Opuszczenie stanowiska pracy - czy jest dozwolone
Umowa o pracę zobowiązuje pracownika do wypełniania zawartych w niej ustaleń. Są też pewne ogólne kryteria, które musi wypełniać pracownik, niezależnie od pozycji jaką zajmuje w danej firmie. Jednym z takich obowiązków jest regularne stawianie się w pracy w określonych godzinach. Oznacza to, że będąc w zakładzie pracy, nie możemy bez usprawiedliwienia go opuścić.
Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zdrowie lub życie pracownika jest zagrożone. W takim momencie oddalenie się z miejsca pracy pracownika jest dozwolone, jednak zatrudniony nie może sobie tak po prostu pojechać do domu bez niczyjej wiedzy. Istotne jest, aby powiadomić pracodawcę i cały czas pozostać do jego dyspozycji. Samowolne opuszczenie stanowiska pracy może natomiast prowadzić do poważnych konsekwencji, głównie z tytułu naruszenia obowiązków pracowniczych.
Opuszczenie miejsca pracy - konsekwencje
Jeżeli nie nastąpiła sytuacja zagrożenia zdrowia lub życia, to pracownik, który wybrał samowolne opuszczenie stanowiska pracy, może liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Opuszczenie miejsca pracy może skutkować nałożeniem przez pracodawcę kary upomnienia lub nagany. W przypadku samowolnego oddalenia przełożony może również nałożyć na niesubordynowanego podwładnego sankcje finansowe.
Pracodawca musi jednak pamiętać, że zanim zastosuje jedną z powyższych kar, powinien wcześniej wysłuchać pracownika. Jeżeli doszło do naruszenia obowiązków pracowniczych, to pracodawca musi o konkretnej karze poinformować zatrudnionego na piśmie. Drugą kopię tego zawiadomienia należy dołączyć do akt pracowniczych.
Samowolne opuszczenie stanowiska pracy - Kodeks cywilny
W skrajnych przypadkach przełożony może uznać, że opuszczenie miejsca pracy bez zgody pracodawcy było ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Jeżeli to „kolejny wybryk” danej osoby, pracodawca może uciec się do zwolnienia dyscyplinarnego.
Warto tutaj zaznaczyć, że wszystkie przepisy, dotyczące umowy o pracę są regulowane przez Kodeks pracy. Zapis, który dotyczy właśnie zwolnień dyscyplinarnych, znajdziemy w 52. artykule tego dokumentu. Mowa w nim o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. W tym przypadku wina ma stać po stronie podwładnego. Jest tutaj także mowa o ciężkich naruszeniach obowiązków pracowniczych, chociaż artykuł nie wyjaśnia dokładnie, jakie przewinienia są brane pod uwagę. Najczęściej jednak tak motywowana jest decyzja pracodawcy o natychmiastowym rozwiązaniu stosunku pracy.