Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Okres rozliczeniowy - czas pracy, Kodeks pracy

Okres rozliczeniowy - czas pracy, Kodeks pracy

 
Okres rozliczeniowy - czas pracy, Kodeks pracy

Często mawiamy, że czas to pieniądz, a biorąc pod uwagę godziny, które spędzamy w naszym miejscu pracy, możemy zauważyć, że to twierdzenie ma bardzo dosłowny charakter. Jak określić ramy czasowe wykonywania naszych służbowych obowiązków i jak je rozliczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w przepisach Kodeksu pracy.

 

Okres rozliczeniowy – co to jest?

 

Czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, nazywamy po prostu czasem pracy. Jego maksymalny wymiar określa prawo, regulując czas pracy w ciągu doby i tygodnia. Aby sprawdzić, czy nasz czas pracy i czas na odpoczynek są zgodne z normami, posługujemy się definicją okresu rozliczeniowego. Musimy w nim przepracować konkretną liczbę godzin, obliczoną zgodnie z obowiązującymi nas normami czasu pracy.

 

Kodeks pracy – okres rozliczeniowy

 

Okres rozliczeniowy czasu pracy to, najogólniej rzecz ujmując, ramy czasu, w których pracownik zobligowany jest do wykonywania zawodowych obowiązków. Ile trwa okres rozliczeniowy, zależy od wybranego w danym zakładzie systemu czasu pracy. Okres ten może wynosić minimalnie 4 tygodnie. Za najdłuższy dopuszczalny okres rozliczeniowy prawo pracy uznaje 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Im jest dłuższy, tym większe możliwości układania grafików pracownikom. Dla pracownika wybór systemu rozliczeniowego ma niebagatelne znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o okres rozliczeniowy nadgodzin.

 

W każdym okresie rozliczenia czasu pracy trzeba oszacować wymiar godzin do przepracowania. Według art. 130. oblicza się go:
1) mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
2) dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Wymiar obniża się także o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

 

Okres rozliczeniowy czasu pracy

 

W większości firm przyjmuje się miesiąc rozliczeniowy i w takim okresie zamyka się wymiar pracy i oblicza nadgodziny pracownika. Jak już wspomnieliśmy, im dłuższy okres rozliczeniowy pracownika, tym większa możliwość dostosowania grafiku pracy do potrzeb przedsiębiorstwa.

 

Na przykład w firmie, w której obowiązuje 8-tygodniowy okres rozliczeniowy w pracy, pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki w pierwszym miesiącu przez 4 dni w tygodniu, a w drugim przez 6, co daje średnio 5 przepracowanych dni w każdym tygodniu obowiązującego okresu rozliczeniowego i jest zgodne z polskim prawem.

 

Załóżmy, że pracodawca wybrał trzymiesięczny okres rozliczeniowy, a wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym wynosi 504 godziny. Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze godzin w jednym miesiącu przepracował 178 godzin, w kolejnym 168 a w ostatnim – 158. Dzięki takiemu okresowi rozliczeniowemu w pracy otrzyma co miesiąc takie samo wynagrodzenie, pomimo że w niektórych miesiącach godzin byłó mniej, a w niektórych więcej.


Ważne jest, że wydłużanie czasu rozliczenia na przykład do kwartalnego okresu rozliczeniowego czasu pracy lub dwumiesięcznego okresu rozliczeniowego nie stwarza możliwości rekompensaty nadgodzin z jednego miesiąca zmniejszeniem liczby godzin do przepracowania w kolejnym miesiącu.


W dwu lub trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym grafik powinien być ustalony wcześniej, natomiast nadgodziny nigdy nie mogą być przez szefa z góry zaplanowane i ujęte w harmonogramie, wedle definicji wynikają bowiem ze „szczególnych potrzeb pracodawcy”. Pracownikom należy się za nie czas wolny albo wynagrodzenie oraz dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.