Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem pracy i wynagrodzenia

Oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem pracy i wynagrodzenia

 
Oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem pracy i wynagrodzenia

Podjęcie nowej pracy to poważna zmiana w życiu każdego człowieka. Towarzyszy jej zazwyczaj wiele emocji, przede wszystkim entuzjazm związany z możliwością zawodowego rozwoju. Zanim jednak po raz pierwszy przystąpimy do naszych nowych służbowych obowiązków, warto zapoznać się z formalnymi aspektami pracy.

 

Jeszcze przed podpisaniem umowy powinniśmy razem z przełożonym ustalić zasady przyszłej współpracy. Pracodawca przekaże nam do uzupełnienia tak zwaną dokumentację pracowniczą. Obejmuje ona między innymi kwestionariusz osobowy, umowę o pracę, zlecenie przekazywania wynagrodzenia na rachunek bankowy, oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem wynagradzania oraz oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem pracy.

 

Oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem pracy

 

Regulamin pracy to dokument prawny, odnoszący się do organizacji pracy w danej firmie. Obejmuje sposoby wykonywania pracy oraz doprecyzowuje prawa i obowiązki pracownika w danym zakładzie. Regulamin nie może obejmować ustaleń mniej korzystnych dla pracownika niż te, które są zawarte w Kodeksie pracy. Mimo że jest dokumentem przystosowanym do warunków danej firmy, jego ogólna tematyka została dokładnie określona w artykule 104. Kodeksu pracy i obejmuje między innymi zagadnienia związane z organizacją pracy, warunkami przebywania na terenie zakładu pracy, wyposażenie pracowników w narzędzia, kwestie wynagrodzenia czy sposób potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności.

 

Treść regulaminu będzie się różnić, zależnie od branży w jakiej działa przedsiębiorstwo oraz od charakteru pracy. Inny regulamin będzie obowiązywał pracownika biurowego w korporacji, a inny technologa żywności czy operatora wózków widłowych. Niezależnie od charakteru stanowiska, które planujemy objąć, przed podpisaniem oświadczenia pracownika o zapoznaniu się z treścią regulaminu warto dokładnie przeanalizować jego zasady i omówić ewentualne niejasności z przyszłym przełożonym.


Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z przepisami zakładowymi ma dość uniwersalny charakter, mimo różnic w treści regulaminu. W każdym poprawnie skonstruowanym oświadczeniu powinny znaleźć się imię i nazwisko pracownika, nazwa zakładu pracy, a także data i miejsce podpisania dokumentu. Wzór oświadczenia o zapoznaniu się z regulaminem pracy może obejmować dodatkowo potwierdzenie zapoznania się z zakresem informacji objętych tajemnicą przedsiębiorstwa lub tajemnicą służbową, a także zapoznania się z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Na oświadczeniu składają podpisy pracownik i pracodawca bądź osoba upoważniona w jego imieniu. Pisemne potwierdzenie zapoznania się przez pracownika z treścią regulaminu pracy jest dla obu stron gwarancją znajomości zasad postępowania na danym stanowisku w konkretnej firmie.


Oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem wynagradzania

 

System wynagradzania na danym stanowisku, podobnie jak zasady pracy objęte regulaminem, również powinien być dla przyszłego pracownika jasny i czytelny. Najważniejsze punkty regulaminu wynagrodzeń dotyczą wysokości stawek podstawowych obowiązujących pracowników w danej firmie, wynagrodzeń za godziny nadliczbowe czy nocne dyżury, fakultatywnych składników wynagrodzenia, na przykład dodatków za staż pracy lub za pracę w trudnych warunkach. Regulamin precyzuje także system przyznawania premii i dodatków do pensji, określa zasady ich wypłacania oraz wysokość. Wzór oświadczenia o zapoznaniu się z regulaminem wynagradzania  również ma uniwersalną formę. Zawiera podstawowe dane pracownika i pracodawcy oraz potwierdza znajomość regulaminu.

 

Znając zasady pracy i wynagrodzeń, z pewnością łatwiej będzie nam odnaleźć się w nowym miejscu pracy, a jasne reguły współpracy pozwolą w przyszłości uniknąć nieporozumień i pozwolą w pełni korzystać z praw i przywilejów pracownika danej firmy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!