Nietrzeźwy pracownik - przepisy
„Do pracy przychodź trzeźwy i wypoczęty” - taki napis można było zauważyć na niektórych zakładach jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiaj wydaje się to dość zabawne, jednak zatrudnione osoby powinny pamiętać, że zjawianie się w firmie w stanie nietrzeźwym prowadzi do poważnych konsekwencji. Co mówią na ten temat przepisy prawne?
Artykuł 17. ustawy z 26.10.1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówi, że: „kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy”.
Jeżeli przełożony podejrzewa, że podwładny wykonuje swoje zadania pod wpływem alkoholu, to może przeprowadzić badanie alkomatem, przy czym są tutaj pewne obostrzenia. Po pierwsze przedsiębiorca nie ma prawa zmuszać do poddania się takiemu badaniu, ponieważ będzie to traktowane jak naruszenie godności osobistej. Jeżeli zatrudniony nie wyraził zgody, musi pamiętać, że może to być potraktowane jak przyznanie się winy, co z kolei prowadzi do odsunięcia od wykonywania obowiązków.
Protest pracownika w tym wypadku nie oznacza zakończenia całej sprawy. Przełożony ma prawo bowiem zwrócić się w takiej sytuacji do funkcjonariuszy policji.
Warto także dodać, że jest jeden moment, kiedy nie można odmówić badania alkomatem. Jeżeli w zakładzie doszło do wypadku, to wtedy zatrudniona osoba musi zrobić test, który skontroluje stan trzeźwości.
Spożywanie alkoholu w pracy - konsekwencje
Jakie są zatem konsekwencje naruszenia przepisu o zachowaniu trzeźwości w miejscu pracy? Taka sytuacja może być potraktowane jako ciężkie naruszenie obowiązków, o których mowa w Kodeksie pracy. Przełożony ma prawo podjąć decyzję o rozwiązaniu umowy bez okresu wypowiedzenia. Dyscyplinarne zwolnienie jest ostatecznością, jednak czasem nie ma innego wyjścia.
Niesubordynowany podwładny może być też potraktowany nieco łagodniej. Czasami stosowana jest kara nagany z wpisem do akt, a za dany dzień potrąca się nietrzeźwej osobie wynagrodzenie.
Warto zatem zadać sobie pytanie, czy picie alkoholu w pracy jest dobrym pomysłem. Nietrzeźwy pracownik stanowi bowiem zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych osób, które znajdują się na terenie zakładu.