Osoba długotrwale bezrobotna - definicja
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy mówi, że osoba długotrwale bezrobotna to taka, która jest zarejestrowana w urzędzie pracy ponad 12 miesięcy w ciągu 2 lat. Wskazany okres może mieć przerwy. Bezrobotny w momencie zapisania się do urzędu pracy podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ma również prawo do różnych szkoleń, które pomogą w znalezieniu posady.
Skutki długotrwałego bezrobocia
Długotrwale bezrobotny musi się liczyć z tym, że coraz trudniej będzie mu znaleźć pracę. Brak zatrudnienia sprawia, że ludzie „wypadają z obiegu”. Stają się mniej atrakcyjni dla potencjalnych pracodawców. Pojawiają się także bariery psychologiczne. Bezrobotni czują się wyobcowani. Mimo to nie chcą brać udziału w procesach rekrutacyjnych i rozmowach kwalifikacyjnych, ponieważ boją się porażki. Brak pracy powoduje frustrację, rozczarowanie. Pojawia się także niechęć do wprowadzenia zmian. W skrajnych przypadkach bezrobocie może prowadzić do rozwijania się nałogów np. alkoholizmu. Niektóre rodziny mają znacznie obniżony standard życia, co objawia się ubóstwem.
Skutki długotrwałego bezrobocia odczuwa całe społeczeństwo, a nie tylko dana jednostka i jej najbliższe otoczenie. Rozwija się tak zwana szara sfera. Osoba pracująca na czarno nie odprowadza podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Pogłębia się deficyt budżetu państwa, rosną wydatki związane bezrobociem i wypłatą zasiłków.
Aby przeciwdziałać długotrwałemu bezrobociu, zostały wprowadzone specjalne programy aktywizacyjne. Często na początku oferuje się odpowiednią pomoc psychologiczną. Rozmowy z terapeutami pozwalają na odbudowanie poczucia własnej wartości, odzyskanie kontroli nad własnym życiem i powrót do aktywności zawodowej. Celem zajęć z psychologami jest zmotywowanie bezrobotnych do podjęcia kroków, które poprawią sytuację finansową.
Urzędy pracy przygotowują specjalne projekty skierowane do osób borykających się brakiem pracy. Ich głównym zadaniem jest pomoc w stawianiu pierwszych kroków na rynku zatrudnienia po dłuższej przerwie. Bezrobotni mogą skorzystać między innymi ze szkoleń, kursów zawodowych podnoszących kwalifikacje, płatnych staży oraz praktyk. Zdobywanie nowych kwalifikacji często pomaga przełamać też bariery psychologiczne ludzi, którzy przez długi okres pozostawali bez pracy.