Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Opuszczenie stanowiska pracy - czy jest dozwolone, konsekwencje, zasady

Opuszczenie stanowiska pracy - czy jest dozwolone, konsekwencje, zasady

 
Opuszczenie stanowiska pracy - czy jest dozwolone, konsekwencje, zasady

Opuszczenie stanowiska pracy - czy jest dozwolone

 

Umowa o pracę zobowiązuje pracownika do wypełniania zawartych w niej ustaleń. Są też pewne ogólne kryteria, które musi wypełniać pracownik, niezależnie od pozycji jaką zajmuje w danej firmie. Jednym z takich obowiązków jest regularne stawianie się w pracy w określonych godzinach. Oznacza to, że będąc w zakładzie pracy, nie możemy bez usprawiedliwienia go opuścić.

 

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zdrowie lub życie pracownika jest zagrożone. W takim momencie oddalenie się z miejsca pracy pracownika jest dozwolone, jednak zatrudniony nie może sobie tak po prostu pojechać do domu bez niczyjej wiedzy. Istotne jest, aby powiadomić pracodawcę i cały czas pozostać do jego dyspozycji. Samowolne opuszczenie stanowiska pracy może natomiast prowadzić do poważnych konsekwencji, głównie z tytułu naruszenia obowiązków pracowniczych.

 

Opuszczenie miejsca pracy - konsekwencje

 

Jeżeli nie nastąpiła sytuacja zagrożenia zdrowia lub życia, to pracownik, który wybrał samowolne opuszczenie stanowiska pracy, może liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Opuszczenie miejsca pracy może skutkować nałożeniem przez pracodawcę kary upomnienia lub nagany. W przypadku samowolnego oddalenia przełożony może również nałożyć na niesubordynowanego podwładnego sankcje finansowe.

 

Pracodawca musi jednak pamiętać, że zanim zastosuje jedną z powyższych kar, powinien wcześniej wysłuchać pracownika. Jeżeli doszło do naruszenia obowiązków pracowniczych, to pracodawca musi o konkretnej karze poinformować zatrudnionego na piśmie. Drugą kopię tego zawiadomienia należy dołączyć do akt pracowniczych.

 

Samowolne opuszczenie stanowiska pracy - Kodeks cywilny

 

W skrajnych przypadkach przełożony może uznać, że opuszczenie miejsca pracy bez zgody pracodawcy było ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Jeżeli to „kolejny wybryk” danej osoby, pracodawca może uciec się do zwolnienia dyscyplinarnego.

 

Warto tutaj zaznaczyć, że wszystkie przepisy, dotyczące umowy o pracę są regulowane przez Kodeks pracy. Zapis, który dotyczy właśnie zwolnień dyscyplinarnych, znajdziemy w 52. artykule tego dokumentu. Mowa w nim o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. W tym przypadku wina ma stać po stronie podwładnego. Jest tutaj także mowa o ciężkich naruszeniach obowiązków pracowniczych, chociaż artykuł nie wyjaśnia dokładnie, jakie przewinienia są brane pod uwagę. Najczęściej jednak tak motywowana jest decyzja pracodawcy o natychmiastowym rozwiązaniu stosunku pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!