Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem pracy i wynagrodzenia

Oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem pracy i wynagrodzenia

 
Oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem pracy i wynagrodzenia

Podjęcie nowej pracy to poważna zmiana w życiu każdego człowieka. Towarzyszy jej zazwyczaj wiele emocji, przede wszystkim entuzjazm związany z możliwością zawodowego rozwoju. Zanim jednak po raz pierwszy przystąpimy do naszych nowych służbowych obowiązków, warto zapoznać się z formalnymi aspektami pracy.

 

Jeszcze przed podpisaniem umowy powinniśmy razem z przełożonym ustalić zasady przyszłej współpracy. Pracodawca przekaże nam do uzupełnienia tak zwaną dokumentację pracowniczą. Obejmuje ona między innymi kwestionariusz osobowy, umowę o pracę, zlecenie przekazywania wynagrodzenia na rachunek bankowy, oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem wynagradzania oraz oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem pracy.

 

Oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem pracy

 

Regulamin pracy to dokument prawny, odnoszący się do organizacji pracy w danej firmie. Obejmuje sposoby wykonywania pracy oraz doprecyzowuje prawa i obowiązki pracownika w danym zakładzie. Regulamin nie może obejmować ustaleń mniej korzystnych dla pracownika niż te, które są zawarte w Kodeksie pracy. Mimo że jest dokumentem przystosowanym do warunków danej firmy, jego ogólna tematyka została dokładnie określona w artykule 104. Kodeksu pracy i obejmuje między innymi zagadnienia związane z organizacją pracy, warunkami przebywania na terenie zakładu pracy, wyposażenie pracowników w narzędzia, kwestie wynagrodzenia czy sposób potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności.

 

Treść regulaminu będzie się różnić, zależnie od branży w jakiej działa przedsiębiorstwo oraz od charakteru pracy. Inny regulamin będzie obowiązywał pracownika biurowego w korporacji, a inny technologa żywności czy operatora wózków widłowych. Niezależnie od charakteru stanowiska, które planujemy objąć, przed podpisaniem oświadczenia pracownika o zapoznaniu się z treścią regulaminu warto dokładnie przeanalizować jego zasady i omówić ewentualne niejasności z przyszłym przełożonym.


Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z przepisami zakładowymi ma dość uniwersalny charakter, mimo różnic w treści regulaminu. W każdym poprawnie skonstruowanym oświadczeniu powinny znaleźć się imię i nazwisko pracownika, nazwa zakładu pracy, a także data i miejsce podpisania dokumentu. Wzór oświadczenia o zapoznaniu się z regulaminem pracy może obejmować dodatkowo potwierdzenie zapoznania się z zakresem informacji objętych tajemnicą przedsiębiorstwa lub tajemnicą służbową, a także zapoznania się z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Na oświadczeniu składają podpisy pracownik i pracodawca bądź osoba upoważniona w jego imieniu. Pisemne potwierdzenie zapoznania się przez pracownika z treścią regulaminu pracy jest dla obu stron gwarancją znajomości zasad postępowania na danym stanowisku w konkretnej firmie.


Oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem wynagradzania

 

System wynagradzania na danym stanowisku, podobnie jak zasady pracy objęte regulaminem, również powinien być dla przyszłego pracownika jasny i czytelny. Najważniejsze punkty regulaminu wynagrodzeń dotyczą wysokości stawek podstawowych obowiązujących pracowników w danej firmie, wynagrodzeń za godziny nadliczbowe czy nocne dyżury, fakultatywnych składników wynagrodzenia, na przykład dodatków za staż pracy lub za pracę w trudnych warunkach. Regulamin precyzuje także system przyznawania premii i dodatków do pensji, określa zasady ich wypłacania oraz wysokość. Wzór oświadczenia o zapoznaniu się z regulaminem wynagradzania  również ma uniwersalną formę. Zawiera podstawowe dane pracownika i pracodawcy oraz potwierdza znajomość regulaminu.

 

Znając zasady pracy i wynagrodzeń, z pewnością łatwiej będzie nam odnaleźć się w nowym miejscu pracy, a jasne reguły współpracy pozwolą w przyszłości uniknąć nieporozumień i pozwolą w pełni korzystać z praw i przywilejów pracownika danej firmy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.