Podanie o pracę często błędnie wrzucane jest do jednego worka wraz z listem motywacyjnym. Jednak jest istotna różnica pomiędzy tymi dwoma dokumentami. List motywacyjny dołączasz do CV i wysyłasz w odpowiedzi na ofertę pracy. Podanie o pracę z kolei wysyłasz do potencjalnego pracodawcy, kiedy nie jest uruchomiony żaden proces rekrutacyjny.
Czym różni się podanie o pracę od listu motywacyjnego?
Podanie o pracę jest specyficznym dokumentem, który zamiennie - niestety błędnie - nazywany jest listem motywacyjnym. Jednak oprócz podstawowej różnicy, którą wyjaśniono powyżej, jest jeszcze jedna, dość zasadnicza. Konstruując podanie o pracę, precyzyjnie wyjaśniasz pracodawcy, że:
- bardzo zależy ci na podjęciu pracy w jego firmie,
- dlaczego tak bardzo ci na tym zależy,
- co może zyskać firma, podejmując z tobą współpracę,
- dlaczego to właśnie ty jesteś idealnym kandydatem, którego kandydaturę warto rozważyć w przyszłości.
List motywacyjny z kolei zawiera skonkretyzowaną odpowiedź na wymagania pracodawcy zawarte w ogłoszeniu o pracę. Ponadto aplikowanie za pomocą podania o pracę jest bardzo dobrym wyjściem dla osób, które nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego lub starają się np. o posadę nauczyciela. Gdy nauczyciel szuka pracy, robi to znacznie wcześniej, niż pojawia się oferta. Dlatego jest to jeden z tych zawodów, w których podanie o pracę odgrywa najważniejszą rolę.
Podanie o pracę w szkole
Nauczyciele, czy to początkujący, czy praktykujący w ostatnim czasie mają większe problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Zdarza się, że muszą pracować w kilku szkołach jednocześnie, by wyrobić odpowiednią dla etatu liczbę godzin. Jak wspomniano powyżej, poszukiwania warto rozpocząć znacznie wcześniej niż w okresie wakacyjnym. Warto także stale monitorować placówki i być w stałym kontakcie z dyrekcją. Dlatego, zanim zostanie ogłoszony nabór na konkretne stanowisko, warto wystosować podanie o pracę do kilku szkół, w których chcesz pracować. Dlaczego lepiej złożyć kilka egzemplarzy podania o pracę w szkole? Ponieważ może się okazać, że odezwą się tylko z jednej, ale równie dobrze mogą odezwać się z kilku placówek, które całościowo złożą się na pełny etat.
Podanie o pracę w szkole podstawowej, liceum, technikum etc. najlepiej złożyć bezpośrednio do rąk własnych dyrekcji. Warto zatem wykonać na początek kilka telefonów i porozmawiać bezpośrednio z dyrektorem szkoły. Wtedy od razu zostaniesz zapamiętanym kandydatem, a uzupełnieniem rozmowy będzie właśnie podanie o pracę nauczyciela.
Jak przygotować podanie o pracę? Schemat jest dość prosty. Jednak od jego zawartości zależeć będzie powodzenie przy obsadzaniu wakatów. Na układ podania o pracę składają się:
- data i miejscowość
- imię, nazwisko, tytuł zawodowy
- adresat pisma (np. Dyrekcja)
- nagłówek, czyli „Podanie”
- zawartość tekstowa (umotywowana prośba o zatrudnienie, osiągnięcia, wizja)
- podpis (podpis powinien być odręczny)
- informacja o załączonych dokumentach (dyplomy, wyróżnienia).
Przygotowane pismo powinno być krótkie, zwięzłe i na temat. Zawartość tekstowa musi być wolna od błędów ortograficznych, gramatycznych, językowych czy interpunkcyjnych. Estetyczna forma i umiejętne dopasowanie treści to podstawa dobrze skonstruowanego podania.
Przykład podania o pracę
Warszawa, dn. 27.04.2018
Janina Kowalska
ul. Akacji 5
05-798 Warszawa
Dyrekcja
ZSO nr 77 im. Małego Księcia
ul. Pole 53
05-799 Warszawa
Podanie o pracę
Zwracam się z prośbą o zatrudnienie mnie w Państwa szkole w charakterze nauczyciela Wychowania Fizycznego. Posiadam wszelkie niezbędne kwalifikacje, wykształcenie oraz doświadczenie w pracy z młodzieżą. Jestem laureatką lokalnych rozgrywek siatkarskich oraz wyścigów rowerowych. Na swoim koncie mam I miejsce w zawodach biegowych na 400m oraz udział w półmaratonie. Prowadziłam sekcję taneczną oraz siatkarską dla młodzieży.
Jestem przekonana, że moja pasja i wiedza idealnie komponują się z misją szkoły, którą zamierzam współtworzyć. Mam w planach kontynuację dotychczas wypracowanej ścieżki rozwoju sportowego szkoły, a także nowe pomysły, które pozwolą sławić placówkę w nieznanych dotąd obszarach sportowych. Za Państwa pozwoleniem poprowadzę sekcję cheerleaderską, która dopingować będzie zespoły siatkarskie podczas imprez sportowych, odbywających się na terenie miasta.
Uprzejmie proszę o rozpatrzenie mojej kandydatury.
Janina Kowalska
Jak szukać pracy w szkole?
Poszukiwanie pracy zazwyczaj jest czasochłonne i wymaga sporego zaangażowania ze strony kandydata. Będąc nauczycielem, masz kilka sposobów, jak szukać pracy w szkole:
- bezpośrednia wizyta w szkole,
- poczta pantoflowa,
- biuletyn informacji publicznej,
- bazy ofert pracy dla nauczycieli,
- fora, grupy w social mediach
- strony z ogłoszeniami w sieci.
Jeśli szukasz pracy jako nauczyciel, pierwsze swoje kroki skieruj do szkół. Tam uzyskasz informacje, czy będzie prowadzona rekrutacja na stanowisko, które cię interesuje oraz w jakim wymiarze czasu pracy. Będzie też szansa bezpośrednio porozmawiać z Dyrekcją. Pozwoli to dać się poznać z jak najlepszej strony. Oczywiście starając się o pracę w szkole, warto mieć przy sobie CV. Czasami jest tak, że od razu padnie propozycja pracy, a w ramach uzupełniania formalności, zostaniesz poproszony o dołączenie podania o pracę.
Warto pytać wśród znajomych, zwłaszcza nauczycieli. Czasami wakat zwalnia się nawet w środku roku z powodu choroby, ciąży itd. Kto pyta, nie traci szansy.
Biuletyn Informacji Publicznej - oferty pracy, a raczej konkursy pojawiają się i tu. Zwłaszcza w placówkach samorządowych dotowanych przez miasto.
Baza Ofert Pracy dla Nauczycieli - aby sprawdzić, czy czeka na ciebie wakat lub zastępstwo, wejdź na stronę Ministerstwa Edukacji Narodowej i wybierz interesujące cię województwo.
Fora internetowe, grupy w social mediach - przepływ informacji na forach czy w sm nie zawsze jest aktualny. Natomiast jeżeli śledzisz na bieżąco wpisy, masz szansę dowiedzieć się, że w szkole x zwolni się miejsce, „bo Pani Marysia jest w ciąży i niebawem pójdzie na macierzyński.”.
Nie demonizujmy tu także portali ogłoszeniowych. Co prawda znacznie częściej znajdziesz tu ogłoszenie w stylu „Polonistka szuka pracy”, czy „Nauczyciel W-F szuka pracy”, niż „Praca dla nauczyciela W-F”. Jednak zdarzają się i takie oferty pracy. Jeśli się one pojawiają, skoncentrowane są głównie na nauczycielach języków obcych, którzy także często poszukują pracy np. w prywatnych szkołach językowych. Prywatne placówki oświatowe także inwestują w jakościowe ogłoszenia na znanych portalach. Przykładowo na portalu Praca.pl znajdują się oferty pracy dla nauczycieli różnych specjalizacji głównie w szkołach niepublicznych.
CV nauczyciela do szkoły
Nauczyciel poza podaniem o pracę dołącza także CV. Jak powinno wyglądać CV nauczyciela do szkoły? Przede wszystkim oscyluj wokół mocnych fraz, które niejako przypisane są nauczycielom. Podkreślaj je, opisując swoje doświadczenie zawodowe. W podsumowaniu opisz swoje mocne strony oraz chwal się osiągnięciami. Przytocz także swoje cele zawodowe, plany na przyszłość. Podkreśl wykształcenie oraz umiejętności, zwłaszcza te, które są wymogiem kierowanym pod adresem dobrego nauczyciela.
Jeżeli nie aplikujesz na konkretną ofertę, na początek możesz sprawdzić dowolne ogłoszenie o pracę dla nauczyciela. W treści wyszczególnione są zazwyczaj wymagania, jakie stawia szkoła przed nauczycielem konkretnej specjalizacji. Opieraj się na nich, podkreślając swoje walory nauczycielskie.
Przygotuj podsumowanie zawodowe, w którym znajdzie się skrótowy opis twoich kompetencji, najważniejsze osiągnięcia zawodowe i twoje plany związane z pracą w konkretnej placówce szkolnej. Nie pisz tu dodatkowego podania, niech to będzie nie więcej niż 4 zdania. Pigułka informacji o tobie.
Przy doświadczeniu wyróżnij zakres obowiązków, najlepiej punktowo oraz osiągnięcia. Z pewnością jakieś są. Pamiętaj - nie umniejszaj sobie.