Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Office manager – wymagania, zakres obowiązków, zarobki

Office manager – wymagania, zakres obowiązków, zarobki

 
Office manager – wymagania, zakres obowiązków, zarobki

Kierownik biura – wymagania


Każda firma potrzebuje osoby, która zajmie się organizacją, koordynacją oraz zarządzaniem pracy firmy. Taką osobę nazywa się kierownikiem biura. Obecnie coraz częściej można usłyszeć angielską wersję tej nazwy, czyli office manager. Jakie wymagania powinniśmy spełnić, jeżeli chcemy rozpocząć karierę na takim stanowisku? Najczęściej pracodawcy szukają ludzi z wyższym wykształceniem z zakresu administracji, zarządzania czy ekonomii. Prawda jest jednak taka, że najczęściej office managerami zostają absolwenci różnych kierunków humanistycznych, np. filologii, bibliotekoznawstwa, archiwistyki, polonistyki bądź kulturoznawstwa.  
Jednym z najważniejszych wymagań jest przede wszystkim dobra organizacja pracy. Kierownik biura musi też odznaczać się dobrą odpornością na stres oraz wielozadaniowością. Każdy office manager musi biegle obsługiwać podstawowe programy komputerowe takie jak pakiet Office (czasem także wymagane są inne programy, które najczęściej podaje się w ofercie).

Kierownik biura – zakres obowiązków

Kierownika biura to osoba od zadań specjalnych. Musi wykazać dobrymi zdolnościami organizatorskimi, jak również kreatywnością. Do głównych zadań należą między innymi:

    • nadzorowanie prac administracyjno-biurowych,
    • planowanie i kontrolowanie kosztów funkcjonowania biura,
    • sporządzanie zamówień,
    • zarządzanie dostawami,
    • serwisowanie sprzętu,
    • kontakty z dostawcami urządzeń i artykułów biurowych,
    • koordynacja korespondencji,
    • dystrybucja poczty,
    • rezerwacja biletów i hoteli w przypadku delegacji,
    • uaktualnianie bazy wewnętrznych numerów telefonów.

Jak widać zakres obowiązków office managera jest spory, często też związany z branżą danej firmy.  Jak zatem zostać kierownikiem biura? Podczas rekrutacji na to stanowisko warto podkreślić swoje zdolności organizacyjne. Jest to bowiem kluczowe na tym stanowisku. Kluczowa może także okazać się znajomość języków obcych, zwłaszcza w przypadku firmy, która współpracuje z zagranicznymi kontrahentami.

 

Koordynator biura – zarobki


Zakres obowiązków office managera jest bardzo duży. Czy przekłada się to na zarobki ludzi pracujących na takim stanowisku? Wynagrodzenie koordynatorów biur są zależne od miejsca pracy. Z reguły office manager zarabia od 2 000 do 3000 zł netto. W dużych firmach z zagranicznym kapitałem zarobki są znacznie wyższe. Dodatkowo kierownicy biura mogą liczyć na premie oraz liczne benefity pozapłacowe.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?