Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Odpowiedzialność materialna pracownika — kiedy, warunki, Kodeks pracy

Odpowiedzialność materialna pracownika — kiedy, warunki, Kodeks pracy

 
Odpowiedzialność materialna pracownika — kiedy, warunki, Kodeks pracy

W trakcie pracy, podwładny może korzystać z powierzonych mu przez pracodawcę narzędzi czy sprzętów. Jednym z zadań służbowych jest dbanie o własność firmy. Zaniedbanie obowiązków pracowniczych może też doprowadzić do strat. Jak wygląda odpowiedzialność materialna w pracy? Czy i ile pracownik będzie musiał zapłacić pracodawcy za szkodę z własnej kieszeni?

 

Spis treści

Odpowiedzialność materialna pracownika -kiedy


Każdy pracownik, który jest zatrudniony na umowę o pracę, ponosi odpowiedzialność za swoje działania wykonywane w ramach obowiązków służbowych. Odpowiedzialność majątkowa pracownika ma miejsce wtedy, kiedy w wyniku jego działania (bądź zaniechania działania) powstała materialna szkoda u pracodawcy.


Odpowiedzialność pracownika i jej rodzaje:
    • odpowiedzialność za powierzone mienie,
    • odpowiedzialność pracownicza za szkodę wyrządzoną pracodawcy.

 

Odpowiedzialność materialna pracownika za powierzone mienie


Jaka jest odpowiedzialność pracownika za powierzone mu mienie? Według prawa – pełna. Oznacza to, że jeśli podwładnemu powierzono mienie, które ma oddać bądź się z niego rozliczyć, to w razie powstania szkody, ponosi pełną odpowiedzialność. Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie może być zniesiona, jeśli udowodni on, że szkoda nie wynikła z jego winy.


Odpowiedzialność majątkowa pracownika rozpoczyna się w momencie prawidłowo powierzonego mu przez pracodawcę mienia. Co to oznacza? Otóż pracownik musi wiedzieć, co zostało mu powierzone, w jakiej ilości i stanie oraz jaka jest wartość materialna danych przedmiotów. Dzięki temu wie, jaka mogłaby być ewentualna szkoda materialna pracodawcy, gdyby z mieniem coś się stało. Pracownik ma prawo odmówić objęcia mienia w posiadanie.


Czym jest mienie powierzone? Definicja mienia według Kodeksu cywilnego (art. 44) mówi, że jest to własność i prawa majątkowe. Zatem mienie powierzone pracownikowi, to wszystkie aktywa firmy należące do przedsiębiorstwa i które pracodawca przekazał pracownikowi do użytku bądź do rozporządzania nim.


Oświadczenie o przyjęciu odpowiedzialności materialnej ma znaczenie jedynie dowodowe – oznacza to, że tak naprawdę, odpowiedzialność materialna za powierzone mienie zaczyna się w momencie prawidłowego wydania mienia (nie wystarczy sama umowa odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie czy oświadczenie o odpowiedzialności majątkowej). W praktyce przekazując mienie, podpisuje się z pracownikiem oświadczenia lub porozumienia, określające towar, jaki został pracownikowi powierzony.

 

Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy


Odpowiedzialność materialna w pracy na zasadach ogólnych dotyczy wszystkich pracowników. Dzieje się tak wtedy, kiedy ze względu na umyślne bądź nieumyślne działanie pracownika, pracodawca ponosi szkodę. Tego typu odpowiedzialność finansowa obejmuje wszystkich pracowników zatrudnionych na umowę o pracę i nie wymaga podpisywania przez nich żadnych dodatkowych umów czy oświadczeń.
To, jakie odszkodowanie pracownik będzie musiał wypłacić, zależy od tego czy szkoda była wyrządzona:


    • w sposób nieumyślny – wtedy pracownik odpowiada do wysokości szkody, nie więcej niż trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia,
    • w sposób umyślny – do pełnej wysokości szkody.


To pracodawca musi przed sądem dowieść, że szkoda powstała na skutek winy podwładnego. Jeśli pracownik uważa, że do powstania szkody przyczynił się pracodawca bądź osoby trzecie, też musi to udowodnić.

 

Odpowiedzialność finansowa pracownika – warunki


Aby odpowiedzialność finansowa w pracy mogła mieć miejsce, muszą zaistnieć odpowiednie warunki.
Przesłanki odpowiedzialności materialnej pracownika (na zasadach ogólnych) to:


    • naruszenie obowiązków pracowniczych,
    • wina pracownika,
    • szkoda, jak została wyrządzona pracodawcy.


Między naruszeniem obowiązków a szkodą, musi istnieć związek przyczynowo skutkowy.


Wspólna odpowiedzialność materialna pracowników


Jeśli szkodę wyrządziło kilku pracowników, każdy z nich jest współodpowiedzialny i ponosi odpowiedzialność adekwatnie do poziomu swojego udziału w powstaniu szkody.

 

Kodeks pracy – odpowiedzialność materialna


Finansowa odpowiedzialność pracownika w prawie pracy jest określona za pomocą Kodeksu pracy, rozporządzeń oraz – w niektórych przypadkach – stosuje się też przepisy Kodeksu cywilnego.
Tematy związane z tym, jaka jest odpowiedzialność finansowa pracownika, Kodeks pracy określa w dziale piątym. Rozdział I Kodeksu pracy dotyczy odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną pracodawcy, a rozdział II odpowiedzialności za powierzone mienie. Rozporządzenie Rady Ministrów z 10 października 1975 r. w sprawie warunków odpowiedzialności materialnej pracowników za szkodę w powierzonym mieniu dookreśla kwestie mienia powierzonego.
W Rozporządzeniu Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 października 1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie (z późniejszymi zmianami) dookreślona jest współodpowiedzialność materialna pracowników.
Odpowiedzialność materialna pracownika jest regulowana przez Kodeks pracy, ale stosuje się tu też przepisy Kodeksu cywilnego (gł. art. 429, 430, 474, 475).


Odpowiedzialność porządkowa i materialna pracownika – najczęstsze pytania:


Jaka jest odpowiedzialność materialna sprzedawcy?
Jeśli w sklepie na jednej zmianie pracuje do 8 osób a na dwie zmiany do 12 osób, to pracodawca może podpisać z pracownikami umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie. Wspólna odpowiedzialność materialna pracownika w sklepie samoobsługowym może zostać nawiązana wtedy, jeśli liczba pracowników na jedną zmianę nie przekracza 24 osób.
Odpowiedzialność finansowa pracownika sklepu na zasadach ogólnych oznacza, że wysokość odszkodowania nie może przekraczać 3-krotności jego miesięcznego wynagrodzenia.


Zgodnie z par 6.1 Rozporządzenie Rady Ministrów z 10 października 1975 r. w sprawie warunków odpowiedzialności materialnej pracowników za szkodę w powierzonym mieniu, odpowiedzialność materialna w sklepie może zostać obniżona, jeśli mienie znajduje się w pomieszczeniach, do których dostęp mają osoby trzecie (np. nabywcy).
Nie ma tu znaczenia branża sklepu. Odpowiedzialność materialna pracownika w sklepie spożywczym czy obuwniczym będzie taka sama. Podobnie jak odpowiedzialność materialna magazyniera.

 

Odpowiedzialność materialna a rodzaj umowy

 


Odpowiedzialność majątkowa pracownika zależy od rodzaju umowy, na podstawie której został zatrudniony. Jeśli jest to umowa o pracę, a szkoda nie była umyślna, to pracownik odpowiada materialnie do wysokości trzykrotności wynagrodzenia. Jeśli pracownik jest zatrudniony na umowę – zlecenie, to nie chroni go prawo pracy. Odpowiada za całość szkody w nieograniczonym stopniu (o ile jest odpowiedzialny za jej powstanie – np. zostawił otwarte drzwi do magazynu, który został obrabowany). Bardzo często z osobami pracującymi na zleceniu podpisywana jest umowa o odpowiedzialność materialną, która ogranicza maksymalną kwotę, którą należy zwrócić w razie zaistnienia szkody.
Inwentaryzacja a odpowiedzialność materialna


Aby stwierdzić czy w powierzonym pracownikom mieniu istnieją jakieś niedobory, przeprowadza się inwentaryzację. Jeśli wykaże ona braki, pracownicy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności majątkowej. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak w każdym innym przypadku, należy udowodnić to, że brak wynika z nienależytego wykonania obowiązków przez pracownika.


Inwentaryzacja jest też konieczna przy wprowadzaniu wspólnej odpowiedzialności majątkowej. W takiej inwentaryzacji powinni uczestniczyć przedstawiciele pracowników. Inwentaryzacja musi być dokonywana każdorazowo po zmianach osobowych składu opiekującego się mieniem (np. po zwolnieniu pracownika).

 

Jaka jest odpowiedzialność pracownika za sprzęt?


Taka sama jak w przypadku każdego mienia powierzonego. Jeśli sprzęt, który pracownik użytkuje, ulegnie zniszczeniu z winy pracownika (np. zaleje laptopa kawą), to ponosi on pełną odpowiedzialność materialną. Pracownik odpowiada za sprzęt nawet wtedy, kiedy został mu on powierzony bez dodatkowego oświadczenia o odpowiedzialności materialnej.
Umowa o indywidualnej odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie – czy trzeba ją podpisywać?
Pracownik może odmówić wzięcia na siebie odpowiedzialności za mienie, które pracodawca chce mu powierzyć. Nie może jednak przyjąć mienia i odmówić podpisania oświadczenia.


Umowa o wspólnej odpowiedzialności – czy trzeba ją podpisać?


Aby umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie była ważna, podpisać muszą ją wszyscy pracownicy, którzy dysponują mieniem. Jeśli jeden pracownik odmówi podpisania takiej umowy, nie można zawrzeć jej z innymi pracownikami. Pracownik może zatem odmówić podpisania umowy, ale musi liczyć się z tym, że w związku z tym pracodawca nie może należycie zabezpieczyć swoich interesów i ma podstawę do tego, by pracownika zwolnić.
Umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników może być wypowiedziana przez jednego z nich na 14 dni naprzód. W takiej sytuacji inwentaryzacja powinna być przeprowadzona przed upływem okresu wypowiedzenia umowy. Jeśli to pracodawca odstępuje od umowy, inwentaryzacja musi być przeprowadzona w ciągu 3 dni.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Doradca ds. Sprzedaży Rozwiązań IT

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obecnych klientów; Doradztwo i sprzedaż produktów Symfonii; Aktualizacja danych w systemie CRM; Realizacja celów sprzedażowych i jakościowych;
  • Aon
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    What the day will look like Design and implement automation solutions from business and technical requirements. Partner with Business Analysts to define the manual rules used to govern the process, and then translate those rules into automations; Responsibility for scripting and coding in UiPath...
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą transportową eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.