Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Odpoczynek między zmianami w pracy – dobowy i tygodniowy, Kodeks pracy

Odpoczynek między zmianami w pracy – dobowy i tygodniowy, Kodeks pracy

 
Odpoczynek między zmianami w pracy – dobowy i tygodniowy, Kodeks pracy

 

Powszechnie wiadomo, że nie samą pracą żyje człowiek. Jak więc zorganizować sobie czas, żeby nie zaburzyć równowagi między zawodowymi obowiązkami a życiem prywatnym? Na pewno pomocna będzie znajomość przepisów zawartych w art. 132 i 133 Kodeksu pracy, które regulują dobowy oraz tygodniowy czas pracy.

 

Czas odpoczynku pracownika pozostaje do jego dyspozycji i jest niezbędny, aby pozbyć się zmęczenia po pracy i stresu. Nawet najbardziej zaangażowany w swoje zadania etatowiec powinien mieć czas i przestrzeń dla siebie. Z pewnością osoby, które wiedzą jak odpoczywać i nie myślą cały czas o zawodowych obowiązkach, będą pracować efektywniej. Jest też większa szansa, że unikną wypalenia zawodowego. Przestrzeganie zasad tygodniowego i dobowego czasu pracy jest więc nie tylko obowiązkiem pracodawcy – przynosi mu także wymierne korzyści, bo wypoczęty pracownik to lepszy pracownik.


Dobowy czas pracy

 

Przepisy Kodeksu pracy określają normy czasu pracy jako 8 godzin w ciągu doby i przeciętnie 40 godzin na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Mając to na uwadze, pracodawca ustala liczbę godzin i dni do przepracowania. Każde święto przypadające w okresie rozliczeniowym w innym dniu niż niedziela skraca czas pracy o 8 godzin. Normy te można przekraczać w zależności od rozkładu czasu pracy w danym zakładzie i pod warunkiem, że pracownik ma zrekompensowane nadgodziny.


Odpoczynek dobowy i tygodniowy

 

Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanej przerwy dobowej. Oznacza to, że jeśli doba pracownicza zaczyna się o 6:00, skończy się o 6:00 kolejnego dnia. Rozpoczynając pracę o 6:00 pracownik może wykonywać swoje obowiązki maksymalnie do godziny 19:00, tak aby od zakończenia pracy do końca doby upłynęło 11 godzin. Przepis ten nie dotyczy pracowników zarządzających firmą w imieniu pracodawcy i tych, którzy prowadzą akcję ratowniczą w celu ochrony życia, zdrowia lub mienia albo usunięcia awarii. W takich przypadkach pracownikom bezpośrednio po zakończeniu pracy przysługuje równoważny liczbie przepracowanych godzin okres odpoczynku.

 

Pracownik ma także prawo do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego, który obejmuje co najmniej 11 godzin odpoczynku dobowego. W firmach, które nie prowadzą działalności w niedzielę, okres ten najczęściej zaczyna się w piątek i jest właściwie odpoczynkiem weekendowym. Przy czym tydzień pracy nie musi się pokrywać z tygodniem kalendarzowym – jego początkiem jest początek okresu rozliczeniowego w danej firmie. Odpoczynek tygodniowy może być krótszy i wynosić minimalnie 24 godziny (w przypadku zarządzania firmą w imieniu pracodawcy, prowadzenia akcji ratowniczych albo zmiany pory wykonywania pracy przez pracownika w związku z jego przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy).

 

Odpoczynek w pracy między zmianami

 

W systemie pracy zmianowej także bardzo ważne jest zachowanie 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku – jeśli pracownik jednego dnia pracował na drugą zmianę, kolejnego dnia nie może zostać wezwany do pracy na pierwszą zmianę. Przyjście do pracy na wcześniejsze godziny musi być więc poprzedzone dniem wolnym i przy tej okazji pracownik może skorzystać także ze skróconego odpoczynku tygodniowego.  Należy jednak pamiętać, że przerwa między zmianami powinna przypadać w niedzielę, jeśli praca w ten dzień jest niedozwolona.


Odpoczynek po pracy – Kodeks pracy

 

Prawo do odpoczynku jest dobrem osobistym każdego człowieka. Mimo że pracodawca może zobligować pracownika do wykonywania obowiązków w godzinach nadliczbowych, musi respektować normy Kodeksu pracy. Według nich niepełnosprawnym, kobietom w ciąży i pracownikom młodocianym (od 16 do 18 lat) nie można zlecić nadliczbowej pracy, a rodzice i prawni opiekunowie dzieci w wieku do 4 lat muszą wyrazić na to zgodę. Znajomość norm Kodeksu pracy z pewnością pomoże pracownikowi zadbać o swoje prawa. Pracodawca z kolei nie powinien zobowiązywać swoich podwładnych do pracy ponad normę.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.