Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Okres rozliczeniowy - czas pracy, Kodeks pracy

Okres rozliczeniowy - czas pracy, Kodeks pracy

 
Okres rozliczeniowy - czas pracy, Kodeks pracy

Często mawiamy, że czas to pieniądz, a biorąc pod uwagę godziny, które spędzamy w naszym miejscu pracy, możemy zauważyć, że to twierdzenie ma bardzo dosłowny charakter. Jak określić ramy czasowe wykonywania naszych służbowych obowiązków i jak je rozliczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w przepisach Kodeksu pracy.

 

Okres rozliczeniowy – co to jest?

 

Czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, nazywamy po prostu czasem pracy. Jego maksymalny wymiar określa prawo, regulując czas pracy w ciągu doby i tygodnia. Aby sprawdzić, czy nasz czas pracy i czas na odpoczynek są zgodne z normami, posługujemy się definicją okresu rozliczeniowego. Musimy w nim przepracować konkretną liczbę godzin, obliczoną zgodnie z obowiązującymi nas normami czasu pracy.

 

Kodeks pracy – okres rozliczeniowy

 

Okres rozliczeniowy czasu pracy to, najogólniej rzecz ujmując, ramy czasu, w których pracownik zobligowany jest do wykonywania zawodowych obowiązków. Ile trwa okres rozliczeniowy, zależy od wybranego w danym zakładzie systemu czasu pracy. Okres ten może wynosić minimalnie 4 tygodnie. Za najdłuższy dopuszczalny okres rozliczeniowy prawo pracy uznaje 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Im jest dłuższy, tym większe możliwości układania grafików pracownikom. Dla pracownika wybór systemu rozliczeniowego ma niebagatelne znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o okres rozliczeniowy nadgodzin.

 

W każdym okresie rozliczenia czasu pracy trzeba oszacować wymiar godzin do przepracowania. Według art. 130. oblicza się go:
1) mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
2) dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Wymiar obniża się także o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

 

Okres rozliczeniowy czasu pracy

 

W większości firm przyjmuje się miesiąc rozliczeniowy i w takim okresie zamyka się wymiar pracy i oblicza nadgodziny pracownika. Jak już wspomnieliśmy, im dłuższy okres rozliczeniowy pracownika, tym większa możliwość dostosowania grafiku pracy do potrzeb przedsiębiorstwa.

 

Na przykład w firmie, w której obowiązuje 8-tygodniowy okres rozliczeniowy w pracy, pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki w pierwszym miesiącu przez 4 dni w tygodniu, a w drugim przez 6, co daje średnio 5 przepracowanych dni w każdym tygodniu obowiązującego okresu rozliczeniowego i jest zgodne z polskim prawem.

 

Załóżmy, że pracodawca wybrał trzymiesięczny okres rozliczeniowy, a wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym wynosi 504 godziny. Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze godzin w jednym miesiącu przepracował 178 godzin, w kolejnym 168 a w ostatnim – 158. Dzięki takiemu okresowi rozliczeniowemu w pracy otrzyma co miesiąc takie samo wynagrodzenie, pomimo że w niektórych miesiącach godzin byłó mniej, a w niektórych więcej.


Ważne jest, że wydłużanie czasu rozliczenia na przykład do kwartalnego okresu rozliczeniowego czasu pracy lub dwumiesięcznego okresu rozliczeniowego nie stwarza możliwości rekompensaty nadgodzin z jednego miesiąca zmniejszeniem liczby godzin do przepracowania w kolejnym miesiącu.


W dwu lub trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym grafik powinien być ustalony wcześniej, natomiast nadgodziny nigdy nie mogą być przez szefa z góry zaplanowane i ujęte w harmonogramie, wedle definicji wynikają bowiem ze „szczególnych potrzeb pracodawcy”. Pracownikom należy się za nie czas wolny albo wynagrodzenie oraz dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!