Operator równiarki - warunki pracy
Równiarka jest sprzętem, który wykorzystuje się w sektorze budowlanym. Służy do profilowania różnego typu terenów m.in. pod drogi i lotniska. Osobą, która steruje maszyną, jest operator równiarki. Stanowisko to jest kwalifikowane do zawodu operatora maszyn robót ziemnych.
Praca na takim sprzęcie wiąże się z pracami na budowie różnego typu nawierzchni. Równiarkę drogową można spotkać np. pod ziemią, kiedy mamy do czynienia z budową tuneli.
Operator równiarki - zadania i uprawnienia
Operator to osoba, która nie tylko kieruje maszyną. Musi ją wcześniej odpowiednio przygotować do pracy, a po zakończonym zadaniu odpowiednio zabezpieczyć sprzęt. Do zadań operatora należy również bieżąca kontrola techniczna urządzenia i jego konserwacja. Operator równiarki powinien również potrafić wykonać drobne prace naprawcze przy maszynie.
Kiedy operator równiarki pracuje na sprzęcie, musi znać jego możliwości, aby jak najlepiej wykorzystać je do wykonywanego zadania. Operator powinien też potrafić pracować we współpracy z operatorami innych urządzeń znajdujących się na budowie, dbając i o efektywność i o bezpieczeństwo.
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych z późniejszymi zmianami zawiera rozdział, który mówi, że operator m.in. równiarki musi mieć ukończone szkolenie i uzyskać pozytywny wynik egzaminu. Komisja, która przeprowadza taki egzamin, powoływana jest przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.
Egzamin składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Zakres tematyczny również określa powyższe rozporządzenie. Teoria dotyczy obszarów związanych z dokumentacją techniczną, użytkowaniem i obsługą maszyn roboczych, technologią wykonywania robót ziemnych oraz BHP przy eksploatacji maszyn roboczych.
Praktyka sprowadza się do użytkowania maszyn. Zróżnicowanie występuje pod względem uwarunkowań technologicznych i terenowych.
Operator równiarki - zarobki
Obecnie panuje deficyt na pracowników maszyn posiadających odpowiednie uprawnienia. Ten, kto zdecydował się na taką ścieżkę zawodową, nie powinien mieć problemów ze znalezieniem pracy.
Jeśli chodzi o zarobki, to oczywiście będą uzależnione od stażu pracy, doświadczenia. Warto tutaj zaznaczyć, że kursy trzeba opłacić samemu. Często jest to kwota rzędu kilku tysięcy złotych.