Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Po jakim czasie ZUS wypłaca chorobowe - warunki, zasady

Po jakim czasie ZUS wypłaca chorobowe - warunki, zasady

 
Po jakim czasie ZUS wypłaca chorobowe - warunki, zasady

Jesteś objęty obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym? Zachorowałeś, a Twoja niezdolność do pracy trwa już dłuższy czas? Obawiasz się, że wkrótce zostaniesz bez środków do życia? Spokojnie, każda osoba objęta ubezpieczeniem ma prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. W zależności od tego, jak długo będziesz na zwolnieniu i kto będzie wypłacał świadczenie, otrzymasz wynagrodzenie chorobowe albo zasiłek chorobowy. Po jakim czasie ZUS wypłaca chorobowe i na jakich zasadach? Kiedy świadczenie płaci pracodawca? Sprawdźmy!

 

Kto wypłaca zasiłek chorobowy, a kto wynagrodzenie chorobowe


Zaczynając temat świadczeń chorobowych, warto zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy zasiłkiem chorobowym a wynagrodzeniem. Najlepiej powołać się tutaj na wyjaśnienie zamieszczone na  stronie ZUS: „(...)gros zasiłków chorobowych wypłacają sami pracodawcy. Dokładniej zaś, zasiłki wypłacają ci pracodawcy, którzy do ubezpieczenia chorobowego zgłaszają powyżej 20 osób. ZUS wypłaca świadczenia za czas choroby pozostałym, zatrudnionym w mniejszych firmach oraz osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Liczbę ubezpieczonych w danej firmie ustala się na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. Co bardzo ważne i o czym powinniśmy pamiętać to fakt, że jeżeli pracujemy w firmie zgłaszającej do ubezpieczenia powyżej 20 osób, to przez pierwsze 33 dni w roku pracodawca wypłaca nam nie zasiłek chorobowy, ale wynagrodzenie chorobowe. Różnica jest tu nie w wysokości wypłacanych kwot, ale w tym, że wynagrodzenie chorobowe pracodawca płaci ze swoich własnych środków. Natomiast kwotę wypłaconych zasiłków chorobowych ma prawo sobie zrekompensować poprzez zaliczenie jej na poczet bieżących składek”.

Upraszczając - są sytuacje, kiedy ZUS wypłaca L4 albo robi to nasz pracodawca. Przez pierwsze 33 dni naszej choroby (lub 14 dni w przypadku pracowników po 50. roku życia), to z budżetu firmy otrzymamy wynagrodzenie chorobowe. Po 33 dniach naszej niezdolności do pracy, zasiłek chorobowy nadal wypłacać będzie pracodawca, o ile zgłosi do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób. W pozostałych przypadkach ma miejsce wypłata zasiłku chorobowego przez ZUS.


Wypłata zasiłku chorobowego przez ZUS - warunki i zasady


Wypłata chorobowego z ZUS ma zapewnić pracownikowi środki pozwalające na utrzymanie się w czasie choroby oraz pokrycie wszystkich kosztów związanych z leczeniem. Aby do tego doszło, osoba ubezpieczona musi spełnić pewne warunki wypłaty chorobowego z ZUS. Pierwszym z nich jest tzw. okres wyczekiwania, czyli czas, po upływie którego ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego. W przypadku osób, które podlegają ubezpieczeniu obowiązkowemu, będzie to dokładnie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. Okres ten wydłuża się do 90 dni w przypadku osób, które na przykład prowadzą firmę i dobrowolnie płacą chorobowe. Drugim warunkiem, który musi zostać spełniony, aby zostało wypłacone chorobowe ZUS, jest dostarczenie zwolnienia. Pracownik ma na to 7 dni. Pracodawca natomiast zobowiązany jest do przekazania ZUS całej dokumentacji uprawniającej do wypłaty zasiłku. W tym miejscu warto wspomnieć, że od 1 grudnia 2018 roku cały proces został nieco ułatwiony, ponieważ w życie weszły elektroniczne zwolnienia lekarskie, tak zwane e-ZLA. Oznacza to, że pacjent nie otrzymuje już papierowej formy zwolnienia, ponieważ lekarz wystawia elektroniczne L4. Dostęp do zwolnień pracowników ma każdy pracodawca, który założył konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dla płatników zatrudniających powyżej 5 pracowników jest to obowiązek.

 

Po jakim czasie ZUS wypłaca chorobowe


Tak jak wspomnieliśmy, wypłata zasiłku chorobowego przez ZUS następuje od 34. dnia naszej niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym. Za pierwsze 33 dni, świadczenie dostaniemy z firmy, w której pracujemy. Wypłata wynagrodzenia z tytułu choroby wypada zazwyczaj w terminie, w którym zwykle otrzymywaliśmy pensję. Kwestią, która najczęściej nurtuje pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim, jest także to, ile czasu ma ZUS na wypłatę chorobowego. Warto więc wiedzieć, że termin wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS następuje po stwierdzeniu prawa do świadczenia, jednak nie może przekroczyć 30 dni, licząc od daty dostarczenia dokumentacji przez naszego pracodawcę.

 

Jak ZUS wypłaca chorobowe


Zanim jednak odpowiemy sobie na pytanie: „jak ZUS wypłaca chorobowe?”, warto wiedzieć, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo skontrolować osobę, która przebywa na L4. Działania te mają na celu ukrócenie m.in. procederu „lewych zwolnień”. W świetle prawa zasiłek chorobowy może być wypłacany maksymalnie przez 182 dni lub 270 dni (w przypadku gruźlicy lub wtedy gdy niezdolność do pracy przypada na czas ciąży). A ile płaci ZUS za zwolnienie? Standardowo, na chorobowym dostajemy 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku (w przypadku choroby w czasie ciąży pracownikowi należy się 100 proc.). Ponadto, warto wiedzieć, że nie ma przepisu, który definiowałby, którego dnia miesiąca ZUS wypłaca chorobowe - zakład ma na to maksymalnie 30 dni od daty otrzymania dokumentów potwierdzających prawo do zasiłku. Na koniec warto wspomnieć także o tym, jak odbywa się wypłata zasiłku chorobowego przez ZUS. Najwygodniejszą opcją jest złożenie odpowiedniego wniosku, a wtedy świadczenie chorobowe z ZUS otrzymamy na konto.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Montaż elementów instalacji elektrycznych; Uruchamianie nowych maszyn urządzeń linii zrobotyzowanych, Uruchamianie linii montażu baterii i silników elektrycznych jak i przenośników; Analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; Podłączanie...
  • Operator Wózka Widłowego w branży Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Lipsk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zadania: Obsługa wózków widłowych; Załadunek i rozładunek towarów; Transport towarów w obrębie magazynu; Kontrola towarów przychodzących i wychodzących; Wykrywanie wad produktów i zgłaszanie uszkodzeń przełożonemu; Utrzymanie wysokich standardów bezpieczeństwa i wydajności;...
  • Pracownik Magazynu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Greven lub Obertshausen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zadania: Odbieranie, sprawdzanie, sortowanie i układanie produktów na półkach; Pobieranie produktów z półek, pakowanie i nadawanie zamówień; Wymagania: Podstawowa znajomość języka niemieckiego lub angielskiego; Gotowość do przeprowadzki do Niemiec; Gotowość do pracy na 3 zmiany;...
  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.