczeń. W przeciwieństwie do przestrzeni biurowej często stosuje się w nim żywe kolory bądź fototapety. Meble powinny być przede wszystkim wygodne i przystosowane do spędzenia czasu w niewielkich grupkach. Dobrym pomysłem jest zadbanie o wyposażenie modułowe, które można dowolnie łączyć, w zależności od sytuacji i liczby osób uczestniczących w grze czy rozmowie. Co więcej, w wielu tego typu pokojach znajdują się kwiaty – naukowo stwierdzono ich pozytywne oddziaływanie na psychikę człowieka.

Niektórzy pracownicy w pokoju relaksu chętniej widzą stół do piłkarzyków, inni cenią sobie fotel, w którym można się zakopać pod poduszkami i odpłynąć na kilka chwil. Przykład idzie z Zachodu – do pionierów pomieszczeń ułatwiających pracownikom odpoczynek w biurze należy firma Google. Jednak kilka przykładów pokojów relaksu znajdziemy również w Polsce. A w nich – gry wideo, zielone ściany z roślin, pnie drzew zamiast filarów i najczęściej – wielkie, kolorowe pufy.

Warto jednak pamiętać, że pokoje te to nie tylko modna nowinka, która podnosi prestiż firmy. Ich wyposażenie powinno ułatwiać pracownikom:


    • odpoczynek, wyciszenie i krótkie drzemki w pracy,
    • spędzanie wolnego czasu ze współpracownikami i swobodną wymianę zdań na różne tematy,
    • oderwanie się od obowiązków służbowych, na przykład dzięki grom, muzyce czy ćwiczeniom fizycznym,
    • rozwijanie wyobraźni, np. za pomocą mebli i gadżetów o niecodziennych kształtach.

 

Pokój relaksu w pracy – sposoby na odprężenie w pracy


Pokoje czy strefy relaksu, podobnie jak prywatna opieka medyczna i karty benefitowe, stanowią czynnik przyciągający pracowników do firmy. Co więcej, podwładni znajdujący przyjazne miejsca do odpoczynku w miejscu zatrudnienia, rzadziej decydują się na pracę zdalną.

Jednak największe korzyści płynące z pokojów relaksu wynikają z prostego faktu, że wypoczęty pracownik jest bardziej produktywny i twórczy, lepiej wypełnia swoje obowiązki, popełnia mniej błędów, a jego motywacja jest większa.

Sposoby na relaks w pracy często są uzależnione od warunków zapewnionych nam przez szefa. W niektórych biurach zatrudnieni mogą korzystać z mat do jogi, w innych mogą znaleźć książki lub planszówki. Nawet jeśli nie mamy do dyspozycji podobnych gadżetów, a jedynie fotel czy kanapę, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy zastosowali kilka technik relaksacyjnych.

Najprostszym sposobem na odpoczynek i redukcję stresu w pracy jest wykonanie ćwiczeń oddechowych. Gdy nie mamy w biurze strefy relaksu, postarajmy się znaleźć ciche i spokojne miejsce z krzesłem lub fotelem. Usiądźmy wygodnie z zamkniętymi oczami. Połóżmy rękę na brzuchu, by łatwiej było kontrolować ćwiczenie. Weźmy głęboki wdech nosem, starając się używać mięśni brzucha i przepony – powinniśmy czuć, jak się napinają. Zatrzymajmy oddech na chwilę, a następnie wypuśćmy powietrze ustami, jednocześnie rozluźniając mięśnie tułowia. Zróbmy kilka powtórzeń.

Jeśli pozwalają nam na to warunki w biurze, doskonałym sposobem na relaks jest też kilkunastominutowa drzemka. Zanim zamkniemy oczy, nie zapomnijmy ustawić budzika – sen nie powinien trwać dłużej niż około dwudziestu minut. W przeciwnym razie zaczniemy wchodzić w jego głęboką fazę, z której wybudzenie nie będzie dla nas przyjemne.

By na co dzień nie brakowało nam energii i aby pierwszy kryzys nie dopadał nas już koło wtorku, warto zadbać również o odpowiedni relaks po pracy. To, jak odpoczywamy, w dużej mierze zależy od rodzaju naszych obowiązków służbowych. Jeśli przez cały dzień pracujemy na komputerze, po godzinach starajmy się go unikać, wybierając aktywny relaks, na przykład sport czy spacer. Pracując fizycznie, w czasie wolnym dajmy mięśniom szansę na regenerację.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Montaż elementów instalacji elektrycznych; Uruchamianie nowych maszyn urządzeń linii zrobotyzowanych, Uruchamianie linii montażu baterii i silników elektrycznych jak i przenośników; Analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; Podłączanie...
  • Operator Wózka Widłowego w branży Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Lipsk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zadania: Obsługa wózków widłowych; Załadunek i rozładunek towarów; Transport towarów w obrębie magazynu; Kontrola towarów przychodzących i wychodzących; Wykrywanie wad produktów i zgłaszanie uszkodzeń przełożonemu; Utrzymanie wysokich standardów bezpieczeństwa i wydajności;...
  • Pracownik Magazynu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Greven lub Obertshausen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zadania: Odbieranie, sprawdzanie, sortowanie i układanie produktów na półkach; Pobieranie produktów z półek, pakowanie i nadawanie zamówień; Wymagania: Podstawowa znajomość języka niemieckiego lub angielskiego; Gotowość do przeprowadzki do Niemiec; Gotowość do pracy na 3 zmiany;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.